Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 12 października 2023 r., sygn. I SA/Po 388/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędziowie Sędzia WSA Izabela Kucznerowicz Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Protokolant: st. sekr. sąd. Joanna Świdłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 września 2023 r. sprawy ze skargi A. P. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 marca 2023 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla interpretację w zaskarżonej części; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem z 11 stycznia 2023 r. uzupełnionym pismem z 2 marca 2023 r., A. P. (dalej jako "skarżąca", "strona" lub "wnioskodawca") wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej skutków podatkowych w podatku od towarów i usług związanych z zawarciem umowy typu vPPA dotyczącej energii elektrycznej.
Przedstawiając we wniosku stan faktyczny wnioskodawca podał, że A. P. jest [...] spółką kapitałową, która prowadzi działalność gospodarczą w sektorze e-commerce. Prowadzi internetową platformę handlową. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w RP na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm.).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka zużywa energię elektryczną, która jest niezbędna do wykonywania jej podstawowej działalności. W przypadku nieruchomości najmowanych na potrzeby prowadzonej działalności (m.in. biur, centrów logistycznych, serwerowni, itp.), energia elektryczna jest nabywana przez właścicieli/operatorów nieruchomości najmowanych przez spółkę od podmiotów zewnętrznych. Koszty nabycia energii elektrycznej są opłacane przez spółkę na podstawie faktur otrzymywanych od właścicieli/operatorów nieruchomości w formie odrębnego obciążenia kosztami energii lub jako element ceny najmu. Obecnie spółka nie ma wpływu na warunki cenowe umów dotyczących nabycia energii elektrycznej zawieranych pomiędzy właścicielem/operatorem a ww. dostawcami energii elektrycznej, ani na taryfy ustalane przez właścicieli/operatorów w relacji z najemcami. Spółka nie wyklucza jednak podjęcia w przyszłości negocjacji z właścicielami/operatorami najmowanych nieruchomości, aby uzależnić ceny energii elektrycznej zużywanej przez spółkę od cen oferowanych na T. G. E.. Z uwagi na profil funkcjonalny działalności spółki wydatki na nabycie energii elektrycznej stanowią materialne istotne koszty prowadzenia działalności.
-
keyboard_arrow_right