Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 16 stycznia 2024 r., sygn. I SA/Rz 516/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Grzegorz Panek, Sędzia WSA Piotr Popek /spr./, Sędzia WSA Tomasz Smoleń, Protokolant sekr. sąd. Sabina Długosz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi O. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 lipca 2023 r., nr 0111-KDIB3-2.4012.4.2023.2.SR w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

X. sp. z o.o. z/s w W. (dalej: skarżąca/Spółka/wnioskodawca) poddała kontroli Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego, wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dnia 13 lipca 2023 r. (nr 0111-KDIB3-2.4012.4.2023.2.SR), dotyczącą wykładni przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931; dalej: ustawa o VAT), w której uznano stanowisko Spółki odnośnie do przedstawionego stanu faktycznego za nieprawidłowe.

Spółka zwróciła się do Dyrektora KIS o wyjaśnienie, czy nakładane przez nią na kontrahentów kary umowne z tytułu niezrealizowania przez nich wolumenu zakupów wynikającego z postanowień umownych podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? W szczególności w kontekście przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Z treści wniosku wynikało, że spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: "podatek VAT"). Ma w Polsce status rezydenta podatkowego. Od 1 stycznia 2022 r. wprowadziła do podpisywanych z kontrahentami umów na hurtowe dostawy towaru postanowienia, zgodnie z którymi kontrahenci z tytułu niezrealizowania w przyjętym okresie rozliczeniowym (miesięcznym, kwartalnym, rocznym) zakupów towaru na wynikającym z umowy poziomie (nieodebrany wolumen zakupów) obciążani są karą umowną. Kara ta nie jest ekwiwalentna. Nie jest związana z otrzymanym przez kontrahenta świadczeniem wzajemnym. Stanowi jedynie odszkodowanie z tytułu niewykonania przez kontrahenta postanowień umownych w przedmiocie zadeklarowanego wolumenu zakupów w danym roku kalendarzowym, zgodnie ze składanym przez nabywcę oświadczeniem o wielkości odbiorów (zobowiązaniem). Zgodnie z postanowieniami umowy, jeżeli różnica pomiędzy zobowiązaniem kontrahenta oraz dokonanymi przez niego zakupami będzie większa niż wskazana w ustaleniach umownych ilość towaru określona w m3 (metrach sześciennych) kupujący kontrahent może zostać obciążony karą umowną w wysokości ustalonej jako iloczyn umownej kwoty oraz wartości wynikającej z tej różnicy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00