Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 25 października 2023 r., sygn. I SA/Gl 335/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Tyszkiewicz-Ziętek, Sędzia WSA Monika Krywow (spr.), Asesor WSA Piotr Pyszny, Protokolant Ewelina Cyroń, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 października 2023 r. sprawy ze skargi A. Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 2 stycznia 2023 r. nr SKO.F/41.4/1103/2022/17126 w przedmiocie opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z 2 stycznia 2023 r., nr SKO.F/41.4/1103/2022/17126, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach (dalej jako Kolegium organ odwoławczy), działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm., dalej jako O.p.), po rozpatrzeniu odwołania wniesionego przez J.S. oraz A.Z. utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy M. (dalej jako organ I instancji) z dnia 29 września 2022 r. Nr [...] w sprawie określenia od stycznia 2022 r. dla A.Z., J.S., E.K., W.Z. i K.Z. wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości położonej w B. przy [...], działka nr [...] w kwocie 191,90 zł rocznie.

Powyższa decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Organ I instancji decyzją z 29 września 2022 r. określił od stycznia 2022 r. dla A.Z., J.S., E.K., W.Z. i K.Z. wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości położonej w B. przy [...], działka nr [...] w kwocie 191,90 zł. rocznie.

Od powyższej decyzji odwołanie wniosła A.Z. i J.S. Strony oświadczyły, że nie korzystają z nieruchomości, nie przebywają tam i nie tworzą tam odpadów.

Kolegium rozpatrując sprawę wskazało, że sprawy związane z należnościami z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi zostały uregulowane w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2021 r. poz. 888 ze zm., dalej jako u.u.c.p.g.). Stosownie do art. 6q ust. 1 u.u.c.p.g. w sprawach dotyczących opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, z tym że uprawnienia organów podatkowych przysługują wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta. W sprawach opłat zastosowanie znajdują przepisy Ordynacji podatkowej w całości, a zatem również przepisy Działu III "Zobowiązania podatkowe" i Działu IV "Postępowanie podatkowe". Na potrzeby u.u.c.p.g. została stworzona w jej art. 2 ust. 1 pkt 4 definicja pojęcia "właściciel nieruchomości". Przepis ten stanowi, że przez właściciela nieruchomości - rozumie się także współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością. Określenie "właściciel" na potrzeby u.u.c.p.g. ma szersze znaczenie niż wynikałoby to z prawa cywilnego. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 u.u.c.p.g. właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez zbieranie w sposób selektywny powstałych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych zgodnie z wymaganiami określonymi w regulaminie oraz sposobem określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 4a ust. 1. Natomiast Gminy są obowiązane do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Rada gminy może, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, postanowić o odbieraniu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne (art. 6c ust. 1 i 2 u.u.c.p.g.). Zgodnie z art. 6i ust. 1 u.u.c.p.g. obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje: 1) w przypadku nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy - za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości zamieszkuje mieszkaniec; 2) w przypadku nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy - za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości powstały odpady komunalne. Na podstawie art. 6i ust. 1 pkt 3 u.u.c.p.g. w przypadku nieruchomości, na której znajduje się domek letniskowy i innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstaje za rok bez względu na długość okresu korzystania z nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00