Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 2 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.493.2023.2.MDO

Możliwość opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową (opodatkowanie IP-BOX).

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 listopada 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 stycznia 2024 r. (data wpływu 12 stycznia 2024 r.), doprecyzowanym pismem z 30 stycznia 2024 r. (data wpływu 2 lutego 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem. Rozlicza się Pan na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Od 2021 współpracuje Pan z inwestorem, (...). Stworzył Pan dla niego oprogramowanie, w którego skład wchodzi kilka aplikacji. Ze względu na rozmiar projektu rozbito całość prac na kilka etapów.

Etap I ─ analiza danych otrzymanych od inwestora i stworzenie modelu danych, dokument zawierający opis powiązań pomiędzy danymi.

Etap II ─ stworzenie projektu systemu, w tym (...). Na koniec powstał dokument opisujący wyniki pracy.

Etap III ─ prace implementacyjne, stworzenie części systemu (...).

Etap IV ─ kolejne etapy implementacyjne (....).

Podpisał Pan dodatkową umowę na świadczenie usługi utrzymania całego systemu, nadzór nad działającą aplikacją oraz infrastrukturą serwerową. W umowie są zapisy o przekazywaniu praw autorskich dla każdej pracy, która posiada znamiona wytworzenia utworu. Sprzedaż pierwszej wersji działającego systemu nastąpiła w maju 2023 r. wraz z przeniesieniem autorskich praw majątkowych na inwestora. Po etapie wdrożenia pierwszej wersji będą prowadzone kolejne prace rozwojowe.

Od 2018 r. współpracuje Pan z polską spółką, w której tworzy oprogramowanie, które uzupełnia i rozszerza funkcjonalność istniejącego już systemu, tj.:

(...)

W ramach prowadzonej działalności ponosi Pan i będzie ponosić w szczególności następujące koszty:

wydatki związane z zakupem sprzętu komputerowego niezbędnego do świadczenia usług programistycznych;

wydatki związane z zakupem podzespołów komputerowych i urządzeń peryferyjnych np. mikrofon, słuchawki, myszka, klawiatura, pamięć do serwerów i dyski;

wydatki związane z eksploatacją samochodu osobowego (koszty napraw, paliwa, leasingu);

wydatki związane z prowadzeniem księgowości;

wydatki związane z zakupem urządzeń telekomunikacyjnych (telefon) i opłaty za abonament;

wydatki związane z zakupem (...);

wydatki związane z opłaceniem (...);

wydatki związane z opłaceniem składek na ubezpieczenie społeczne;

wydatki związane z wynagrodzeniami pracowników, a także finansowane przez Pana jako płatnika, składek z tyt. umów o dzieło.

Większość osób współpracujących z Panem to programiści. Wspólnie z nimi omawia Pan zadania do realizacji, w trakcie dyskusji opracowywane są techniczne aspekty danych zadań. Wynikiem tego są (...), które opisują zakres i sposób realizacji prac w poszczególnych zadaniach. Na etapie implementacji programiści tworzą już konkretne fragmenty aplikacji czy funkcjonalności. W trakcie tworzenia kodu, wszystkie osoby, łącznie z Panem, są zaangażowane w proces testowania. Oprócz tego, współpracuje Pan też z testerem ─ zatrudnionym na umowę o dzieło, który zajmuje się przede wszystkim testowaniem aplikacji. Współpracuje Pan też z osobą na zasadzie B2B, która realizuje funkcję (...), czyli wspiera w zakresie infrastruktury ─ tworzenia i konfiguracji serwerów/baz danych. Korzysta Pan jeszcze z usług pracownika, który również jest zatrudniony na umowę o dzieło i pomaga w analizie wymagań klienta i testowaniu aplikacji pod kątem zgodności z wymaganiami.

Powyższe koszty są bezpośrednim kosztem koniecznym do fizycznego świadczenia usług dla Zleceniodawców, dlatego też chciałby Pan skorzystać z ulgi B+R. Mając na uwadze obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. regulacje IP Box, chciałby Pan skorzystać z przepisów art. 30ca i art. 30cb ustawy o podatku dochodowym, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania odnośnie do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, tj. autorskiego prawa do programu komputerowego ( art. 30ca ust. 1 i ust. 2 pkt. 8 ustawy o PIT). Zamierza Pan kontynuować współpracę z ww. firmami w kolejnych latach, na tych samych zasadach, dlatego też zamierza Pan w następnych latach ponownie rozliczyć się z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%, również chciałby Pan skorygować lata poprzednie, gdyż nie zastosował Pan tego rozwiązania.

Działalność prowadzona jest przez Pana w sposób ciągły i systematyczny, tj. uporządkowany oraz według opracowanego przez siebie harmonogramu, a jej efektem jest tworzenie oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb klientów. Działania zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wskazane wyżej efekty prowadzonych prac twórczych kwalifikują się jako prace prowadzące do powstania utworów w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, bądź poprzez stworzenie nowego programu komputerowego, bądź poprzez twórczą zmianę (opracowanie) istniejącego programu komputerowego. W przypadku rozwijania programów komputerowych, powstają utwory zależne, o których mowa w art. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W ramach prowadzonej działalności podejmuje Pan działalność twórczą, która obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania.

Uzupełnienie

Doprecyzował Pan, że wniosek dotyczy lat podatkowych 2019-2023 i lat następnych. Dochody będą uzyskiwane w takich samych okolicznościach faktycznych, jak w przedstawionych we wniosku.

Przedmiotem wniosku jest oprogramowanie dla (...)

Kolejną aplikacją, nad którą Pan pracuje jest aplikacja (...)

Wszystkie wyżej wymienione aplikacje i zastosowane rozwiązania zostały stworzone na przestrzeni lat 2019-2023.

