Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 marca 2022 r., sygn. I OSK 1212/21

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rudnicka (spr.) Sędziowie sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka po rozpoznaniu w dniu 17 marca 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 28 kwietnia 2021 r. sygn. akt II SA/Po 597/20 w sprawie ze skargi J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie z dnia [...] maja 2020 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 28 kwietnia 2021 r., sygn. akt II SA/Po 597/20, oddalił skargę J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie z dnia [...] maja 2020 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2020 r., nr [...], Burmistrz Miasta i Gminy Ś. na podstawie art. 20 w związku z art. 2 ust. 2, art. 3, art. 17, art. 18, art. 19, art. 20, art. 23, art. 23 lit. a i art. 24, art. 25, art. 26, art. 30, art. 32 ustawy z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2020 r., poz. 111 z późn. zm. – dalej: "u.ś.r."), odmówił J. M. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 u.ś.r., wnioskowanego na matkę E. M.

Organ uznał, że wnioskodawca nie spełnia wszystkich przesłanek do przyznania świadczenia – niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała po 25 roku życia, ponadto E. M. pozostaje w związku małżeńskim, a współmałżonek nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

J. M. złożył odwołanie w/w decyzji.

Decyzją z dnia [...] maja 2020 r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Koninie, utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu decyzji Kolegium, za organem I instancji wskazało, że wnioskodawca J. M. jest osobą bezrobotną, sprawującą opiekę nad matką E. M., co zostało potwierdzone wywiadem środowiskowym. Matka wnioskodawcy E. M. jest mężatką, legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z dnia 4 lutego 2019 r., z którego wynika, że daty powstania niepełnosprawności nie da się ustalić. Mąż E. M. nie jest w stanie zapewnić jej stałej opieki ze względu na pracę zawodową, przy czym z oświadczenia wnioskodawcy z dnia 17 kwietnia 2020 r. wynika, że A. M. nie może sprawować opieki nad żoną E. M. z powodu częstych wyjazdów za granicę. Wyjazdy są kilkudniowe, bowiem jako kierowca zawodowy wyjeżdża w trasy międzynarodowe. Wskazano ponadto, że A. M. jest "głową rodziny" i zobowiązuje się do jej utrzymania, a także spłaty kilkuletniego kredytu bankowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00