Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 3 marca 2022 r., sygn. I SA/Wr 309/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Horobiowski, Sędziowie sędzia WSA Daria Gawlak – Nowakowska, asesor WSA Iwona Solatycka (sprawozdawca), po rozpoznaniu w Wydziale I na posiedzeniu niejawnym w dniu 3 marca 2022 r. sprawy ze skargi H. sp. z o.o. zs. w Z. na interpretację Indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 7 stycznia 2021 r. nr 2461-IBPB-1-3.4510.1170.2016.12.PC w przedmiocie podatku dochodowym od osób prawnych oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Postępowanie przed organem podatkowym.

Przedmiotem skargi H. sp. z o.o. zs. w Z. (dalej: Strona/ Skarżący, Wnioskodawca) jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: organ podatkowy) z dnia 7 stycznia 2021 r. nr 2461-IBPB-1-3.4510.1170.2016.12.PC w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.

Wnioskiem z 25 listopada 2016 r. (uzupełnionym na wezwanie organu w dniu 21 lutego 2017 r.) Strona wystąpiła o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu dokonania korekty cen transakcyjnych, przedstawiając następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest częścią międzynarodowej korporacji (dalej: Korporacja), w której głównym udziałowcem jest spółka prawa czeskiego H.(1) A.S. (dalej: Spółka X), będąca również głównym udziałowcem Spółki H.(2) k.s. (dalej: Spółka Y). Spółka Y w strukturze korporacji zajmuje się sprzedażą i dystrybucją towarów na terenie całej Europy do wszystkich 11 wchodzących w skład Korporacji spółek córek oraz do innych firm niepowiązanych z Korporacją (firm niezależnych). Dla Wnioskodawcy Spółka Y wystawia około 30 faktur VAT miesięcznie. W 2016 r. na skutek analizy rachunkowo-podatkowej przeprowadzonej w Czechach w oparciu o wytyczne czeskich służb podatkowych zasygnalizowano, że dotychczasowy poziom marży stosowany przez Spółkę Y wobec spółek córek jest znacznie niższy, niż wobec odbiorców niezależnych. Dotychczasowa niższa marża przy sprzedaży na rzecz spółek córek w tym Wnioskodawcy, traktowana była jako forma wsparcia, umożliwiająca Grupie pozyskiwanie nowych rynków europejskich. Zdaniem czeskich audytorów, wsparcie takie nie może jednak być czasowo nieograniczone i po osiągnięciu wyznaczonych celów, sprzedaż podmiotowi powiązanemu, za wyraźnie niższe ceny nie jest już możliwa do obrony na gruncie przepisów prawa czeskiego i wytycznych OECD.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00