Wyjaśniając, jakie konkretne narzędzia, nowe koncepcje, rozwiązania niewystępujące w praktyce gospodarczej zastosował w celu wytworzenia, rozwinięci/ zmodyfikowania programu komputerowego, aby w znacznym stopniu różnił się od rozwiązań już funkcjonujących wskazał Pan, że ze względu na specyfikę systemu (...):

ilość danych,

powiązania pomiędzy poszczególnymi modułami systemu (aplikacjami),

wysoka wydajność oraz dostępność,

współpraca z wieloma niestandardowymi urządzeniami

konieczne jest wprowadzanie dedykowanych rozwiązań, które nie spowodują utraty jakości systemu. Każde rozszerzenie systemu (...) wprowadza kolejne usprawnienia w zakresie funkcjonowania systemu lub poprawia jego wydajność i niezawodność. Każde rozszerzenie jest także dedykowane oraz unikalne i wynika z indywidualnych potrzeb Klienta.

Jeżeli chodzi o aplikację (...) to na rynku nie występuje narzędzie dedykowane dla (...).

Nowy, ulepszony charakter produktów nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów.

Doprecyzowując w czym przejawia się twórczy charakter działalności opisanej we wniosku w odniesieniu do „programów komputerowych”, których dotyczy wniosek wskazał Pan, że wszystkie tworzone aplikacje zaczyna Pan od wymyślenia rozwiązania, przez stworzenie projektu, implementację (napisanie kodu) na testowaniu i weryfikacji kończąc. Wykorzystuje Pan następujące technologie: .(...)

Ze względu na specyfikę systemu (...):

ilość danych,

powiązania pomiędzy poszczególnymi modułami systemu (aplikacjami),

wysoka wydajność oraz dostępność,

współpraca z wieloma niestandardowymi urządzeniami

konieczne jest wprowadzanie dedykowanych rozwiązań, które nie spowodują utraty jakości systemu. Każde rozszerzenie systemu (...). System (...) jest na ten moment unikalny na rynku. (...). Aplikacje usprawniające system (...) są unikalne ze względu na to, że są dedykowane dla konkretnego systemu (systemu (...)). Każde nowe rozwiązanie wprowadza nowe algorytmy lub funkcjonalności, nie występujące wcześniej.

Wyjaśnił Pan, że systematyczność polega na tym, że w momencie podjęcia się realizacji konkretnego zadania tworzy Pan wspólnie z zespołem plan pracy/harmonogram. Po stworzeniu projektu jest on dzielony na konkretne zadania i etapy, które następnie są realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem. Pracuje Pan w metodologii wytwarzania oprogramowania (...), w ramach zespołu programistycznego odbywają się regularne spotkania, na których:

omawiany jest postępy prac,

omawiane są napotkane problemy,

analizowane są technologie i narzędzia, które będą używane,

omawiane są wyniki rozpoznania nowych rozwiązań, technologii i ich wpływ na końcowy efekt,

ustalany jest sposób rozwiązania danego problemu.

Na każdym etapie weryfikuje Pan czy harmonogram jest realizowany zgodnie z założeniami i wdraża Pan adekwatne działania w sytuacji napotkania niespodziewanych problemów.

Efekty prac (kod źródłowy i dokumentacja) są przesyłane do klienta i poddawane są procesowi odbioru zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem prac nad poszczególnymi zleceniami.

Wskazał Pan, że cele, jakie na wstępie sobie postawił przy każdym realizowanym zadaniu i w zależności od potrzeb klientów oraz konkretnych projektów to:

zaprojektowanie architektury rozwiązania zgodnie z obowiązującymi standardami; (...);

utrzymanie spójności kodu źródłowego; (...);

usprawnienia mające na celu (...);

zdobycie nowej wiedzy z zakresu nowych technologii, narzędzi i rozwiązań, która jest wykorzystywana następnie do tworzenia lub usprawniania aplikacji, nad którymi pracuje;

wprowadzenie nowej funkcjonalności w celu dodania nowej wartości do całego systemu.

Każdy realizowany projekt był finansowany ze środków własnych z pracy na (...) oraz pieniądze z tytułu realizacji tych projektów.

Następnie wskazał Pan następujące cele, które były osiągnięte:

zaprojektowanie architektury rozwiązania;

utrzymanie spójności kodu źródłowego;

usprawnienia mające na celu (...);

zdobycie nowej wiedzy z zakresu nowych technologii, narzędzi i rozwiązań (przy każdym projekcie);

stworzenie nowej i dedykowanej funkcjonalności (przy każdym projekcie).

Przy większości projektów współpracuje Pan z programistami, testerem, analitykiem biznesowym oraz osobą wspierającą projekt pod względem zarządzania serwerami ((...)). W zależności od osoby współpraca przebiega w oparciu o umowy o dzieło oraz umowy B2B.

Na potrzeby realizowanych zadań opłacał Pan serwer, wcześniej serwer wirtualny, a od czasu rozpoczęcia prac na systemem (...), a także serwery z systemem IOS. Było to niezbędne do rozwoju oprogramowania, poznania nowych systemów, kompilacji kodu oraz testowania tworzonych aplikacji.

Oprócz tego musiał Pan zakupić dodatkowy sprzęt w postaci różnych telefonów komórkowych oraz komputerów. Było to niezbędne do wytworzenia oprogramowania oraz weryfikacji działania pod względem prawidłowości i wydajności.

Wskazał Pan, że systematyczność polega na określeniu zakresu prac do wykonania, rozpoznania możliwości realizacji danego zlecenia w oparciu o analizę aktualnych rozwiązań w dziedzinie oprogramowania, tworzeniu harmonogramu prac do każdego projektu oraz dzieleniu go na etapy i zadania. Razem z zespołem programistycznym pracuje Pan w metodologii wytwarzania oprogramowania (...), w ramach której regularnie weryfikowane są postępy i rezultat prac.

Dla przykładu, w ramach systemu (...) powstał harmonogram uwzględniający pięć poszczególnych etapów:

Etap 1: Analiza dostępnych informacji (informacje brzegowe od zleceniodawcy, aktualne rozwiązania w dziedzinie oprogramowania itp.), a następnie opracowanie modelu danych do zrealizowania w okresie (...);

Etap 2: Opracowanie projektu dla tworzonego systemu do zrealizowania w okresie (...);

Etap 3: Stworzenie części systemu umożliwiającej (...).;

Etap 4: Stworzenie aplikacji (...).;

Etap 5: Rozszerzenie systemu o (...).

W ramach wszystkich tych etapów konieczne było zdobycie nowej wiedzy z zakresu technologii i narzędzi niezbędnych do realizacji konkretnego etapu czy zadania.

