Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 30 stycznia 2024 r., sygn. I SA/Po 728/23

Dnia 30 stycznia 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna - Kubicka Sędziowie Sędzia WSA Wojciech Rowiński Asesor sądowy WSA Michał Ilski (spr.) Protokolant: starszy specjalista Barbara Dropek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 30 stycznia 2024 roku sprawy ze skargi A. O. i P. O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 28 lipca 2023 r. nr [...] w przedmiocie określenia w drodze oszacowania dochodu z działalności gospodarczej oraz zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2018 rok I. uchyla zaskarżoną decyzję wraz z poprzedzającą ją decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego [...] z 22 marca 2023 r., nr [...]; II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej solidarnie na rzecz skarżących kwotę [...]zł [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego [...] decyzją z 22 marca 2023 r., nr [...] wydaną względem P. O. oraz A. O. (dalej zwanych również skarżącymi) określił w drodze oszacowania dochód skarżącego za 2018 r. z działalności gospodarczej polegającej na handlu cielętami na kwotę [...]zł oraz określił skarżącym wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2018 r. na kwotę [...]zł.

Z ustaleń organu wynika, że skarżący prowadził w 2018 r. indywidualne gospodarstwo rolne w ramach którego zajmowano się hodowlą bydła opasowego i produkcją roślinną, a ponadto prowadzono również handel zwierzętami. Skarżący nie zarejestrował działalności gospodarczej jak również nie dokonał rejestracji jako podatnik VAT czynny. Skarżący zgłosił w A. R. i M. R. prowadzenie w 2018 r. dwóch stad zwierząt, tj. stada hodowlanego oraz stada pośrednika bez obiektu. Skarżący dokonywał sprzedaży cieląt na dużą skalę. Wszystkie z osób wskazanych przez Agencję za wyjątkiem H. R. (który nie odpowiedział na wezwanie) potwierdziły kupno cieląt od skarżącego. Rolnicy ryczałtowi, którzy nabywali cielęta od skarżącego zgodnie wskazywali, że sprzedaż nie była w żaden sposób udokumentowana (np. umowami, rachunkami). Zapłata za cielęta następowała w formie gotówkowej. W przypadkach, gdy cielęta nabywane były przez podatników VAT wystawiali oni na rzecz skarżącego faktury VAT RR a płatność regulowano przelewami. Prowadzona przez skarżącego hodowla była realizowana w niewielkim rozmiarze względem ilości zbytych zwierząt. W ocenie Naczelnika ilość zwierząt zbytych w poszczególnych latach, ciągły i zorganizowany charakter sprzedaży (ogłoszenia w prasie, Internecie, w wielu przypadkach organizacja transportu zwierząt) świadczą o tym, że skarżący prowadził działalność gospodarczą. Dlatego też obrót ze sprzedaży cieląt zakwalifikowano do źródła działalność gospodarcza. Z oświadczenia skarżącego wynika, że nie posiada on żadnych faktur, dowodów zapłaty, przelewów związanych z dokonywaną sprzedażą. Skarżący nie pamiętał również cen po jakich zbywano zwierzęta. Skarżący oświadczył, że nie prowadził ewidencji w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00