Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 października 2023 r., sygn. I FSK 2056/18

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (spr.), Sędzia WSA del. Dominik Mączyński, po rozpoznaniu w dniu 19 października 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Gminy R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 11 lipca 2018 r. sygn. akt I SA/Lu 290/18 w sprawie ze skargi Gminy R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 lutego 2018 r. nr 0113-KDIPT1-3.4012.857.2017.2.JSO w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 lutego 2018 r. nr 0113-KDIPT1-3.4012.857.2017.2.JSO, 3) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Gminy R. kwotę 760 (siedemset sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 11 lipca 2018 r., sygn. akt I SA/Lu 290/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę Gminy R. (dalej "gmina" lub "skarżąca") na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej "organ") z 14 lutego 2018 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1. Postępowanie przed organami podatkowymi

Jak wynika z uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej gmina wskazała, że będzie realizowała projekt pod nazwą "Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii na terenie Gminy R." współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (dalej "EFRR"). W ramach projektu gmina zawrze z mieszkańcami umowy, na podstawie których za jednorazową odpłatnością zamontuje na lub w budynkach mieszkańców lub należących do nich nieruchomości instalacje fotowoltaiczne i solarne oraz pompy ciepła i kotły na biomasę. Źródłem finansowania projektu będzie dotacja ze środków europejskich (85% kosztów kwalifikowanych) oraz wpłaty mieszkańców (około 15% wartości instalacji). Co do zasady gmina nie przewiduje swojego udziału w finansowaniu projektu. Uzyskana dotacja jest dofinansowaniem części kosztów projektu, w ramach którego gmina jest właścicielem instalacji przez okres trwałości projektu, a następnie przekazuje ją bez dodatkowej opłaty mieszkańcom.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00