Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 24 stycznia 2024 r., sygn. IV SA/Wr 338/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca), Sędziowie: Sędzia WSA Ewa Kamieniecka, Sędzia NSA Mirosława Rozbicka-Ostrowska, po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 24 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi P. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze z dnia 21 marca 2023 r. nr SKO.ŚR/41/73/23 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Jelenia Góra z dnia 14 lutego 2023 r. nr MOPS/DŚR/000772/SP/01/2023.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Jeleniej Górze utrzymało w mocy orzeczenie Prezydenta Miasta Jelenia Góra z dnia 14 lutego 2023 r. odmawiające P. P. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym ojcem.

Jak wynikało z akt sprawy powołaną na wstępie decyzją organ I instancji odmówił Skarżącemu przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym ojcem T. P. W uzasadnieniu wskazał, że niepełnoprawność podopiecznego powstała po upływie okresów wskazanych w art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2023r., poz. 390, dalej: u.ś.r.), co uchyla możliwość przyznania wnioskowanego świadczenia. Organ podkreślał pełne zrozumienie, że Strona sprawuje opiekę nad niepełnosprawnym ojcem, co jest istotne z punktu widzenia sytuacji życiowej i materialnej rodziny, jednakże przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego naruszałoby zasadę praworządności. Jakkolwiek bowiem Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 21 października 2014 r. sygn. akt K 38/14 ocenił, że sporny przepis narusza konstytucyjną zasadę równości, to nie orzekł o utracie mocy obowiązującej rzeczonej normy, wskazując na konieczność dokonania zmian przez ustawodawcę. Dopóki przepis ten pozostaje w mocy obowiązkiem organu jest jego stosowanie, to zaś skutkuje odmową przyznania świadczenia, gdyż niepełnosprawność ojca Skarżącego w stopniu znacznym powstała, gdy miał on ukończone 86 lat.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00