Wyrok WSA w Warszawie z dnia 22 marca 2022 r., sygn. II SA/Wa 2698/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Antoniuk, Sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska, Asesor WSA Michał Sułkowski (spr.), Protokolant specjalista Aleksandra Weiher po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 marca 2022 r. sprawy ze skargi M.M. na orzeczenie Centralnej Komisji Lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych w [...] z dnia [...] marca 2021 r. znak: [...] w przedmiocie ustalenia zdolności do służby, związku schorzenia ze służbą oraz inwalidztwa 1. uchyla zaskarżone orzeczenie w części dotyczącej ustalenia zdolności do służby oraz orzeczenie [...] Rejonowej Komisji Lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych w [...] z dnia [...] lipca 2020 r. nr [...] w części dotyczącej ustalenia zdolności do służby; 2. odrzuca skargę w pozostałej części; 3. zasądza od Centralnej Komisji Lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych w [...] na rzecz skarżącego M.M. kwotę 497 zł (słownie: czterystu dziewięćdziesięciu siedmiu złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w [...] (dalej "Komendant") 15 czerwca 2020 r. skierował M. M. (ur. [...] listopada 1995 r.) do Rejonowej Komisji Lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych w [...] (dalej "RKL") celem ustalenia stanu zdrowia oraz ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej funkcjonariusza do służby, a także związku poszczególnych chorób ze szczególnymi warunkami lub właściwościami służby.
Do skierowania dołączono opis stanowiska, charakteru i warunków służby. Następnie, przy piśmie z 2 lipca 2020 r. przekazano zaświadczenie psychologa z 30 czerwca 2020 r., a także sporządzoną przez Komendanta opinię służbową z 24 czerwca 2020 r.
We wnioskach zawartych w rzeczonym zaświadczeniu psychologa stwierdzono: "W wyniku przeprowadzonego badania psychologicznego, w oparciu o wywiad kliniczny i opinię służbową (...) stwierdzam szkodliwe używanie [...] (F12.1). Zdolność (...) do pełnienia służby powinna ocenić Rejonowa Komisja Lekarska".