Cały harmonogram został zrealizowany. Ze względu na to, że system (...), tak samo jak każdy inny system, może być rozwijany o nowe funkcjonalności czy usprawnienia po zakończeniu wyżej wymienionych prac pojawiały się dodatkowe potrzeby (zlecenia) na rozwój, które zostały zrealizowane.

W trakcie prac nad nowym modułem komunikacyjnym dla systemu (...) harmonogram powstawał na potrzeby każdego nowego zlecenia od klienta.

W pierwszym etapie powstał następujący harmonogram:

analiza potrzeb klienta,

analiza urządzenia (...),

weryfikacja czy na podstawie aktualnych rozwiązań w dziedzinie oprogramowania jest Pan w stanie stworzyć dane rozwiązanie,

opracowanie projektu i architektury dla tworzonej aplikacji,

stworzenie prototypów poszczególnych elementów systemu,

implementacja projektu (stworzenie aplikacji),

opracowanie dokumentacji końcowej.

W ramach prac niezbędne było zdobycie nowej wiedzy z zakresu technologii i narzędzi. Prace zaplanowane były do realizacji w okresie (...).

Ze względu na to, że stworzony (...), tak samo jak każda inna aplikacja, może być rozwijana o nowe funkcjonalności czy usprawnienia po zakończeniu wyżej wymienionych prac pojawiały się dodatkowe potrzeby (zlecenia) na rozwój, które zostały zrealizowane.

Dla przykładu, klient zgłosił nową potrzebę dotyczącą modułu komunikacyjnego. Było to już ósmy etap rozwojowy tej aplikacji. W ramach tej pracy powstał następujący harmonogram:

analiza potrzeb klienta,

analiza urządzenia (...),

weryfikacja czy na podstawie aktualnych rozwiązań w dziedzinie oprogramowania jestem w stanie stworzyć dane rozwiązanie,

opracowanie projektu i architektury dla tworzonej aplikacji,

stworzenie prototypów poszczególnych elementów systemu,

implementacja projektu (stworzenie nowej funkcjonalności),

opracowanie dokumentacji końcowej.

W ramach prac niezbędne było zdobycie nowej wiedzy z zakresu technologii i narzędzi. Prace zaplanowane były do realizacji w okresie (...) Harmonogram został zrealizowany.

Wskazał Pan, że przed rozpoczęciem realizacji każdego programu komputerowego posiadał wiedzę zdobytą w trakcie pracy na stanowisku programisty oraz osoby zarządzającej projektem i zespołem programistycznym.

W ramach działalności wykorzystuje i rozwija Pan wiedzę z zakresu technologii oraz narzędzi wytwarzania oprogramowania, a także rozwija wiedzę w zakresie niezbędnym do realizacji poszczególnych zadań.

Do tworzenia oprogramowania wykorzystywane są różne technologie między innymi z zakresu:

języków programowania, np.: .(...);

baz danych, np.: (...),

zarządzania projektem: (...),

tworzenia wizualizacji interfejsu użytkownika: (...).

Realizowane rozwiązania (programy komputerowe) są unikalne, dedykowane dla zleceniodawcy i jego potrzeb, więc nie istnieje takie samo oprogramowanie.

Wszystkie tworzone przez Pana rozwiązania oparte są o Pana wiedzę i umiejętności, zdobyte podczas wielu lat wytwarzania oprogramowania oraz uzupełniane (Internet, książki, itp.) w zależności od potrzeb zleceniodawców, a niezbędnych do realizacji zadań, a także o najnowocześniejsze technologie wykorzystywane do tworzenia programów komputerowych.

Potwierdził Pan, że efekty Pana pracy zawsze były/są odrębnymi programami komputerowymi podlegającymi ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Prawa autorskie przysługują Panu do czasu odpłatnego przekazania ich na rzecz zleceniodawcy na podstawie zawartych umów.

Efekty Pana pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania/modyfikowania), które nazywa Pan „oprogramowaniem” zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszystkie prace realizowane są na indywidualne potrzeby Zleceniodawców i nie mają swoich odpowiedników wcześniej stworzonych. Do realizacji zadań niezbędne jest uzupełnienie lub zdobycie nowej wiedzy i umiejętności z zakresu technologii i narzędzi, odpowiednie połącznie ich ze sobą oraz opracowanie i stworzenie nowych procesów, algorytmów czy funkcjonalności. Każda praca zlecana przez Klientów wymaga indywidualnego podejścia i konieczne jest opracowanie (wymyślenie) sposobu realizacji i implementacji. Przy tych pracach nie jest możliwe zwyczajne wytworzenie oprogramowania bez faktycznego twórczego podejścia.

Wszystkie prace realizowane na potrzeby Klientów mają indywidualny i dedykowany charakter wynikający z biznesowych potrzeb Klientów, więc nie mają znamion rutynowych, okresowych zmian.

Doprecyzował Pan, że w przypadku, gdy będzie Pan rozwijał/ulepszał oprogramowanie – przysługiwać Panu będą prawa autorskie do ulepszenia/rozwinięcia oprogramowania, które podlegają ochronie prawnej zgodnie z art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Wskazał Pan, że z każdym Klientem ma podpisaną umowę regulującą współpracę. Reguluje ona obowiązki względem siebie, a także opisuje sposób zlecania i odbioru prac. W umowie zawarty jest opis mówiący o przekazywaniu na rzecz Zleceniodawcy praw do wytwarzanego przez Pana oprogramowania.

W przypadku (...) każdorazowo podpisuje Pan zlecenie prac, w którym zawierane są takie informacje jak:

numer zlecenia,

data zlecenia,

data zakończenia prac,

opis potrzeb Klienta lub prac do zrealizowania ze wskazaniem na konkretne oprogramowanie,

ustalona kwota za wykonane prace.

Po wykonaniu zlecenia następuje przekazanie Klientowi efektu pracy co następnie jest potwierdzane protokołem odbioru podpisanym przez obie strony. Protokół zawiera między innymi informacje o numerze zlecenia oraz wykonanych pracach ze wskazaniem na konkretne oprogramowanie, którego dotyczyły.

