Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 stycznia 2024 r., sygn. I OSK 2449/22

W postępowaniu kasacyjnym Naczelny Sąd Administracyjny jest związany granicami skargi kasacyjnej. Skuteczna skarga kasacyjna wymaga precyzyjnego wskazania naruszeń prawa materialnego przez sąd I instancji oraz uzasadnienia zarzutów, co oznacza konieczność wystąpienia argumentacji prawniczej usprawiedliwiającej zarzuty. Nie wystarcza powielenie zarzutów postawionych w skardze do sądu I instancji bez dostosowania ich do ram i wymaganej formy skargi kasacyjnej. Skarga kasacyjna musi wykazać, że naruszenie prawa materialnego przez sąd I instancji istotnie wpłynęło na wynik sprawy, zaś analiza przez NSA zasadności zarzutu naruszenia prawa materialnego musi odbywać się w ramach ustalonego przez sąd I instancji stanu faktycznego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: .Sędzia NSA Piotr Przybysz (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Karol Kiczka Sędzia del. WSA Joanna Skiba po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 8 czerwca 2022 r., sygn. akt II SA/Bd 131/22 w sprawie ze skargi S.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Włocławku z dnia [...] grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 8 czerwca 2022 r., sygn. akt II SA/Bd 131/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy po rozpoznaniu sprawy ze skargi S.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Włocławku z [...] grudnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddalił skargę.

Skargę kasacyjną na powyższe rozstrzygnięcie złożył S.W., zastępowany przez radcę prawnego, zaskarżając wyrok w całości.

W skardze kasacyjnej zarzucono Sądowi I instancji naruszenie art. 7, art. 32 Konstytucji RP, art. 6 k.p.a., art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz wyroku (postanowienia) Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r. K 38/13.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00