Interpretacja indywidualna z dnia 5 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.511.2023.2.ŁS
Ustalenia wartości początkowej środków trwałych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 października 2023 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia wartości początkowej środków trwałych. Uzupełniła go Pani – na wezwanie organu – pismem z 10 grudnia 2023 r. (wpływ). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
(...) kwietnia 2022 r. zmarł Pani ojciec A. A prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą B w C, przy ul. D 1.
Aktem poświadczenia dziedziczenia z (...) kwietnia 2022 r. Rep. (...) spadek po zmarłym (...) kwietnia 2022 r. A. A, którego miejscem zwykłego pobytu w chwili śmierci była miejscowość E, na podstawie ustawy nabyła Pani wraz z bratem – B. A – każdy w 1/2 części.
W związku z nabyciem spadku po zmarłym ojcu nabyła Pani z bratem udział, każdy w 1/2 części, w przedsiębiorstwie prowadzonym przez Pani ojca, które spełniało definicję przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
Aktem notarialnym z (...) kwietnia 2022 r. (...) powołano A. B na zarządcę sukcesyjnego przedsiębiorstwa B w spadku. W tym samym dniu ujawniono powołanie zarządcy sukcesyjnego w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
(...) maja 2023 r. aktem notarialnym Rep. (...) odwołano zarządcę sukcesyjnego przedsiębiorstwa B w spadku A. B na podstawie sporządzonego (...) maja 2023 r. protokołu odwołania zarządcy sukcesyjnego Rep. (...) oraz przekazano przedsiębiorstwo w spadku właścicielom spadku A. B oraz Pani.
(...) maja 2023 r. aktem notarialnym Rep. (...) A. B i Pani, każdy z Państwa będący we współwłasności, w udziale po 1/2 (jednej drugiej) części właścicielem przedsiębiorstwa w spadku – o firmie B w spadku, wprowadziliście Państwo aportem opisane przedsiębiorstwo w spadku do założonej (...) grudnia 2022 r. spółki cywilnej działającej pod firmą F spółka cywilna, której są Pani oraz Pani brat wspólnikami.
Spółka F ma siedzibę w C, przy ul. D 1 i jest czynnym podatnikiem VAT.
Przedsiębiorstwo B w spadku na dzień aportu obejmowało składniki materialne i niematerialne przeznaczone do wykonywania działalności gospodarczej, w skład których wchodziły w szczególności: środki trwałe, wyroby gotowe, półfabrykaty i materiały, zobowiązania i należności nierozliczone, środki na rachunkach bankowych oraz zobowiązania publicznoprawne.
Składniki majątku obejmujące środki trwałe zostały wycenione na dzień sporządzenia aktu według wartości rynkowej, wyroby gotowe, półfabrykaty i materiały według cen nabycia, zobowiązania, należności oraz środki pieniężne według wartości nominalnej, a ich wykaz wraz z wyceną został załączony w załącznikach nr 1 do 6 niniejszego aktu notarialnego.
Środki trwałe zostały przyjęte w spółce F spółka cywilna według wartości wykazanej w akcie notarialnym Rep. (...) z (...) maja 2023 r., w którym wspólnicy A. B i Pani przekazaliście nabyte w drodze spadku przedsiębiorstwo o firmie B w spadku spółce F spółka cywilna.
Sprawa, którą przedstawia Pani, nie jest w trakcie postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub celnoskarbowej.
Pytanie
Czy w przedstawionym stanie faktycznym prawidłowo została ustalona wartość przekazanych spółce środków trwałych nabytych w drodze spadku przy zastosowaniu metody określonej w art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Pani stanowisko w sprawie
Pani zdaniem, w niniejszej sprawie winien znaleźć zastosowanie przepis art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z którego wynika, że „za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób – wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości”.
Wspólnicy spółki F spółka cywilna – Pani i A. B nabyliście przedsiębiorstwo, które obejmowało składniki materialne i niematerialne przeznaczone do wykonywania działalności gospodarczej w drodze spadku po zmarłym Pani ojcu A. A.
