Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 13 czerwca 2023 r., sygn. II CSKP 438/22

Zasada asymilacji w prawie autorskim ma dynamiczny charakter i obejmuje również prawa związane z wynagrodzeniem tantiemowym, co pozwala na zapewnienie równego traktowania twórców zarówno krajowych, jak i zagranicznych, oraz sprzyja intensyfikacji ochrony autorskiej.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący, sprawozdawca)

‎SSN Władysław Pawlak

‎SSN Karol Weitz

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 13 czerwca 2023 r. w Warszawie,
‎skargi kasacyjnej V. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w W.
‎od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie
‎z 5 listopada 2019 r., V ACa 772/17,
‎w sprawie z powództwa Stowarzyszenia […] w W.
‎przeciwko V. spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w W.
‎o zobowiązanie,

1) oddala skargę kasacyjną;

2) zasądza od strony pozwanej na rzecz strony powodowej kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

UZASADNIENIE

Powód z. z siedzibą w W. wniósł o zobowiązanie strony pozwanej V. spółki z o.o. z siedzibą w W. do udzielenia informacji dotyczących wszystkich filmów wyświetlanych przez pozwaną w okresie od 1 lutego 2007 r. do 31 marca 2016 r., tj. tytułu, pod którym film był wyświetlany, nazwy dystrybutora na terytorium Polski oraz wysokości wszelkich uzyskanych wpływów z tytułu wyświetlania filmów (z wyłączeniem podatku VAT) w rozbiciu na poszczególne tytuły filmowe, w tym w szczególności wysokości wpływów z tytułu sprzedaży biletów wstępu, organizacji pokazów filmowych i innych tytułów związanych z wyświetlaniem filmów, a także o zobowiązanie pozwanej do udostępnienia dokumentacji finansowo-księgowej zaświadczającej o wysokości uzyskanych wpływów z tytułu wyświetlania filmów w okresie od 1 lutego 2007 r. do 31 marca 2016 r. Powód, żądając udzielenia informacji oraz udostępnienia dokumentów niezbędnych do określenia wysokości świadczeń należnych współtwórcom utworów audiowizualnych, roszczenie swe sformułował w związku ze sprawowaniem zbiorowego zarządu prawami autorskimi w oparciu o art. 105 ust. 2 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 1994 r. Nr 24, poz. 83 ze zm.; dalej – „pr. autorskie”).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00