Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 17 marca 2022 r., sygn. II SA/Sz 1224/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Windak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 17 marca 2022 r. sprawy ze skargi M. K. reprezentowanego przez opiekuna prawnego K. Ć. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zmiany decyzji w sprawie przyznania specjalistycznych usług opiekuńczych oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lipca 2021 r. nr [...] Prezydent Miasta S., na podstawie art. 163 i art. 108 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 735 ze zm.), dalej określanej jako "k.p.a." oraz przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1876 ze zm.) zmienił decyzję własną z dnia [...] stycznia 2021 r. w ten sposób, że przyznał M. K. pomoc w formie specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi w miejscu zamieszkania przez 7 dni w tygodniu, od poniedziałku do niedzieli, po 1 godzinie dziennie, za odpłatnością [...] zł za godzinę usługi.

M. K., reprezentowany przez opiekuna prawnego, wniósł odwołanie od ww. decyzji podnosząc naruszenie przepisów postępowania polegające na niewyczerpującym zebraniu i rozpatrzeniu całego materiału dowodowego poprzez nieustalenie czy po stronie odwołującego istnieją możliwości ponoszenia opłat za specjalistyczne usługi opiekuńcze, poprzez pominięcie wydatków jakie ponosi skarżący na lekarstwa, opłaty związane z pobytem w mieszkaniu chronionym wspomaganym oraz na inne podstawowe potrzeby bytowe oraz poprzez nierozstrzygnięcie na korzyść strony wątpliwości co do wykładni art. 8 ust. 12 ustawy o pomocy społecznej. Ponadto, odwołujący zarzucił organowi I instancji naruszenie art. 2, art. 3 i art. 8 ust. 12 ustawy o pomocy społecznej poprzez jego błędną wykładnię oraz § 6 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz. U. z 2005 r., nr 189 poz. 1598 ze zm.), poprzez jego niezastosowanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00