Jako wspólnicy Pani jak i Pani brat nie użytkowaliście nabytych w drodze spadku środków trwałych we własnej działalności gospodarczej i nie dokonywaliście od ich wartości odpisów amortyzacyjnych. Po nabyciu składników majątku w drodze spadku zostały przekazane w ramach przedsiębiorstwa w spadku spółce cywilnej działającej na zasadach wspólności łącznej Wspólników.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw (Dz. U. z 2021 r. poz . 170 ze zm.), zwanej dalej ustawą o zarządzie sukcesyjnym:
Przedsiębiorstwo w spadku obejmuje składniki niematerialne i materialne, przeznaczone do wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, stanowiące mienie przedsiębiorcy w chwili jego śmierci.
W myśl art. 2 ust. 2 ustawy o zarządzie sukcesyjnym:
Jeżeli w chwili śmierci przedsiębiorcy przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 2020 r. poz. 1740) stanowiło w całości mienie przedsiębiorcy i jego małżonka, przedsiębiorstwo w spadku obejmuje całe to przedsiębiorstwo.
Stosownie do art. 2 ust. 3 ustawy o zarządzie sukcesyjnym:
Przedsiębiorstwo w spadku obejmuje także składniki niematerialne i materialne, przeznaczone do wykonywania działalności gospodarczej, nabyte przez zarządcę sukcesyjnego albo na podstawie czynności, o których mowa w art. 13, w okresie od chwili śmierci przedsiębiorcy do dnia wygaśnięcia zarządu sukcesyjnego albo wygaśnięcia uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego.
Zgodnie z art. 3 ustawy o zarządzie sukcesyjnym:
Właścicielem przedsiębiorstwa w spadku w rozumieniu ustawy jest:
1)osoba, która zgodnie z prawomocnym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku, zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia albo europejskim poświadczeniem spadkowym, nabyła składniki niematerialne i materialne, o których mowa w art. 2 ust. 1, na podstawie powołania do spadku z ustawy albo testamentu albo nabyła przedsiębiorstwo albo udział w przedsiębiorstwie na podstawie zapisu windykacyjnego;
2)małżonek przedsiębiorcy w przypadku, o którym mowa w art. 2 ust. 2, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku;
3)osoba, która nabyła przedsiębiorstwo w spadku albo udział w przedsiębiorstwie w spadku bezpośrednio od osoby, o której mowa w pkt 1 lub 2, w tym osoba prawna albo jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 331 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, do której wniesiono przedsiębiorstwo tytułem wkładu - w przypadku gdy po śmierci przedsiębiorcy nastąpiło zbycie tego przedsiębiorstwa albo udziału w tym przedsiębiorstwie.
Zgodnie z art. 29 ustawy o zarządzie sukcesyjnym:
Od chwili ustanowienia zarządu sukcesyjnego zarządca sukcesyjny wykonuje prawa i obowiązki zmarłego przedsiębiorcy wynikające z wykonywanej przez niego działalności gospodarczej oraz prawa i obowiązki wynikające z prowadzenia przedsiębiorstwa w spadku.
W myśl zaś art. 59 ust. 1 ustawy o zarządzie sukcesyjnym:
Zarząd sukcesyjny wygasa z:
1)upływem dwóch miesięcy od dnia śmierci przedsiębiorcy, jeżeli w tym okresie żaden ze spadkobierców przedsiębiorcy nie przyjął spadku ani zapisobierca windykacyjny nie przyjął zapisu windykacyjnego, którego przedmiotem jest przedsiębiorstwo albo udział w przedsiębiorstwie, chyba że zarządca sukcesyjny działa na rzecz małżonka przedsiębiorcy, któremu przysługuje udział w przedsiębiorstwie w spadku;
2)dniem uprawomocnienia się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia albo wydania europejskiego poświadczenia spadkowego, jeżeli jeden spadkobierca albo zapisobierca windykacyjny nabył przedsiębiorstwo w spadku w całości;
3)dniem nabycia przedsiębiorstwa w spadku w całości przez jedną osobę, o której mowa w art. 3 pkt 3;
4)upływem miesiąca od dnia wykreślenia zarządcy sukcesyjnego z CEIDG, chyba że w tym okresie powołano kolejnego zarządcę sukcesyjnego;
5)dniem ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy;
6)dniem dokonania działu spadku obejmującego przedsiębiorstwo w spadku;
7)upływem dwóch lat od dnia śmierci przedsiębiorcy.
Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych oraz daninę solidarnościową.
Stosownie do art. 1a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ustawa reguluje również opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów przedsiębiorstwa w spadku.
Zgodnie z art. 1a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przedsiębiorstwo w spadku, stanowiące jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej, jest podatnikiem z tytułu dochodów osiąganych w okresie od otwarcia spadku do dnia wygaśnięcia:
1)zarządu sukcesyjnego albo
2)uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego, jeżeli zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony i dokonano zgłoszenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1c ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2022 r. poz. 166, 1301 i 1933).
Stosownie do treści art. 7a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychody przedsiębiorstwa w spadku uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.
Zgodnie z art. 7a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Powstanie przedsiębiorstwa w spadku nie jest traktowane jako rozpoczęcie działalności gospodarczej.
W myśl art. 7a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Równoznaczne z likwidacją działalności gospodarczej jest wygaśnięcie:
1)zarządu sukcesyjnego albo
2)uprawnienia do powołania zarządcy sukcesyjnego - w przypadku gdy zarząd sukcesyjny nie został ustanowiony i dokonano zgłoszenia, o którym mowa w art. 12 ust. 1c ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.
Z wniosku wynika, że (...) kwietnia 2022 r. zmarł Pani ojciec A. A prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą B. Spadek po zmarłym na podstawie ustawy nabyła Pani wraz z bratem – B. A – każdy w 1/2 części. W związku z nabyciem spadku po zmarłym Pani ojcu nabyła Pani z bratem udział, każdy w 1/2 części, w przedsiębiorstwie prowadzonym przez Pani ojca, które spełniało definicję przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. (...) kwietnia 2022 r. powołano A. B na zarządcę sukcesyjnego przedsiębiorstwa B w spadku. (...) maja 2023 r. odwołano zarządcę sukcesyjnego przedsiębiorstwa B w spadku A. B na podstawie sporządzonego (...) maja 2023 r. protokołu odwołania zarządcy sukcesyjnego oraz przekazano przedsiębiorstwo w spadku właścicielom spadku A. B oraz Pani. (...) maja 2023 r. A. B i Pani, każdy z Państwa będący we współwłasności, w udziale po 1/2 (jednej drugiej) części właścicielem przedsiębiorstwa w spadku – o firmie B w spadku, wprowadziliście Państwo aportem opisane przedsiębiorstwo w spadku do założonej (...) grudnia 2022 r. spółki cywilnej działającej pod firmą F spółka cywilna, której są Pani oraz brat wspólnikami. Przedsiębiorstwo B w spadku na dzień aportu obejmowało składniki materialne i niematerialne przeznaczone do wykonywania działalności gospodarczej, w skład których wchodziły w szczególności: środki trwałe, wyroby gotowe, półfabrykaty i materiały, zobowiązania i należności nierozliczone, środki na rachunkach bankowych oraz zobowiązania publicznoprawne. Składniki majątku obejmujące środki trwałe zostały wycenione na dzień sporządzenia aktu według wartości rynkowej, wyroby gotowe, półfabrykaty i materiały według cen nabycia, zobowiązania, należności oraz środki pieniężne według wartości nominalnej, a ich wykaz wraz z wyceną został załączony w załącznikach nr 1 do 6 niniejszego aktu notarialnego. Środki trwałe zostały przyjęte w spółce F spółka cywilna według wartości wykazanej w Akcie notarialnym z (...) maja 2023 r., w którym wspólnicy A. B i Pani przekazaliście nabyte w drodze spadku przedsiębiorstwo o firmie B w spadku spółce F spółka cywilna.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
W myśl zaś art. 22f ust. 1 ww. ustawy:
Podatnicy, z wyjątkiem tych, którzy ze względu na ogłoszoną upadłość nie prowadzą działalności gospodarczej, dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 22b.
Sposób ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uzależniony jest od sposobu ich nabycia i uregulowany został w art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z treścią art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób - wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.
