Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 16 marca 2022 r., sygn. I SA/Łd 927/21

Dnia 16 marca 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Grzegorczyk - Drozda, Sędziowie Sędzia WSA Paweł Kowalski, Asesor WSA Grzegorz Potiopa (spr.), Protokolant st. asystent sędziego Tomasz Furmanek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 marca 2022 roku sprawy ze skargi A SA z siedzibą w Ł. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 21 października 2021 r. nr 0113-KDIPT1-1.4012.593.2021.2.MSU w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 21 października 2021 r. A S.A. w Łodzi (dalej także: "Spółka", "Skarżąca" lub "Wnioskodawca") wniosła o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie warunków zmniejszenia kwoty podatku naliczonego wynikającej z udzielonych Spółce rabatów, uznanych zwrotów i reklamacji oraz stwierdzonych błędów i pomyłek w rozliczeniu za okres, w którym została wystawiona na jej rzecz faktura korygująca in minus, w związku z treścią art. 86 ust. 19a w zw. z art. 29a ust. 13 i 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 z późn. zm.). - dalej także: "u.p.t.u.".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe: Wnioskodawca prowadzi szeroko zakrojoną działalność gospodarczą w zakresie dystrybucji produktów leczniczych, wyrobów medycznych i innych współpracuje z licznymi producentami i dostawcami.

Spółka wskazała na potrzebę uporządkowania i ujednolicenia sposobu rozliczeń w podatku VAT wynikających z występowania przez Spółkę w transakcjach gospodarczych w roli sprzedawcy i odbiorcy towarów. Spółka rozważa porozumienie z dostawcami przewidujące, że w zw. z treścią art. 29a ust. 13 i 14 oraz art. 86 ust. 19a usta u.p.t.u. "ostateczne potwierdzenie spełnienia uzgodnionych przez strony w toku współpracy handlowej warunków uprawniających do obniżenia podstawy opodatkowania dla dostaw towarów lub świadczenia usług, następuje w dacie wystawienia faktur korygujących". Takie uzgodnienie, zdaniem Spółki, nie stoi w sprzeczności z zawartymi umowami czy warunkami handlowymi i potwierdza przyjmowany dotychczas sposób rozliczeń i praktykę występujące w relacjach spółki z innymi podmiotami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00