Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 4 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Sz 924/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Wiesław Drabik Asesor WSA Krzysztof Szydłowski po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 4 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi U. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie z dnia 28 sierpnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza [...] z dnia 25 kwietnia 2023 r., [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie na rzecz skarżącej U. M. kwotę 497 (czterysta dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu 28 marca 2023 r. U. M. (dalej przywoływana jako: "Strona", "Skarżąca") wystąpiła z wnioskiem do Ośrodka Pomocy Społecznej w M. o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad matką – T. J., która legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Burmistrz [...] (dalej przywoływany jako: "organ pierwszej instancji") decyzją z dnia 25 kwietnia 2023 r., [...] po rozpatrzeniu wniosku, odmówił przyznania stronie świadczenia pielęgnacyjnego. Z uzasadnienia decyzji wynika, że przyczyną odmowy było wystąpienie przesłanek negatywnych będących podstawą wydanej decyzji na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych (art. 17 ust. 1 pkt 4), tj. brakiem związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy niepodejmowaniem lub rezygnacją z zatrudnienia przez opiekuna, a sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny, tj. posiadaniem przez opiekuna ustalonego prawa do emerytury oraz art. 17 ust.1b - wobec faktu, że niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała po 25 roku życia.

Strona, zastępowana przez profesjonalnego pełnomocnika, wniosła odwołanie od ww. decyzji, wskazując na naruszenie prawa materialnego poprzez:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00