Natomiast art. 22g ust. 1 pkt 4 ww. ustawy stanowi, że:
Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki niebędącej osobą prawną:
a)wartość początkową, od której dokonywane były odpisy amortyzacyjne - jeżeli przedmiot wkładu był amortyzowany,
b)wydatki poniesione na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu, niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów w jakiejkolwiek formie - jeżeli przedmiot wkładu nie był amortyzowany,
c)wartość określoną zgodnie z art. 19 - jeżeli ustalenie wydatków na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu przez wspólnika wnoszącego wkład, będącego osobą fizyczną, jest niemożliwe i przedmiot wkładu nie był wykorzystywany przez wnoszącego wkład w prowadzonej działalności gospodarczej, z wyłączeniem wartości niematerialnych i prawnych wytworzonych przez wspólnika we własnym zakresie.
Stosownie do treści art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
Zgodnie natomiast z art. 19 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.
Zgodnie zaś z art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.
Jednocześnie wskazać należy, że w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, to spółka (a nie jej wspólnicy) prowadzi ewidencje księgowe (w tym księgi podatkowe oraz ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych), a także dokonuje amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Natomiast wspólnicy tej spółki (w ustawowych granicach) zaliczają do swoich kosztów uzyskania przychodu przypadającą na nich część dokonanych przez spółkę odpisów amortyzacyjnych. Aby spółka cywilna mogła amortyzować dany składnik majątku czy też wartość niematerialną i prawną, musi on zatem zostać przekazany do „majątku spółki”, tj. zostać objęty współwłasnością łączną wspólników spółki cywilnej. Z tej też przyczyny, prawidłowy sposób ustalenia wartości początkowej środka trwałego, czy też wartości niematerialnej i prawnej należy oceniać przez pryzmat czynności prawnej, w wyniku której ww. składnik majątku trwałego został objęty współwłasnością łączną wspólników spółki cywilnej.
Z wniosku wynika, że w związku z nabyciem spadku po zmarłym Pani ojcu nabyła Pani z bratem udział, każdy w 1/2 części, w przedsiębiorstwie prowadzonym przez Pani ojca, które spełniało definicję przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. (...) maja 2023 r. aktem notarialnym A. B i Pani, każdy z Państwa będący we współwłasności, w udziale po 1/2 (jednej drugiej) części właścicielem przedsiębiorstwa w spadku – o firmie B w spadku, wprowadziliście Państwo aportem opisane przedsiębiorstwo w spadku do założonej (...) grudnia 2022 r. spółki cywilnej działającej pod firmą F spółka cywilna, której są Pani wraz z bratem wspólnikami. Przedsiębiorstwo B w spadku na dzień aportu obejmowało składniki materialne i niematerialne przeznaczone do wykonywania działalności gospodarczej, w skład których wchodziły w szczególności: środki trwałe, wyroby gotowe, półfabrykaty i materiały, zobowiązania i należności nierozliczone, środki na rachunkach bankowych oraz zobowiązania publicznoprawne.
Biorąc pod uwagę cytowane wyżej przepisy, nie można zgodzić się z Pani stanowiskiem, że w niniejszej sprawie zastosowanie winien znaleźć przepis art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten (tj. art. 22g ust. 1 pkt 3 ww. ustawy) ma zastosowanie do ustalenia wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych w przypadku otrzymania ich w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób. Natomiast w rozpatrywanej sprawie środki trwałe zostały do spółki cywilnej, wniesione w drodze aportu, do której to czynności zastosowanie znajduje art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wobec tego, jeżeli ustalenie wydatków na nabycie lub wytworzenie przedmiotu wkładu przez wspólnika wnoszącego wkład, będącego osobą fizyczną, jest niemożliwe i przedmiot wkładu nie był wykorzystywany przez wnoszącego wkład w prowadzonej działalności gospodarczej (z wyłączeniem wartości niematerialnych i prawnych wytworzonych przez wspólnika we własnym zakresie) spółka cywilna jest uprawniona do ustalenia wartości początkowej środków trwałych, na podstawie art. 22g ust. 1 pkt 4 lit. c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tym samym Pani stanowisko należało uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Panią w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
•Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 1634; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.