Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 26 października 2023 r., sygn. III SA/Kr 1019/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący S WSA Tadeusz Kiełkowski Sędziowie WSA Ewa Michna (spr.) ASR WSA Marta Kisielowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 26 października 2023 r. sprawy ze skargi B. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 13 kwietnia 2023 r. znak SKO.ŚR/4111/1548/2022 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarżąca (B. K.) reprezentowana przez profesjonalnego pełnomocnika złożyła do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w W. wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym synem, legitymującym się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

W złożonym wniosku pełnomocnik wskazał, że reprezentowana przez niego skarżąca otrzymuje rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Z załączonych do wniosku dokumentów wynikało, że niepełnosprawny syn skarżącej jest w trakcie rozwodu (z powództwa żony), a otrzymywana przez skarżącą renta wypadkowa w wysokości 1 000 zł ("na rękę") została przyznana do maja 2022 r.

Wobec powyżej przedstawionego stanu faktycznego decyzją z dnia 8 kwietnia 2022 r. działając z upoważnienia Wójta, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w W. odmówił ustalenia świadczenia pielęgnacyjnego.

Następnie skarżąca złożyła odwołanie od wydanej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie, które decyzją z 16 sierpnia 2022 r. uchyliło zaskarżoną decyzję wskazując, że odmowa przyznania świadczenia pielęgnacyjnego była przedwczesna. Organ powinien był wezwać skarżącą o przedłożenie dokumentu, z którego wynikałoby zawieszenie prawa do renty, a w razie gdyby skarżąca takiego dokumentu nie przedłożyła – zdaniem organu odwoławczego zaistniałaby negatywna przesłanka z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 390 z późn. zm.) – dalej "u.ś.r.".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00