W przypadku Spółki polskiej opisany w umowie proces zlecania i odbioru prac wygląda trochę inaczej. Zapotrzebowanie (zlecenie) wraz z informacjami brzegowymi otrzymuje Pan na adres email od osoby upoważnionej do składania zamówień, a wskazanej w umowie. Po analizie konkretnej potrzeby biznesowej Klienta, zebraniu wszystkich niezbędnych informacji, w tym rozpoznaniu technologii i możliwości realizacji, akceptuje Pan lub odrzuca zlecenie. W przypadku podjęcia się prac określany jest termin realizacji, opis efektu prac (jakie nowe oprogramowanie powstanie lub jakie nowe funkcjonalności zostaną wprowadzone w istniejącym oprogramowaniu) oraz określana jest kwota za wykonanie danej usługi. Po obopólnej akceptacji rozpoczyna Pan prace. Po wykonaniu zadania przesyła kody oraz dokumentację końcową do repozytorium kodu u Klienta, a następnie na wskazany adres email osoby upoważnionej do odbioru prac, a wskazanej w umowie, przesyła informacje o zakończeniu prac i konieczności ich odbioru. W przypadku akceptacji wykonanych prac otrzymuje Pan odpowiednią informację drogą mailową. To wypełnia wskazane w umowie wymogi przekazania oprogramowania wraz z prawami do utworu.

Wskazuje Pan, że są/będą osiągane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w związku tworzeniem programów komputerowych, o którym mowa we wniosku dochody z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenę sprzedaży produktu lub usługi.

Potwierdził Pan, że przeniesienie majątkowych praw autorskich do „programu komputerowego” każdorazowo (zarówno w przypadku tworzenia jak i rozwijania/ulepszania), następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy.

 Zgodnie z umowami zawartymi pomiędzy Panem, a Klientami wynagrodzenie otrzymuje Pan za wykonane prace niezbędne do stworzenia programu komputerowego. W ramach ustalonego wynagrodzenia każdorazowo przekazuje Pan autorskie prawa majątkowe na rzecz Zleceniodawcy.

Każda faktura zawiera informację umożliwiającą powiązanie z konkretnym zamówieniem i oprogramowaniem, którego prace dotyczyły. Na fakturze widnieje jedna pozycja dotycząca wytworzenia oprogramowania, a wynagrodzenie z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich jest jego integralną częścią. Sam fakt przeniesienia majątkowych praw autorskich na rzecz Zleceniodawcy ujęty jest w umowie, a informacja której części dokładnie to dotyczy ujęte jest każdorazowo w zamówieniu/zleceniu otrzymanym od Zleceniodawcy.

Okresy rozliczeniowe zawsze powiązane były z zakończeniem prac. Nie były to stałe okresy czasowe. Czas trwania projektu wyznaczany był każdorazowo na podstawie ustaleń między Panem a Zleceniodawcą. W celu dopełnienia procedury, po wytworzeniu oprogramowania (zakończeniu prac), zgłaszał Pan pracę do odbioru, a weryfikacja prawidłowości wykonania i odbiór był potwierdzany protokołem odbioru (...) lub mailem przez upoważnioną do tego osobę, a wskazaną w umowie (w przypadku Spółki polskiej).

Nie ponosi Pan odpowiedzialność za efekty swojej pracy w stosunku do osób trzecich (innych niż Zleceniodawcy). Usługi świadczone przez Pana, zgodnie z zawartą umową, nie są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez Zleceniodawców. Wykonując usługi, ponosi Pan ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.

W latach 2019-2023 była prowadzona odrębna ewidencja, zgodnie z wymogiem art. 30cb pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W roku obecnym, tj. 2024 również jest prowadzona.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.), ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

Wskazał Pan, że usługi dla Pana Zleceniodawców są wykonywane przez Pana w Polsce.

Prawa autorskie do stworzonych przez Pana programów przechodzą ostatecznie na Zleceniodawcę. W sytuacji pracy wytworzonej przez Pana zespół programistyczny nabywa Pan wszystkie prawa autorskie w ramach wiążących Pana umów tak, żeby na koniec sam Pan mógł przekazać je Zleceniodawcy beż żadnych ograniczeń.

Wskazał Pan następnie rezultaty współpracy z programistami w odniesieniu do Pana pracy są to:

wynik analizy potrzeb klienta w postaci notatek,

wymagania na realizację oprogramowania,

schematy interfejsu użytkownika,

opis poszczególnych zadań (...)

wynik analiz dostępnych technologii lub sposobów rozwiązań poszczególnych zadań w postaci notatek,

opisy znalezionych błędów (...).

W odniesieniu do pozostałych osób mogą to być:

Programiści:

projekt części rozwiązania,

poszczególne elementy całego oprogramowania (kod źródłowy),

opisy błędów (...) w przypadku wykrycia błędów w oprogramowaniu,

instalacja i konfiguracja aplikacji,

dokumentacja końcowa.

Tester:

zadaniem testera jest weryfikacja poprawności działania aplikacji/prototypu (testowanie); wynikiem pracy mogą być opisy znalezionych błędów i sposobu ich odtworzenia.

(...):

(...)

Analityk biznesowy:

wynik analizy potrzeb klienta w postaci notatek,

schematy interfejsu użytkownika,

opisy znalezionych nieprawidłowości i błędów (...).

Efektem Pana prac prowadzonych w ramach współpracy i współtworzenia produktu jest każdorazowo program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zawsze posiada Pan pełnię praw autorskich do programu komputerowego w zakresie wytworzonej przez Pana części. Prawa do pozostałej części nabywa Pan na podstawie zawartych umów o dzieło lub B2B.

Wszystkie osoby posiadały prawa autorskie do programów komputerowych w zakresie przez nie wytworzonym. Każdorazowo prawa te są Panu przekazywane na podstawie zawartych umów o dzieło lub B2B.

Prawa autorskie do programów komputerowych przysługiwało do poszczególnych części wytworzonych przez Pana i współpracowników, a następnie były Panu przekazywane na podstawie zawartych umów o dzieło lub B2B.

Efekty Pana pracy zawsze są odrębnymi programami komputerowymi i podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do których przysługują mi majątkowe prawa autorskie.

