Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 19 października 2023 r., sygn. III SA/Kr 749/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Makuch Sędziowie Sędzia WSA Tadeusz Kiełkowski Asesor WSA Ewelina Dziuban (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 19 października 2023 r. sprawy ze skargi A. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 1 marca 2023 r., nr SKO-NP- 4115-545/22 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia oddala skargę.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu decyzją z dnia 1 marca 2023 r., nr SKO-NP-4115-545/22 utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy L. z dnia 28 października 2022 r., znak: [...] o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad G. R.

W podstawie materialnoprawnej powołano art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. 2022 r. poz. 615) oraz art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a.

Decyzja ta została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

Postępowanie administracyjne w tej sprawie zostało wszczęte na zawarty w piśmie z dnia 19 września 2022 r. wniosek A. D., reprezentowanej przez profesjonalnego pełnomocnika - adwokata M. Ż.

Wójt Gminy L. decyzją z dnia 28 października 2022r, znak: [...] orzekł o odmowie przyznania A. D. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad G. R.

W uzasadnieniu tej decyzji organ I instancji ustalił, G. R. legitymuje się orzeczeniem Lekarz Orzecznika ZUS w N. z 1 października 2019 r. stwierdzającym trwałą niezdolność do samodzielnej egzystencji, która powstała 1 października 2019 r. (tj. w wieku 76 lat).

Następnie organ I instancji wskazał, że wnioskodawczyni sprawuje osobistą opiekę nad swoją niepełnosprawną matką od około 2 lat. Opieka ta polega na pomocy we wszystkich czynnościach normalnego funkcjonowania takich jak: przygotowanie posiłków, podawanie leków, sprzątanie, pranie, zawożenie do lekarzy, pomiar ciśnienia i cukru, pomoc w kąpieli oraz ubieraniu. G. R. leczy się na tarczycę, cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienie stawów, chorobę niedokrwienną serca, ma problemy z poruszaniem się. Ustalono również, że A. D. nie mieszka z matką, ale niewielka odległość od miejsca zamieszkania matki nie uniemożliwia sprawowania opieki. Przy czym organ administracyjny również zaznaczył, że do kręgu osób zobowiązanych do alimentacji G. R., oprócz A. D., jest jeszcze sześcioro jej dzieci. W ocenie organu, wśród tych osób, po stronie żadnej z nich nie ma przeszkód o charakterze obiektywnym, które świadczyłyby o niemożności wywiązywania się z ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00