Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 27 października 2023 r., sygn. I GZ 313/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Grzelak po rozpoznaniu w dniu 27 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia Fundacji A w W. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 10 sierpnia 2023 r.; sygn. akt I SA/Ke 283/23 w zakresie odmowy wstrzymania wykonania decyzji Starosty Skarżyskiego z dnia [...] listopada 2022 r. nr [...] w sprawie ze skargi Fundacji A w W. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia [...] maja 2023 r.; nr [...] w przedmiocie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania w sprawie zwrotu dotacji i odsetek do budżetu powiatu postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach postanowieniem z dnia

10 sierpnia 2023 r., sygn. akt I SA/Ke 283/23 odmówił Fundacji A w W. wstrzymania wykonania decyzji Starosty Skarżyskiego z [...] listopada 2022 r.

Sąd I instancji wskazał, że w skardze na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z [...] maja 2023 r. nr [...] dotyczące odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Starosty Skarżyskiego z [...] listopada 2022 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania do zwrotu dotacji pobranej nienależnie oraz wykorzystanej niegodnie z przeznaczeniem, Fundacja A wniosła o wstrzymanie wykonania ww. decyzji. W uzasadnieniu podniosła, że w przypadku wykonania decyzji w całości, z uwagi na wysokość kwoty podlegającej zwrotowi, szkoły będące beneficjentem dotacji zmuszone byłyby do zaprzestania działalności, a tym samym rozerwany zostałby proces edukacyjny, związany także ze składem osobowym klas (rodzące się tam przyjaźnie i znajomości, ciągłość wychowawcza, praca z tym samym nauczycielem), co stanowiłoby wyrządzenie znacznej szkody, a także stanowiły skutek niemożliwy do odwrócenia. W ocenie skarżącej, tym samym zachodzą przesłanki wskazane w art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2023 r., poz. 1634, dalej "p.p.s.a.").

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00