Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 1 marca 2022 r., sygn. II SA/Ol 71/22

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Jezielska Sędziowie Sędzia WSA Marzenna Glabas Sędzia WSA Piotr Chybicki (spr.) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 1 marca 2022 r. sprawy ze skargi Wojewody Warmińsko-Mazurskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Elblągu z dnia 4 listopada 2021 r. nr XX/610/2021 w przedmiocie nadania statutu Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu stwierdza nieważność zaskarżonej uchwały. WSA/wyr.1a – sentencja wyroku (tryb uproszczony)

Uzasadnienie

Rada Miejska w Elblągu w dniu 4 listopada 2021 r., działając na podstawie art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz. U. z 2020 r., poz. 902), art. 13 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2020 r., poz. 194) oraz art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1372, dalej: u.s.g.) podjęła uchwałę Nr XX/610/2021 w sprawie statutu Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu. W § 1 uchwały nadano statut Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszej uchwały.

Uchwała ta została zaskarżona, na podstawie art. 93 ust. 1 u.s.g., do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przez Wojewodę Warmińsko – Mazurskiego (Wojewoda), który wniósł o stwierdzenie nieważności uchwały w części obejmującej § 1 ww. uchwały wraz z załącznikiem do uchwały. Uchwale zarzucił naruszenie art. 6 ust. 1 ustawy o muzeach, poprzez uchwalenie statutu muzeum bez uzgodnienia jego treści z ministrem właściwym ds. kultury i dziedzictwa narodowego. W uzasadnieniu skargi wskazał, że pismem z dnia 22 listopada 2021 r. wystąpił do organów gminy o udzielenie informacji - czy przed podjęciem uchwały w sprawie nadania statutu Muzeum Archeologiczne - Historycznemu w Elblągu, przyjęty statut uzgodniono z ministrem właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o muzeach. W odpowiedzi, Prezydent Miasta Elbląga podał, że przed podjęciem zaskarżonej uchwały, statut przyjęty w formie załącznika, nie był uzgodniony z ministrem. Organ podniósł, że z przepisu art. 6 ustawy o muzeach, nie wynika wprost, aby obowiązek uzgadniania statutu dotyczył także zmian już obowiązującego statutu. Wskazał także, że obowiązujący statut instytucji, nadany uchwałą z dnia 25 czerwca 2020 r., w sprawie statutu Muzeum Archeologiczne - Historycznego w Elblągu, który został opublikowany w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko - Mazurskiego z 2020 r., "nie spotkał się z koniecznością uzgodnienia jego zapisów z ministrem właściwym do spraw kultury i dziedzictwa narodowego", co w ocenie organu potwierdza słuszność stanowiska organu". Wojewoda stwierdził, że stoi na stanowisku, że co do zasady, zmiana uchwały w sprawie nadania statutu, winna następować w takim samym trybie, jaki ustawa przewiduje dla nadania statutu. Odmienne postępowanie, prowadziłoby do nieakceptowalnych społecznie wniosków, iż jakakolwiek zmiana treści statutu, w tym także niezgodna z obowiązującym porządkiem prawnym, mogłaby być dokonywana z pominięciem procedury uzgodnieniowej. Brak po stronie organu nadzorującego działalność muzeów, wiedzy lub nawet sygnału o zamiarze wprowadzenia takich zmian, uniemożliwia skuteczne wykonywanie kompetencji nadzorczych, wynikających z przepisów ustawy o muzeach. Jeśli statut muzeum wymaga, aby zmiana statutu następowała w trybie właściwym dla nadania statutu, to oznacza to, że zmiana statutu, musi przebiegać w uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany statutu, bez uprzedniego uzyskania uzgodnienia, stanowi istotne naruszenie prawa. Dodatkowo wskazał, że szereg wątpliwości budzi legalność poszczególnych zapisów uchwały.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00