Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 marca 2022 r., sygn. II SA/Po 679/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Batorowicz Sędziowie Sędzia WSA Jan Szuma Asesor WSA Paweł Daniel (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 9 marca 2022 r. sprawy ze skargi J. D. na postanowienie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] lipca 2021 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku dostarczenia ekspertyzy technicznej oddala skargę
Uzasadnienie
Postanowieniem z dnia [...] lipca 2021 r., nr [...], Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (dalej jako: "Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego", "organ odwoławczy" albo "organ II instancji"), utrzymał w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Powiatu [...] (dalej również jako: "Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego" albo "organ I instancji" z dnia [...] maja 2021 r., znak: [...]) nakazujące J. D. przedstawienie ekspertyzy technicznej: 1) wskazującej prawidłowe obciążenie instalacji fotowoltaicznej na budynku mieszkalnym zlokalizowanym na działce nr. ewid.[...] przy ul [...] w B. , gmina T. w kontekście występujących zagrożeń atmosferycznych (obciążenie wiatrem i śniegiem); 2 stwierdzającą czy instalacja fotowoltaiczna wraz z odpowiednim balastowaniem nie spowoduje przekroczenia stanu granicznego nośności konstrukcji dachu przedmiotowego budynku mieszkalnego w terminie 2 miesięcy od daty doręczenia niniejszego postanowienia.
W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia wskazano, że w dniu [...] marca 2021 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego przeprowadził kontrolę instalacji fotowoltaicznej znajdującej się na dachu budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie szeregowej, zlokalizowanego na dz. nr ewid.[...] przy ul. [...] w B. , gm. T. . Właścicielem przedmiotowego budynku a także inwestorem przedmiotowej instalacji jest J. D.. Jak ustalił organ I instancji przedmiotowa instalacja została zamontowana w listopadzie 2020 r. i składa się z: stelaży wykonanych z płaskowników, na których zamontowane są panele; 20 paneli fotowoltaicznych, betonowych płytek chodnikowych stanowiących balast podtrzymujący konstrukcję paneli oraz urządzeń przetwarzająco-sterujących. Na dachu budynku występuje zwarta konstrukcja o wymiarach 4 moduły na 5 modułów o długości modułu około 5,20 m każdy. Każdy z modułów obciążony jest 4-5 płytkami chodnikowymi o wymiarach 35 cm x 35 cm i wadze około 10-12 kg (jedna płytka). Konstrukcja nie jest przykręcona do poszycia dachu a instalacja jest monitorowana za pomocą kamer. Instalacja wykonana została przez A. F. posiadającego odpowiednie kwalifikacje. Jak oświadczył instalator montaż został wykonany z najwyższą starannością przy wykorzystaniu posiadanej wiedzy i umiejętności oraz zgodnie z zaleceniami producenta. Organ I instancji w trakcie kontroli nie stwierdził zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mienia. Do protokołu dołączone zostało m.in. pismo E. potwierdzające przyłączenie do sieci.
-
keyboard_arrow_right