Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 15 marca 2022 r., sygn. II SA/Op 13/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Kozicka Sędziowie Sędzia WSA Daria Sachanbińska Sędzia WSA Krzysztof Sobieralski (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 15 marca 2022 r. sprawy ze skargi A. J. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Burmistrza N. z dnia [...], nr [...].

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu przez A. J. (dalej zwaną skarżącą), jest postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. (dalej zwanego również: organem odwoławczym lub SKO) z dnia [...], nr [...], utrzymujące w mocy postanowienie Burmistrza N. z dnia [...], nr [...], odmawiające przywrócenia terminu do złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na dziecko M. S. za okres od dnia 21 lipca 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r.

Skarga wniesiona została w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Pismem z dnia 15 stycznia 2021 r. A. J. zwróciła się do Burmistrza N. o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na córkę M. S. urodzoną w dniu [...]. W piśmie tym podała, że wniosek o świadczenie wychowawcze złożyła do skrzynki podawczej razem z wnioskami o zasiłek rodzinny na dwoje dzieci oraz jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia M. S. Dodała, że była wzywana do uzupełnienia dokumentów w sprawie zasiłku rodzinnego, nie miała jednak wtedy czasu udać się do pracownika zajmującego się świadczeniem wychowawczym. Podniosła, że aby załatwić sprawy w urzędzie w czasie epidemii konieczne jest wcześniejsze umówienie się z pracownikiem, więc cierpliwie czekała na przelew środków z urzędu. W dniu 11 stycznia 2021 r. udała się do Ośrodka Pomocy Społecznej w N. (dalej też OPS) i uzyskała informację, że brak jest jej wniosku o świadczenie wychowawcze, oraz że w tym dniu złożyła ww. wniosek. Podała też, że jest osobą niepełnosprawną o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności narządu [...], ma na utrzymaniu dwoje dzieci w wieku 5 lat i 5 miesięcy, dlatego czekała na należne jej świadczenie i to spowodowało brak świadczenia przez 5 miesięcy. Do pisma dołączyła orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00