Pytania (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku)

1.Czy należy się Panu zastosowanie obowiązujące od 1 stycznia 2019 r., regulujące IP BOX i skorzystanie z przepisów art. 30ca i art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania odnośnie do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w latach 2019-2023 i w latach następnych?

2.Czy podejmowana przez Pana działalność polegająca na tworzeniu oprogramowania w opisany przez Pana sposób stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 30ca ust. 2 w zw. art 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w latach 2019-2023 i latach następnych?

Pana stanowisko w sprawie (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku)

Pana zdaniem, może Pan zastosować obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. regulacje IP BOX i skorzystać z przepisów art. 30ca i art. 30cb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które umożliwiają zastosowanie 5% stawki opodatkowania odnośnie do dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Podejmowana przez Pana działalność, polegająca na tworzeniu oprogramowania w opisany we wniosku sposób stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art 30ca ust.2 w zw. art. 5a pkt 38-40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Działalność prowadzona jest przez Pana w sposób ciągły i systematyczny, tj. uporządkowany oraz według opracowanego przez siebie harmonogramu, a jej efektem jest tworzenie oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb klientów. Działania zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wskazane wyżej efekty prowadzonych prac twórczych kwalifikują się jako prace prowadzące do powstania utworów w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, bądź poprzez stworzenie nowego programu komputerowego, bądź poprzez twórczą zmianę (opracowanie) istniejącego programu komputerowego. W przypadku rozwijania programów komputerowych powstają utwory zależne, o których mowa w art. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W ramach prowadzonej działalności podejmuje Pan działalność twórczą, która obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania.

W ramach działalności wykorzystuje i rozwija Pan wiedzę z zakresu technologii oraz narzędzi wytwarzania oprogramowania, a także rozwija wiedzę w zakresie niezbędnym do realizacji poszczególnych zadań.

Realizowane rozwiązania (programy komputerowe) są unikalne, dedykowane dla zleceniodawcy i jego potrzeb, więc nie istnieje takie samo oprogramowanie.

Wszystkie tworzone przez Pana rozwiązania oparte są o Pana wiedzę i umiejętności, zdobyte podczas wielu lat wytwarzania oprogramowania oraz uzupełniane (Internet, książki, itp.) w zależności od potrzeb zleceniodawców, a niezbędnych do realizacji zadań, a także o najnowocześniejsze technologie wykorzystywane do tworzenia programów komputerowych.

Wytwarzana przez Pana praca jest odrębnym oprogramowaniem podlegającym ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Praw autorskie przysługują Panu do czasu odpłatnego przekazania ich na rzecz zleceniodawcy na podstawie zawartych umów.

Wszystkie prace realizowane są na indywidualne potrzeby Zleceniodawców i nie mają swoich odpowiedników wcześniej stworzonych.

Do realizacji zadań niezbędne jest uzupełnienie lub zdobycie nowej wiedzy i umiejętności z zakresu technologii i narzędzi, odpowiednie połącznie ich ze sobą oraz opracowanie i stworzenie nowych procesów, algorytmów czy funkcjonalności.

Każda praca zlecana przez Klientów wymaga indywidualnego podejścia i konieczne jest opracowanie (wymyślenie) sposobu realizacji i implementacji. Przy tych pracach nie jest możliwe zwyczajne wytworzenie oprogramowania bez faktycznego twórczego podejścia.

Wszystkie prace realizowane na potrzeby Klientów mają indywidualny i dedykowany charakter wynikający z biznesowych potrzeb Klientów, więc nie mają znamion rutynowych, okresowych zmian.

Z każdym Klientem ma Pan podpisaną umowę regulującą współpracę. Reguluje ona obowiązki względem Pana, a także opisuje sposób zlecania i odbioru prac. W umowie zawarty jest opis mówiący o przekazywaniu na rzecz Zleceniodawcy praw do wytwarzanego przez Pana oprogramowania.

Zgodnie z umowami zawartymi pomiędzy Panem, a Klientami wynagrodzenie otrzymuje Pan za wykonane prace niezbędne do stworzenia programu komputerowego. W ramach ustalonego wynagrodzenia każdorazowo przekazuje Pan autorskie prawa majątkowe na rzecz Zleceniodawcy.

Prawa autorskie do stworzonych przez Pana programów przechodzą ostatecznie na Zleceniodawcę. W sytuacji pracy wytworzonej przez Pana zespół programistyczny nabywa Pan wszystkie prawa autorskie w ramach wiążących nas umów tak, żebym na koniec sam mógł przekazać je Zleceniodawcy bez żadnych ograniczeń.

Efektem Pana prac prowadzonych w ramach współpracy i współtworzenia produktu jest każdorazowo program komputerowy podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Efekty Pana pracy zawsze są odrębnymi programami komputerowymi i podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do których przysługują Panu majątkowe prawa autorskie.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.) stanowi, że:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych jednym ze źródeł przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie natomiast do treści art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie z art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 5a pkt 39 ww. ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2022 r. poz. 574, z późn. zm.),

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 5a pkt 40 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazano, że oznaczają one:

prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

Badania naukowe są działalnością obejmującą:

1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast stosownie do art. 4 ust. 3 ww. ustawy:

Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Z okoliczności sprawy wynika, że prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, której przeważającym przedmiotem jest działalność związana z oprogramowaniem.

Wskazał Pan, że przedmiotem wniosku oprogramowanie dla (...), w skład którego wchodzi kilka aplikacji. System umożliwia (...). Kolejną aplikacją, (...), której zadaniem jest (...).

Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług. Wobec powyższego ocena czy prowadzone przez Pana prace programistyczne stanowią działalność badawczo-rozwojową dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Pana efektów tych prac (programów opisanych we wniosku).

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność – zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy – mający na celu tworzenie, tworzyć – powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

W uzupełnieniu wskazał Pan, że przed rozpoczęciem realizacji każdego programu komputerowego posiadał Pan wiedzę zdobytą w trakcie pracy na stanowisku programisty oraz osoby zarządzającej projektem i zespołem programistycznym. W ramach działalności wykorzystuje i rozwija Pan wiedzę z zakresu technologii oraz narzędzi wytwarzania oprogramowania, a także rozwija wiedzę w zakresie niezbędnym do realizacji poszczególnych zadań. Do tworzenia oprogramowania wykorzystywane są różne technologie między innymi z zakresu:

języków programowania, np.: .(...);

baz danych, np.: (...);

zarządzania projektem: (...);

tworzenie wizualizacji interfejsu użytkownika: (...).

