Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 sierpnia 2023 r., sygn. VIII SA/Wa 402/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Wroczyński (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Renata Nawrot, Sędzia WSA Iwona Owsińska – Gwiazda, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Radomiu w trybie uproszczonym w dniu 3 sierpnia 2023 r. sprawy ze skargi B. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia 17 kwietnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta [...]z dnia 10 marca 2023 r. nr [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...]na rzecz skarżącej B. C. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

VIII SA/Wa 402/23

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 17 kwietnia 2023 roku, znak: [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w R. ( dalej SKO lub organ odwoławczy) działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku Kodeks postepowania administracyjnego( DZ.U z 2022 roku, poz. 2000 ze zm. dalej jako kpa) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym odwołania B. C. od decyzji Prezydenta Miasta R. z 10 marca 2023 roku, nr [...], odmawiającej B. C. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad A. C.– orzekło – utrzymać w mocy zaskarżoną decyzję.

Podstawą rozstrzygnięcia były następujące ustalenia faktyczne i ocena prawna.

Decyzją z dnia 10 marca 2023 roku odmówiono B. C. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad mężem A. C.. Jako powód odmowy wskazano brak związku przyczynowego pomiędzy brakiem aktywności zawodowej, a koniecznością sprawowania opieki nad członkiem rodziny. Wnioskodawczyni od 27 lat nie wykonuje pracy zarobkowej, co świadczy o tym braku związku w tym zakresie.

Od decyzji odwołała się B. C..

Organ odwoławczy ustalił i zważył co następuje:

B. C. w dniu 23 grudnia 2022 roku złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad mężem A. C.. Do wniosku dołączyła orzeczenie Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w R. z dnia 29 listopada 2022 roku, w którym ustalono, że A. C. został zaliczony do znacznego stopnia niepełnosprawności. Wnioskodawczyni oświadczyła, że od 1995 roku nie pracowała zawodowo ponieważ zajmowała się wychowaniem czwórki dzieci. Nie może podjąć zatrudnienia ponieważ obecny stan zdrowia męża nie pozwala jej taką wykonywać. Mąż skarżącej jest po udarze, ma niepełnosprawność obu kończyn górnych, powstały luki w pamięci i zaburzona jest percepcja wzrokowa, intelektualna z otępieniem. Mąż skarżącej nie rozpoznaje przedmiotów, ma utratę orientacji w terenie. Wykonuje ona przy mężu wszystkie czynności pielęgnacyjne, przygotowuje i podaje posiłki, dawkuje i podaje leki, przygotowuje i podaje odzież, kontroluje potrzeby fizjologiczne, wykonuje wszystkie czynności domowe tj. pranie, sprzątanie, gotowanie, zakupy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00