Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 4 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Po 595/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Edyta Podrazik (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Asesor WSA Paweł Daniel po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 4 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 27 czerwca 2023 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Burmistrz Miasta i Gminy G. decyzją z dnia 1 marca 2023 r., nr [...], na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2000 ze zm., dalej: K.p.a.), art. 17, art. 32 ust. la-ld ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 615 ze zm., dalej: u.ś.r.), odmówił przyznania M. K. (dalej: skarżąca) świadczenia w formie: (1) świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 1 u.ś.r., wnioskowanego na M. K.; (2) składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy w związku z opieką nad mężem skarżącej; (3) składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy w związku z opieką nad mężem skarżącej.

W uzasadnieniu organ wskazał, iż w dniu 31 stycznia 2023 r. M. K. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaną opieką nad mężem M. K., który legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności z dnia 13 stycznia 2021 r., wydanym przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w W. . Z orzeczenia wynika, że nie da się ustalić od kiedy istnieje niepełnosprawność, ustalony stopień niepełnosprawności M. K. datuje się od 10 grudnia 2015 r. Organ wskazał, iż skarżąca nie spełnia przesłanek określonych w ustawie o świadczeniach rodzinnych do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym mężem, ponieważ niepełnosprawność o znacznym stopniu M. K. powstała po 25 roku życia. M. K. posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które powstało przed 18 rokiem życia i z tego tytułu nabyła uprawnienia do renty socjalnej. Dalej organ wskazał, że w myśl art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała: 1) nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub 2) w trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia, a także, że w art. 17 ust. 5 pkt 1-6 u.ś.r. ustawodawca określił sytuacje, kiedy świadczenie pielęgnacyjne nia przysługuje .

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00