Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 16 stycznia 2024 r., sygn. III SA/Kr 747/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Zawadzka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Renata Czeluśniak Sędzia WSA Ewa Michna Protokolant starszy sekretarz sądowy Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi P. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 6 marca 2023 r. nr SKO-PS-4110-739/22 w przedmiocie odmowy przyznania dodatku węglowego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. przyznaje od Skarbu Państwa – Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na rzecz adwokata A. J. kwotę 391,00 (słownie: trzysta dziewięćdziesiąt jeden) złotych tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, podwyższoną o podatek od towarów i usług przewidziany dla tego rodzaju czynności.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 6 marca 2023 r. nr SKO-PS-4110-739/22 Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Nowym Sączu utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy Limanowa z dnia 7 grudnia 2022 r. nr GOPS/5831/003975/12/2022 o odmowie przyznania P. D. (dalej jako skarżąca) dodatku węglowego.

Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu 18 sierpnia 2022 r. skarżąca złożyła w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Limanowej wniosek o wypłatę dodatku węglowego. W treści wniosku wskazała, że mieszka w miejscowości K. [...], gdzie prowadzi gospodarstwo domowe razem z M. D., G. D. i L. D.

Decyzją z dnia 7 grudnia 2022 r. Wójt Gminy Limanowa odmówił przyznania skarżącej dodatku węglowego. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że w dniu 11 marca 2022 r. skarżąca złożyła deklarację do centralnej ewidencji emisyjności budynków z której wynika, że źródłem ogrzewania jej gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe. Deklaracja ta dotyczy adresu K. [...], pod którym wnioskodawczyni nie mieszka, gdyż ustalono że prowadzi ona gospodarstwo domowe w budynku będącym samowolą budowlaną, położonym na działce stanowiącej własność gminy Limanowa (dowód: informacja Urzędu Gminy Limanowa z dnia 3 października 2022 r. oraz notatka służbowa pracownika socjalnego z dnia 14 października 2022 r.). Zgodnie z decyzją z dnia 26 października 2018 r. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Krakowie nakazał głównemu użytkownikowi budynku rozbiórkę położonego w miejscowości K., gmina Limanowa, woj. małopolskie, wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Odnośnie kwestii przyznania dodatku węglowego dla gospodarstw domowych znajdujących się w budynkach będących samowolą budowlaną Wójt Gminy Limanowa wskazał, iż zgodnie z art. 54 ust. 1 Prawa budowlanego do użytkowania obiektu budowlanego, na budowę którego wymagana jest decyzja o pozwoleniu na budowę albo zgłoszenie budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-2, można przystąpić, z zastrzeżeniem art. 55 i art. 57, po zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 14 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. Przepis art. 30 ust. 6a stosuje się. Zdaniem organu, jeżeli dany budynek nie otrzymał pozwolenia na budowę lub zakończenie budowy budynku nie zostało zgłoszone do organu nadzoru budowlanego, po którym organ nie zgłosił sprzeciwu, to zgodnie z prawem taki budynek nie może być użytkowany, a zatem formalnie nie można go zamieszkiwać, co neguje możliwość przyznania dodatku węglowego. Wójt Gminy Limanowa zaznaczył przy tym, że w budynku, który zajmuje wnioskodawczyni, istnieją inne gospodarstwa domowe, które również złożyły wniosek o wypłatę dodatku węglowego. Skarżąca złożyła wniosek jako trzecia. Organ I instancji uznał zatem, że w zaistniałym stanie faktycznym i prawnym był zobligowany do wydania decyzji odmawiającej stronie prawa do dodatku węglowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00