Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 24 października 2023 r., sygn. II SA/Bd 415/23
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Joanna Brzezińska (spr.) Sędziowie sędzia WSA Jerzy Bortkiewicz sędzia WSA Jarosław Wichrowski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 24 października 2023 r. sprawy ze skargi B. J. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] lutego 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania z akt sprawy kopii płyty DVD z zapisem praktycznej części egzaminu na prawo jazdy 1. uchyla zaskarżone postanowienie, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz B. J. kwotę 597 (pięćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z 22 grudnia 2022 r. znak ID-II.8041.24.2022.KN, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego odmówił B. J. (skarżącemu) unieważnienia egzaminu praktycznego na prawo jazdy kat. B, przeprowadzonego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Bydgoszczy w dniu [...] października 2022 r.
B. J. odwołał się od powyższej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu. Pismem z 22 stycznia 2023 r. skarżący złożył do SKO wniosek o niezwłoczne przesłanie mu, drogą pocztową, kopii płyty DVD zawierającej nagranie z egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Wskazał, że skoro organ w trybie odwołania nie powołał niezależnego biegłego do analizy sprawy, chce on sam zlecić ekspertyzę biegłemu z zakresu ruchu drogowego. Ekspertyzę tę, jak stwierdził, chce wykorzystać na kolejnych etapach postępowania administracyjnego. Skarżący powołał się na wyrok WSA w Łodzi z 8 maja 2013 r., sygn. III SA/Łd 293/13, zgodnie z którym możliwe jest wydanie w trybie art. 73 § 2 k.p.a. kopii nośnika, na którym utrwalono przebieg egzaminu praktycznego w formie audiowizualnej.
Postanowieniem z 17 lutego 2023 r. znak SKO-522-4/23, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Toruniu odmówiło wydania kopii płyty DVD wskazanej w ww. wniosku. Powołując się na przepisy art. 73 § 2 i art. 74 § 2 k.p.a., organ stwierdził, że w sprawie nie występuje przesłanka ważnego interesu strony w pozyskaniu odpisu dokumentu (materiału zapisanego na nośniku danych) z akt sprawy. W postępowaniu dotyczącym nieważności egzaminu na prawo jazdy przepisy nie przewidują obowiązku pozyskania opinii biegłego do rozstrzygnięcia sprawy, powołanie biegłego jest przy tym fakultatywne w sprawach, w których wymagane są wiadomości specjalne (art. 84 § 1 k.p.a.). Organ stwierdził, że ocena zapisu przebiegu egzaminu nie wymaga wiadomości specjalnych i nie wiąże się ona z koniecznością powołania biegłego. Tym samym brak jest także możliwości przedkładania przez stronę kontropinii, która ze swej istoty musi odnieść się do wcześniej sporządzonej ekspertyzy. Organ wskazał, że "kolejne etapy postępowania administracyjnego" nie stanowią skonkretyzowanego postępowania, wobec którego żądanie wydania kopii płyty mogłoby być ocenione jako poparte ważnym interesem strony. Stwierdził, że zapis z nagrania egzaminu praktycznego jest szczególnego rodzaju dowodem, do którego dostęp ma ograniczony krąg osób, i który stanowi zapis faktów podlegających ocenie organu. Końcowo organ odwoławczy zauważył, że autorem nagrania nie jest ani SKO, ani Marszałek Województwa rozpoznający skargę dotyczącą egzaminu, co również budzi wątpliwości co do możliwości jego udostępnienia. Stanowisko WSA w Łodzi wyartykułowane w powołanym przez skarżącego wyroku SKO uznało za błędne, wskazując, że wyrok ten zapadł 10 lat temu.