Wyrok NSA z dnia 31 stycznia 2024 r., sygn. I OSK 35/23
Przy rozpatrywaniu skargi kasacyjnej na decyzję administracyjną Naczelny Sąd Administracyjny ogranicza się do analizy zarzutów podniesionych w skardze, a jego kontrola jest determinowana przez wady prawne wskazane w skardze, przy czym nie bada on całokształtu sprawy, lecz skupia się na zasadności podniesionych zarzutów. W sprawach dotyczących przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, zgodnie z art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych, decydującym warunkiem uprawniającym do otrzymania świadczenia dla osoby zobowiązanej alimentacyjnie jest orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności małżonka osoby wymagającej opieki, co jest interpretowane zgodnie z literalnym i jednoznacznym brzmieniem przepisu oraz ustalonymi przez uchwałę poszerzonego składu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego wykładniami normy prawnej.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Piotr Niczyporuk Sędziowie: NSA Zygmunt Zgierski (spr.) del. WSA Arkadiusz Blewązka po rozpoznaniu w dniu 31 stycznia 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 20 września 2022 r., sygn. akt II SA/Lu 399/22 w sprawie ze skargi S.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu z dnia [...] marca 2022 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 20 września 2022 r. oddalił skargę S.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu z [...] marca 2022 r. w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.