Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 9 marca 2022 r., sygn. I SA/Gd 1062/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Joanna Zdzienicka-Wiśniewska, Sędzia NSA Sławomir Kozik, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Agnieszka Zalewska, , po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 marca 2022 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. z siedzibą G. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 18 maja 2021 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu 18 lutego 2021 r. "A" Sp. z o.o. z siedzibą w G. (dalej: "Wnioskodawca" lub "Skarżąca") złożyła wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, podlegającą opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, niezależnie od miejsca ich osiągania. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, Spółka na podstawie umowy sprzedaży sporządzonej w dniu 30 sierpnia 2007 r. nabyła do swojego majątku dwie nieruchomości gruntowe, tj.:

działkę nr 1, obszaru (...) ha, zlokalizowaną w A, dla której Sąd Rejonowy A prowadzi księgę wieczystą (Nieruchomość 1),

działkę nr 2, obszaru (...) ha, zlokalizowaną w A, dla której Sąd Rejonowy w A prowadzi księgę wieczystą (Nieruchomość 2).

Wnioskodawca w dniu 26 października 2012 r. zawarł z kontrahentem (zwanym dalej jako: "Spółka X") - umowę przedwstępną sprzedaży Nieruchomości 1 i Nieruchomości 2. Spółka X jako kupujący oświadczyła, że wspólnie z generalnym wykonawcą (zwanym dalej jako: "Spółka Y") zamierzają realizować inwestycję mieszkaniową na Nieruchomości 1 oraz Nieruchomości 2. Istotnym elementem Umowy przedwstępnej, było zobowiązanie Stron do dokonania podziału geodezyjnego Nieruchomości 2 na co najmniej 5 działek, co z kolei stosownie do postanowień umowy przedwstępnej umożliwiało sprzedaż całej Nieruchomości 2 na podstawie jednej umowy sprzedaży, lub sprzedaż Nieruchomości 2 częściami, poprzez zawarcie kilku umów sprzedaży poszczególnych działek wynikających z jej nowego podziału geodezyjnego. Jednocześnie, korespondowało to z innymi ustaleniami stron, które sprowadzały się do tego, że Spółka X jako Kupujący miała zająć się przygotowaniem i sprzedażą inwestycji mieszkaniowej, a finansowanie inwestycji miało być zapewnione przez Spółkę Y (będącej generalnym wykonawcą inwestycji). Wnioskodawca jako Sprzedający miał zająć się zabezpieczeniem finansowania projektu poprzez ustanowienie hipoteki na jego majątku tj. na Nieruchomości 2, która po dokonaniu podziału geodezyjnego miała zostać Spółce X sprzedana zgodnie z harmonogramem ustalonym na podstawie umowy przedwstępnej. Bez zabezpieczenia rzeczowego na Nieruchomości 2 Spółka Y nie uzyskałby kredytu niezbędnego do finansowania planowanej inwestycji. Wnioskodawca wyraził zgodę na ustanowienie zabezpieczenia na Nieruchomości 2, gdyż zgodnie z treścią zawartej umowy przedwstępnej Spółka X zobowiązała się - niezwłocznie po nabyciu Nieruchomości 1 od Wnioskodawcy - ustanowić hipotekę w równoważnej wysokości na Nieruchomości 1.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00