Realizowane rozwiązania (programy komputerowe) są unikalne, dedykowane dla Zleceniodawcy i jego potrzeb, więc nie istnieje takie samo oprogramowanie. Wszystkie prace realizowane są na indywidualne potrzeby Zleceniodawców i nie mają swoich odpowiedników wcześniej stworzonych. Do realizacji zadań niezbędne jest uzupełnienie lub zdobycie nowej wiedzy i umiejętności z zakresu technologii i narzędzi, odpowiednie połącznie ich ze sobą oraz opracowanie i stworzenie nowych procesów, algorytmów czy funkcjonalności. Każda praca zlecana przez Klientów wymaga indywidualnego podejścia i konieczne jest opracowanie (wymyślenie) sposobu realizacji i implementacji. Przy tych pracach nie jest możliwe zwyczajne wytworzenie oprogramowania bez faktycznego twórczego podejścia. Wszystkie prace realizowane na potrzeby Klientów mają indywidualny i dedykowany charakter wynikający z biznesowych potrzeb Klientów więc nie mają znamion rutynowych, okresowych zmian. Wszystkie prace realizowane są na indywidualne potrzeby Zleceniodawców i nie mają swoich odpowiedników wcześniej stworzonych. Efekty Pana pracy (dotyczy zarówno tworzenia, jak i rozwijania/modyfikowania), które nazywa Pan „oprogramowaniem” zawsze są utworami w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Zatem prowadzona przez Pana działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów komputerowych ma twórczy charakter.

Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

We wniosku i jego uzupełnieniu wskazał Pan, że działalność prowadzona jest w sposób ciągły i systematyczny, tj. uporządkowany oraz według opracowanego harmonogramu, a jej efektem jest tworzenie oprogramowania dopasowanego do indywidualnych potrzeb klientów. Działania zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Systematyczność polega na tym, że w momencie podjęcia się realizacji konkretnego zadania tworzy Pan wspólnie z zespołem plan pracy/harmonogram. Po stworzeniu projektu jest on dzielony na konkretne zadania i etapy, które następnie są realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem. Pracuje Pan w metodologii wytwarzania oprogramowania (...), w ramach zespołu programistycznego odbywają się regularne spotkania, na których omawiany jest postępy prac, napotkane problemy, analizowane są technologie i narzędzia, które będa używane, następnie omawiany jest wynik rozpoznania nowych rozwiązań, technologii i ich wpływ na końcowy efekt oraz ustalany jest sposób rozwiązania danego problemu. Na każdym etapie weryfikuje Pan czy harmonogram jest realizowany zgodnie z założeniami i wdraża adekwatne działania w sytuacji napotkania niespodziewanych problemów. Efekty prac (kod źródłowy i dokumentacja) są przesyłane do klienta i poddawane są procesowi odbioru zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem prac nad poszczególnymi zleceniami.

Zatem kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej, tj. prowadzenie działalności w sposób systematyczny, w odniesieniu do wskazanych przez Pana programów komputerowych jest spełnione.

Powyżej omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności, podczas gdy ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W konsekwencji – głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu.

Z opisu sprawy wynika, że przy każdym realizowanym zadaniu i w zależności od potrzeb klientów oraz konkretnych projektów wyznaczane cele:

zaprojektowanie architektury rozwiązania zgodnie z obowiązującymi standardami; (...);

utrzymanie spójności kodu źródłowego; (...);

usprawnienia mające na celu (...);

zdobycie nowej wiedzy z zakresu nowych technologii, narzędzi i rozwiązań, która jest wykorzystywana następnie do tworzenia lub usprawniania aplikacji, nad którymi pracuje;

wprowadzenie nowej funkcjonalności w celu dodania nowej wartości do całego systemu.

Każdy realizowany projekt był finansowany ze środków własnych. Osiągnął Pan następujące cele: zaprojektowanie architektury rozwiązania, utrzymanie spójności kodu źródłowego, usprawnienia mające na celu (...), zdobycie nowej wiedzy z zakresu nowych technologii, narzędzi i rozwiązań (przy każdym projekcie), stworzenie nowej i dedykowanej funkcjonalności (przy każdym projekcie).

Wskazał Pan, że przed rozpoczęciem realizacji każdego programu komputerowego posiadał wiedzę zdobytą w trakcie pracy na stanowisku programisty oraz osoby zarządzającej projektem i zespołem programistycznym. W ramach działalności wykorzystuje i rozwija Pan wiedzę z zakresu technologii oraz narzędzi wytwarzania oprogramowania, a także rozwija wiedzę w zakresie niezbędnym do realizacji poszczególnych zadań.

Razem z zespołem programistycznym pracuje Pan w metodologii wytwarzania oprogramowania (...), w ramach której regularnie weryfikowane są postępy i rezultat prac. Do tworzenia oprogramowania wykorzystywane są różne technologie między innymi z zakresu: języków programowania, np.: .(...), baz danych, np.: (...), zarządzania projektem: (...), tworzenie wizualizacji interfejsu użytkownika: (...). Realizowane rozwiązania (programy komputerowe) są unikalne, dedykowane dla Zleceniodawcy i jego potrzeb, więc nie istnieje takie samo oprogramowanie.

Zatem powyższe pozwala uznać, że wykorzystuje Pan istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.

Kluczowe jest również zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.:

badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz

prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.

Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności – przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:

nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;

wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.

Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:

nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;

łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;

kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;

wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.

Co istotne, całość ww. czynności służy:

planowaniu produkcji oraz

projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.

Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług – od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.

Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.

