Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 13 grudnia 2023 r., sygn. III SA/Kr 1192/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Ewa Michna Sędzia WSA Jakub Makuch (spr.) Asesor WSA Marta Kisielowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 13 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi R. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 19 maja 2023 r., znak SKO.NP/4115/123/2023 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi R. R. (dalej "skarżący" lub "wnioskodawca") jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z 19.05.2023 r. (znak SKO.NP/4115/123/2023) utrzymująca w mocy decyzję Prezydenta Miasta Tarnowa z 23.02.2023 r. (znak DŚRSM-5202-11/23) w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Decyzja ta zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Skierowanym do Prezydenta Miasta Tarnowa wnioskiem z 23.01.2023 r. skarżący domagał się przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia (z pracy zarobkowej) w związku z koniecznością sprawowania opieki nad ojcem, F. R. Do wniosku skarżący załączył:

- orzeczenie Miejskiego Zespołu Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Tarnowie z 1.02.2012 r. o znacznym stopniu niepełnosprawności jego ojca wydanym na stałe, ze stwierdzeniem, iż nie da się ustalić od kiedy niepełnosprawność istnieje, natomiast ustalony, znaczny stopień datuje się od grudnia 2011 r. Uwarunkowania niepełnosprawności określone zostały symbolami: 05-R (upośledzenie narządu ruchu), 10-N (choroby neurologiczne) oraz 04-O (choroby narządu wzroku)’;

- oświadczenie, iż do 30.11.2022 r. był zatrudniony na kontrakcie w Wielkiej Brytanii, a pracę osobiście wykonywał do 23.12.2019 r. W związku z pogarszającym się stanem zdrowia ojca wrócił do Polski;

- dokument Details of employee leaving work wydany przez brytyjskiego pracodawcę.

Z przeprowadzonego w sprawie ze skarżącym wywiadu środowiskowego wynika, że skarżący sprawuje opiekę nad ojcem i mieszka na piętrze domu w którym – na parterze – zamieszkuje jego ojciec. W wywiadzie zapisano, że skarżący zanim zakończył pracę w Wielkiej Brytanii (12.2019 r.) "zapewniał ojcu opiekę we własnym zakresie". Natomiast aktualne czynności opiekuńcze obejmują: kąpiel ojca 2 razy w tygodniu, obcinanie paznokci, pomoc w założeniu pieluchomajtek (te są używane z uwagi na nietrzymanie moczu), pomoc w dojściu do WC (potrzeby fizjologiczne niepełnosprawny załatwia samodzielnie), pomoc w ubraniu, pomiarze ciśnienia (1 raz dziennie), dozowanie i podanie leków, przygotowanie i podanie posiłków (3 razy dziennie), które niepełnosprawny spożywa samodzielnie, dowóz do lekarzy, uczestnictwo w wizytach lekarskich, wykup leków, utrzymanie porządku w mieszkaniu, robienie prania, prasowanie, zakupy, opłacanie rachunków, załatwianie spraw urzędowych, czuwanie podczas snu. W wywiadzie odnotowano, że ojciec skarżącego porusza się po mieszkaniu z pomocą balkonika, czasami wychodzi na podwórko, co czyni pod nadzorem opiekuna. Zapisano też, iż z uwagi na niepełnosprawność ruchową, znaczne niedowidzenie oraz zawroty głowy – ojciec skarżącego wymaga ciągłej obecności drugiej osoby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00