Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 października 2023 r., sygn. III SA/Lu 355/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Drwal(sprawozdawca) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Ibrom Sędzia WSA Anna Strzelec po rozpoznaniu w Wydziale III w dniu 10 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi P. P. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Spółki komandytowej z siedzibą w B. P. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 10 maja 2023 r., nr BP.501.70.2022.2152.OL14.404398 w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów ustawy o transporcie drogowym oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 4 października 2021 r. na drodze krajowej nr S7 (MOP L.) inspektor transportu drogowego zatrzymał do kontroli pojazd marki Volvo o nr rej. [...] wraz z naczepą marki Stokota o nr rej. [...] Środek transportowy należący do P. P. Sp. z o.o. sp. k. w B. P. wykorzystywano do wykonywania przewozu w ramach krajowego transportu drogowego rzeczy. W wyniku przeprowadzonej kontroli naczepy stwierdzono następujące usterki techniczne ujęte w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 lipca 2008 r. w sprawie drogowej kontroli technicznej dotyczącej zdatności do ruchu drogowego:
- pęknięta tarcza hamulcowa (2 oś, prawa strona) – lp. 1.1.14 lit. a załącznika do ww. rozporządzenia, kategoria usterki niebezpieczne;
- pęknięty wahacz (2 oś, prawa strona – lp. 5.3.3. lit. b załącznika do ww. rozporządzenia, kategoria usterki niebezpieczna.
W tych okolicznościach Inspekcja transportu drogowego stwierdziła, że zgodnie z § 6a pkt 8 ww. rozporządzenia ujawnione usterki (potwierdzone protokołem z kontroli i dokumentacją fotograficzną) są tego rodzaju, że zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego. W związku z tym stwierdzonymi wydano zakaz dalszej jazdy do czasu usunięcia usterek technicznych.
Powyższe ustalenia były podstawą do wydania decyzji z dnia 6 grudnia 2021 r., nr WITD.DL.0152.XIV0477/43/21. W.-M. Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego działając na podstawie art. 92 a ust. 1 , 6, 7 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym i lp. 9.2 załącznika nr 3 do ustawy, z uwagi na wykonywanie przewozu drogowego pojazdem posiadającym usterkę lub usterki układu hamulcowego, połączeń układu kierowniczego, kół, opon, zawieszenia, podwozia, lub innego wyposażenia, usterek zakwalifikowanych jako niebezpieczne, nałożył na skarżącą Spółkę karę pieniężną w kwocie 2.000 zł. Jednocześnie organ stwierdził, że nie zachodziły przesłanki z art. 92 c ust. 1-2 ustawy wyłączające odpowiedzialność przedsiębiorcy za stwierdzony delikt administracyjny.