Jak wskazuje Pan w opisie sprawy, w ramach prowadzonej działalności podejmuje Pan działalność twórczą, która obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania. Wszystkie prace realizowane na potrzeby Klientów mają indywidualny i dedykowany charakter wynikający z biznesowych potrzeb Klientów, więc nie mają znamion rutynowych, okresowych zmian. System (...) jest na ten moment unikalny na rynku. (...). Aplikacje usprawniające system (...) są unikalne ze względu na to, że są dedykowane dla konkretnego systemu (systemu (...)). Każde nowe rozwiązanie wprowadza nowe algorytmy lub funkcjonalności, nie występujące wcześniej. W ramach wszystkich etapów pracy konieczne było zdobycie nowej wiedzy z zakresu technologii i narzędzi niezbędnych do realizacji konkretnego etapu czy zadania. Ze względu na to, że system (...), tak samo jak każdy inny system, może być rozwijany o nowe funkcjonalności czy usprawnienia po zakończeniu wyżej wymienionych prac pojawiały się dodatkowe potrzeby (zlecenia) na rozwój, które zostały zrealizowane. W trakcie prac nad nowym modułem komunikacyjnym dla systemu (...) harmonogram powstawał na potrzeby każdego nowego zlecenia od klienta. Nowy lub ulepszony charakter oprogramowania nie jest wynikiem działalności obejmującej wprowadzanie rutynowych i okresowych zmian do tych produktów, procesów lub usług.

Przed rozpoczęciem realizacji każdego programu komputerowego posiadał Pan wiedzę zdobytą w trakcie pracy na stanowisku programisty oraz osoby zarządzającej projektem i zespołem programistycznym. W ramach działalności wykorzystuje i rozwija Pan wiedzę z zakresu technologii oraz narzędzi wytwarzania oprogramowania, a także rozwija wiedzę w zakresie niezbędnym do realizacji poszczególnych zadań.

Zatem powyższe pozwala uznać, że opisana działalność w zakresie tworzenia wymienionych programów komputerowych spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.

W konsekwencji, mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy, Pana działalność polegająca na tworzeniu i rozwoju programów komputerowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy przy tym podkreślić, że działalnością badawczo-rozwojową nie jest całość usług świadczonych przez Pana ani też całość prowadzonej przez Pana działalności programistycznej, ale wyłącznie te działania, które ściśle dotyczą tworzenia innowacyjnych rozwiązań służących stworzeniu nowego produktu – takich jak te, które zostały wymienione we wniosku i jego uzupełnieniu oraz w warunkach działalności opisanych we wniosku i jego uzupełnieniu.

Przedsiębiorcy osiągający dochody generowane przez prawa własności intelektualnej od 1 stycznia 2019 r. mogą korzystać z preferencyjnej stawki w podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatek od osiągniętego przez podatnika w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej wynosi 5% podstawy opodatkowania.

W myśl art. 30ca ust. 2 ww. ustawy:

Kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1)patent,

2)prawo ochronne na wzór użytkowy,

3)prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,

4)prawo z rejestracji topografii układu scalonego,

5)dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,

6)prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,

7)wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2021 r. poz. 213),

8)autorskie prawo do programu komputerowego

podlegające ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, oraz innych umów międzynarodowych, których stroną jest Unia Europejska, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej.

Na mocy art. 30ca ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej osiągniętych w roku podatkowym.

Należy przyjąć, że dochody z kwalifikowanego IP mogą być opodatkowane na preferencyjnych zasadach w takim zakresie, w jakim kwalifikowane IP wytwarza dochody w efekcie prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez podatnika. Innymi słowy, skorzystanie z preferencji IP Box jest możliwe w sytuacji występowania związku między dochodem kwalifikującym się do preferencji a kosztami faktycznie poniesionymi w celu jego uzyskania.

Stosownie natomiast do art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej ustala się jako iloczyn dochodu z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej osiągniętego w roku podatkowym i wskaźnika obliczonego według wzoru:

(a + b) x 1,3

a + b + c + d

w którym poszczególne litery oznaczają koszty faktycznie poniesione przez podatnika na:

a – prowadzoną bezpośrednio przez podatnika działalność badawczo-rozwojową związaną z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej,

b – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu niepowiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 3,

c – nabycie wyników prac badawczo-rozwojowych związanych z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, innych niż wymienione w lit. d, od podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 4,

d – nabycie przez podatnika kwalifikowanego prawa własności intelektualnej.

Na podstawie art. 30ca ust. 5 ww. ustawy:

Do kosztów, o których mowa w ust. 4, nie zalicza się kosztów, które nie są bezpośrednio związane z kwalifikowanym prawem własności intelektualnej, w szczególności odsetek, opłat finansowych oraz kosztów związanych z nieruchomościami.

Stosownie natomiast do treści art. 30ca ust. 7 powołanej ustawy:

Dochodem (stratą) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej jest obliczony zgodnie z art. 9 ust. 2 dochód (strata) z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie, w jakim został osiągnięty:

1)z opłat lub należności wynikających z umowy licencyjnej, która dotyczy kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

2)ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej;

3)z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej uwzględnionego w cenie sprzedaży produktu lub usługi;

4)z odszkodowania za naruszenie praw wynikających z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, jeżeli zostało uzyskane w postępowaniu spornym, w tym postępowaniu sądowym albo arbitrażu.

W powołanym przepisie ustawodawca wskazuje zamknięty katalog tytułów, z jakich może być osiągany dochód uznawany za uzyskany z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Wśród nich wymienił sprzedaż kwalifikowanego prawa własności intelektualnej (pkt 2) oraz uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi (pkt 3).

W przypadku kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, o którym mowa w art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy, sprzedaż ta polega na przeniesieniu przez podatnika przysługujących mu autorskich praw majątkowych do programu komputerowego na inny podmiot.

Natomiast uwzględnienie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w cenie sprzedaży produktu lub usługi dotyczy sytuacji, gdy podatnik wykorzystuje posiadane kwalifikowane prawo własności intelektualnej dla potrzeb wytwarzania produktów lub dla potrzeb świadczenia usług, które oferuje w swojej działalności gospodarczej. Produkt lub usługa oferowane przez podatnika są wynikiem posiadania przez niego kwalifikowanego prawa własności intelektualnej. Kształt, cechy, właściwości produktów lub usług są efektem wykorzystania w praktyce gospodarczej podatnika wartości intelektualnych, które powstały w wyniku prowadzonych przez niego prac badawczo-rozwojowych i które podlegają ochronie prawnej jako „przypisane” do podatnika. Przykładem są sytuacje, gdy produkt jest wytwarzany w oparciu o posiadane przez podatnika patenty albo usługa jest świadczona z wykorzystaniem rozwiązań, które podlegają ochronie jako kwalifikowane prawa własności intelektualnej.

