Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 sierpnia 2023 r., sygn. I FSK 90/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia NSA Sylwester Golec, Sędzia NSA Bartosz Wojciechowski (spr.), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 2 sierpnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 14 października 2021 r., sygn. akt I SA/Sz 512/21 w sprawie ze skargi S. S. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie z dnia 21 kwietnia 2021 r., nr 3201-IEW.4253.9.2021.2 w przedmiocie określenia oraz zabezpieczenia na majątku podatnika przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do października 2019 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie z dnia 21 kwietnia 2021 r., nr 3201-IEW.4253.9.2021.2, 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie na rzecz S. S. kwotę 1587 (jeden tysiąc pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.

Uzasadnienie

1. Wyrok sądu I instancji i przedstawiony przez ten sąd tok postępowania przed organami podatkowymi

1.1. Wyrokiem z dnia 14 października 2021 r., sygn. akt I SA/Sz 512/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę S. S. (dalej: podatnik, strona, skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie z dnia 21 kwietnia 2021 r. w przedmiocie określenia oraz zabezpieczenia na majątku podatnika przybliżonej kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okresy od stycznia do października 2019 r. wraz z odsetkami za zwłokę.

Rozstrzygniecie zapadło w poniższym stanie sprawy.

1.2. Decyzją z dnia 23 lutego 2021 r. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w S. określił podatnikowi przybliżoną kwotę zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług wraz z odsetkami za zwłokę za poszczególne miesiące od stycznia do października 2019 r. oraz orzekł o zabezpieczeniu tych kwoty na jego majątku. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że podstawową działalnością podatnika jest sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKD 45.32.Z). W okresie objętym kontrolą podatnik świadczył głównie: usługi naprawy pojazdów, w tym naprawy powypadkowe pojazdów; usługi wynajmu samochodów zastępczych; usługi garażowania samochodów w okresie naprawy; usługi diagnostyki pojazdów; holowania; diagnostyki; mycia pojazdów przed i po naprawie. Właściciele naprawianych pojazdów udzielali podatnikowi upoważnień m.in. do zgłoszenia szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego, odbioru protokołów, oględzin i kalkulacji, odbioru zaliczek i odszkodowań, dochodzenia roszczeń i składania odwołań, składania wniosków o odstąpienie od cesji, negocjacji dotyczących sposobu rozliczenia szkody, w tym również negocjacji dot. rozliczenia szkody całkowitej. Właściciele (cedenci, wierzyciele) naprawianych pojazdów sporządzali z podatnikiem jako cesjonariuszem umowy cesji wierzytelności (tj. cedent przelewa na rzecz cesjonariusza swoje prawo do odszkodowania przysługujące jemu wobec sprawcy zdarzenia i jego ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia OC), jak również wszystkich roszczeń, mogących powstać w przyszłości. Po wykonaniu usług, podatnik wystawiał faktury VAT sprzedaży oraz występował w imieniu cedentów do towarzystwa ubezpieczeniowego z roszczeniem o wypłatę odszkodowania w wysokości wykazanej na wystawionych przez siebie fakturach dokumentujących wykonanie usług na ich rzecz.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00