Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Postanowienie WSA w Łodzi z dnia 11 października 2023 r., sygn. II SA/Łd 854/23

Dnia 11 października 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jarosław Czerw po rozpoznaniu w dniu 11 października 2023 roku na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi P S na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z dnia 17 lipca 2023 roku znak: SKO.4140.16.23 w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wniosku o zwolnienie z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej postanawia: 1. odrzucić skargę; 2. zwrócić z funduszu Skarbu Państwa – Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi – na rzecz skarżącego P S kwotę 100 (sto) złotych, uiszczoną tytułem wpisu od skargi, zaksięgowaną 28 sierpnia 2023 roku, pod pozycją [...]. ał

Uzasadnienie

P. S. zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

w Łodzi decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z 17 lipca 2023 r., znak: SKO.4140.16.23, w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wniosku o zwolnienie z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej.

Pełnomocnik P. S. zarzucił zaskarżonej decyzji naruszenie przepisów prawa materialnego, to jest art. 64 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 901 ze zm.) w związku z nowelizacją ustawy o pomocy społecznej poprzez jego błędną wykładnię, tj. uznanie, że zwolnienie z odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej jest możliwe dopiero po ostatecznym zakończeniu postępowania w przedmiocie ustalenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej (uznanie, że wniosek o zwolnienie z opłaty nie może być rozpatrzony w przedmiotowym postępowaniu i musi dojść wcześniej do uprawomocnienia się i uzyskania waloru ostateczności decyzji o ustaleniu opłaty), pomimo tego, że w aktualnym stanie prawnym rozstrzygnięcie o zwolnieniu z opłaty (lub o niezwolnieniu) może być wydane w toku postępowania o ustalenie zobowiązanych do ponoszenia opłaty i o ustalenie wysokości tej opłaty, a w konsekwencji niewłaściwe zastosowanie art. 138 § 2 k.p.a. oraz niezastosowanie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., tj. zamiast utrzymania w mocy zaskarżonej decyzji wadliwe uchylenie przez Kolegium decyzji z dnia 2 stycznia 2023 r. i umorzenie postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00