Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 stycznia 2024 r., sygn. III SA/Po 706/23

Dnia 9 stycznia 2024 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Kruszewski (sprawozdawca) Sędziowie WSA Mirella Ławniczak WSA Małgorzata Górecka po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 9 stycznia 2024 roku sprawy ze skargi M. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 21 sierpnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji dotyczącej zatrzymania prawa jazdy, po wznowieniu postępowania oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 21 sierpnia 2023 roku (nr [...]) Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej również: SKO) odmówiło uchylenia decyzji Starosty [...] z dnia 11 marca 2021 roku (nr [...]) w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy na okres trzech miesięcy, utrzymanej w mocy ostateczną decyzją SKO z dnia 30 kwietnia 2021 roku (znak: [...]).

Z uzasadnienia zaskarżonej decyzji wynikał następujący stan sprawy:

W dniu 26 lutego 2021 roku do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w T. wpłynęło pismo z Komendy Miejskiej Policji w G., którym zawiadomiono Starostę [...] o zatrzymaniu M. G. (dalej: skarżący) prawa jazdy kategorii ABCBECE (nr dokumentu: [...]) wydanego przez Starostę [...] w dniu 30 października 2007 roku. Skarżący w dniu 18 lutego 2021 roku w G. na ul. [...] kierował pojazdem marki [...] (nr rejestracyjny: [...]) i przekroczył dopuszczalność prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, tj. o 61 km/h. W związku z powyższy Starosta T., uznając fakt przekroczenia dozwolonej prędkości o 61 km/h przez skarżącego za udowodniony na podstawie wyjaśnień policji, wydał decyzję z dnia 11 marca 2021 roku (znak: [...]), orzekając o zatrzymaniu prawa jazdy skarżącego na okres trzech miesięcy.

Organ uzasadniając swoje rozstrzygnięcie wskazał m.in., że pomiaru prędkości dokonano przy użyciu przyrządu do pomiaru prędkości pojazdu w ruchu drogowym typu PolCam o numerze fabrycznym 1161PL (rok produkcji: 2007), który posiadał ważną legalizację do dnia 8 stycznia 2022 roku. Natomiast w myśl art. 135 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1047 ze zm., dalej: prawo o ruchu drogowym) policjant zatrzymuje prawo jazdy elektronicznie w przypadku kierowania pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Kolejno zaś organ kontroli ruchu drogowego (policja) przesyła zawiadomienie staroście właściwemu ze względu na miejsce zatrzymania kierującego pojazdem celem wydania decyzji administracyjnej. Zgodnie z art. 102 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 roku – o kierujących pojazdami (Dz. U. 2023 r. poz. 622 ze zm., dalej: u.k.p.), starosta wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, w przypadku, gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym. Starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy, nadając jej rygor natychmiastowej wykonalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00