Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 stycznia 2024 r., sygn. I OSK 1942/22

W postępowaniu przed sądami administracyjnymi, zarzuty skargi kasacyjnej nie mogą być ogólnikowe i muszą w sposób rzeczowy wskazywać na konkretne naruszenie przepisów postępowania oraz wykazywać istotny wpływ tych naruszeń na wynik sprawy. Oceniając podstawę kasacyjną, należy mieć na uwadze czy ewentualne naruszenia prawa miały charakter istotny, mogący wpłynąć na treść orzeczenia, gdyż nie każde uchybienie w postępowaniu procesowym będzie miało wystarczające znaczenie dla ogólnej oceny zgodności z prawem wydanego wyroku.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: .Sędzia NSA Piotr Przybysz (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Karol Kiczka Sędzia del. WSA Joanna Skiba po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 13 kwietnia 2022 r., sygn. akt II SA/Lu 7/22 w sprawie ze skargi W.M., E.B., K.P., K.P.1 i C.K. na postanowienie Wojewody Lubelskiego z dnia [...] listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 13 kwietnia 2022 r., sygn. akt II SA/Lu 7/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie po rozpoznaniu sprawy ze skargi W.M., E.B., K.P., K.P.1 i C.K. na postanowienie Wojewody Lubelskiego z [...] listopada 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania oddalił skargę.

Skargę kasacyjną na powyższe rozstrzygnięcie złożyła W.M., zastępowana przez radcę prawnego, zaskarżając wyrok w całości.

W skardze kasacyjnej zarzucono Sądowi I instancji na podstawie art. 174 pkt 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: p.p.s.a.) naruszenie przepisów postępowania, które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy:

1. art. 50 § 1, art. 134 § 1 oraz art. 141 § 4 p.p.s.a. poprzez zaniechanie merytorycznego rozpoznania wszystkich sformułowanych w skardze wniosków oraz zarzutów naruszenia przepisów, skierowanych przeciwko zaskarżonemu postanowieniu Wojewody Lubelskiego, a w konsekwencji brak dokonania należytej kontroli przez Wojewódzki Sąd Administracyjny oraz brak rozważenia wszystkich okoliczności sprawy, mających wpływ na rozstrzygnięcie sprawy, co w konsekwencji bardzo utrudnia, a wręcz uniemożliwia merytoryczną kontrolę zaskarżonego wyroku, w szczególności zaś:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00