Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 12 października 2023 r., sygn. II SA/Sz 155/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz Sędziowie Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj (spr.), Asesor WSA Krzysztof Szydłowski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 12 października 2023 r. sprawy ze skargi J. G. na działanie Wójta Gminy w przedmiocie odwołania sołtysa oddala skargę.

Uzasadnienie

1. J. G. (dalej przywoływany jako "Skarżący"), wystąpił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie ze skargą na działanie Wójta Gminy polegające na "odsunięciu go od pełnienia funkcji sołtysa bez podjęcia stosownej uchwały przez Zebranie Wiejskie Sołectwa W. ".

W uzasadnieniu skargi podniósł, że w dniu 26 września 2020 r. odbyło się zebranie wiejskie sołectwa W. , którego przedmiotem było odwołanie sołtysa. Skarżący wskazał dalej, że po przeprowadzeniu głosowania przewodnicząca komisji skrutacyjnej odczytała protokół z obliczenia głosów oddanych w głosowaniu tajnym w sprawie odwołania sołtysa, po czym obrady zamknięto. Skarżący podniósł, że oczekiwał na uchwałę Zebrania Wiejskiego o odwołaniu. Ponieważ nie otrzymał uchwały, a Wójt odebrał Skarżącemu pieczątki, kwitariusz podatkowy i sołeckie wynagrodzenie, po skierowaniu pisma do Wójta z dnia 6 października 2020 r., w odpowiedzi z dnia 19 października 2020 r. uzyskał informację o braku uchwały, "bowiem nie było podstaw prawnych do jej podejmowania".

Skarżący wskazał, że nie będąc prawnikiem zawierzył Wójtowi, że nie było żadnej podstawy prawnej do podejmowania uchwały i nie podejmował żadnych kroków prawnych. Wskazał, że dopiero postanowienie NSA z dnia 6 grudnia 2022 r. utwierdziło go w przekonaniu, że uchwała o odwołaniu sołtysa przed zakończeniem jego kadencji jest niezbędna. Skarżący wniósł o "uznanie powyższego zebrania jako nieniosącego skutków prawnych wobec odwołania sołtysa".

2. W odpowiedzi na skargę Wójt Gminy wniósł o jej odrzucenie ewentualnie oddalenie. Wskazał, że działania Wójta Gminy związane wynikiem głosowania zebrania wiejskiego w sprawie odwołania sołtysa nie spełniają warunków określonych w art. 3 § 2pkt 4 P.p.s.a. Wskazał, że zapisy Statutu sołectwa W. realizują dyspozycje ustawowe dopuszczając możliwość odwołania sołtysa przez mieszkańców wsi, zaś żaden z przepisów prawa nie nakazuje ani nie umożliwia podjęcia jakiejkolwiek uchwały po dokonanych wyborach sołtysa przez zebranie wiejskie. Podniósł, że od decyzji wyborców nie przysługują żadne środki odwoławcze, zaś Skarżący został odwołany z funkcji sołtysa w wyniku głosowania mieszkańców wsi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00