Na mocy art. 30ca ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy korzystający z opodatkowania zgodnie z ust. 1 tego artykułu są obowiązani do wykazania dochodu (straty) z kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w zeznaniu za rok podatkowy, w których osiągnięto ten dochód (poniesiono stratę).

Na podstawie art. 30cb ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Podatnicy podlegający opodatkowaniu na podstawie art. 30ca są obowiązani:

1)wyodrębnić każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej w prowadzonych księgach rachunkowych;

2)prowadzić księgi rachunkowe w sposób zapewniający ustalenie przychodów, kosztów uzyskania przychodów i dochodu (straty), przypadających na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej;

3)wyodrębnić koszty, o których mowa w art. 30ca ust. 4, przypadające na każde kwalifikowane prawo własności intelektualnej, w sposób zapewniający określenie kwalifikowanego dochodu;

4)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie łącznego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje więcej niż jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2 i 3;

5)dokonywać zapisów w prowadzonych księgach rachunkowych w sposób zapewniający ustalenie dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej w odniesieniu do tego produktu lub tej usługi albo do tych produktów lub tych usług – w przypadku gdy podatnik wykorzystuje jedno kwalifikowane prawo własności intelektualnej lub większą liczbę tych praw w produkcie lub usłudze albo w produktach lub usługach, a w prowadzonych księgach rachunkowych nie jest możliwe spełnienie warunków, o których mowa w pkt 2-4.

Stosownie do treści art. 30cb ust. 2 ww. ustawy:

Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów wykazują informacje, o których mowa w ust. 1, w odrębnej ewidencji.

Zgodnie z art. 30cb ust. 3 powołanej ustawy:

W przypadku gdy na podstawie ksiąg rachunkowych lub ewidencji, o której mowa w ust. 2, nie jest możliwe ustalenie dochodu (straty) z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, podatnik jest obowiązany do zapłaty podatku zgodnie z art. 27 lub art. 30c.

Zatem, podatnik, który osiągnął w ciągu roku dochód z kwalifikowanego IP i decyduje, że wobec tego dochodu będzie stosował 5% stawkę podatku, jest zobowiązany do wykazania tego dochodu w zeznaniu rocznym składanym za rok, w którym ten dochód został osiągnięty. Podatnik ma prawo stosować 5% stawkę podatkową do kwalifikowanego dochodu z tego konkretnego kwalifikowanego IP w okresie, w którym kwalifikowane IP posiada ochronę prawną.

Ponadto należy wskazać, że podatnik, który ma zamiar skorzystać z ww. preferencji jest zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję w sposób umożliwiający obliczenie podstawy opodatkowania, w tym powiązanie ponoszonych kosztów prac badawczo-rozwojowych z osiąganymi dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej powstałymi w wyniku przeprowadzenia tych prac.

Podkreślić należy, że w celu skorzystania z opodatkowania dochodów na podstawie art. 30ca ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik ma obowiązek na bieżąco prowadzić odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, czyli od momentu poniesienia pierwszych kosztów, o których mowa w art. 30ca ust. 4 ww. ustawy. Przepisy o IP BOX nie narzucają podatnikom konkretnej formy ewidencjonowania zdarzeń na cele stosowania preferencji IP Box.

Jak wcześniej rozstrzygnięto, Pana działalność w zakresie tworzenia programów komputerowych spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W opisie sprawy wskazał Pan, że zarówno w przypadku tworzenia, jak i rozwijania oprogramowania efekty Pana pracy są odrębnymi programami komputerowymi, które podlegają ochronie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z umowami zawartymi pomiędzy Panem, a Klientami wynagrodzenie otrzymuje Pan za wykonane prace niezbędne do stworzenia programu komputerowego. W ramach ustalonego wynagrodzenia każdorazowo przekazuje Pan autorskie prawa majątkowe na rzecz Zleceniodawcy. W sytuacji pracy wytworzonej przez Pana zespół programistyczny nabywa Pan wszystkie prawa autorskie w ramach wiążących umów tak, żeby na koniec sam mógł Pan przekazać je Zleceniodawcy bez żadnych ograniczeń. Prawa autorskie do stworzonych przez Pana programów przechodzą ostatecznie na Zleceniodawcę. Przeniesienie majątkowych praw autorskich do „programu komputerowego” każdorazowo (zarówno w przypadku tworzenia jak i rozwijania/ulepszania) następuje zgodnie z wymogami przewidzianymi w przepisach ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w szczególności z zachowaniem art. 41 oraz art. 53 ww. ustawy. Ponadto wskazał Pan, że w latach 2019-2023 była prowadzona odrębna ewidencja, zgodnie z wymogiem art. 30cb pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W roku obecnym, tj. 2024 również jest prowadzona.

Zamierza Pan skorzystać z preferencyjnego opodatkowania stawką 5% w odniesieniu do kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box), uregulowanego w art. 30ca ustawy o PIT za lata 2019-2023 i lata następne.

Należy także wskazać, że oprogramowanie – definiowane, jako ogół informacji w postaci zestawu instrukcji, zaimplementowanych interfejsów i zintegrowanych danych przeznaczonych dla komputera do realizacji wyznaczonych celów – podlega ochronie jak utwór literacki z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509; dalej: „ustawa o PAIPP”).

Stąd oprogramowanie może być uznane za kwalifikowane IP, w świetle art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeśli jego wytworzenie, rozszerzenie lub ulepszenie jest wynikiem prac badawczo-rozwojowych.

Zgodnie z art. 74 ust. 2 ustawy o PAIPP:

Ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Idee i zasady będące podstawą jakiegokolwiek elementu programu komputerowego, w tym podstawą łączy, nie podlegają ochronie.

Mając powyższe na uwadze, autorskie prawo do programu komputerowego, wytwarzanego w ramach prowadzonej przez Pana działalności badawczo-rozwojowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest kwalifikowanym prawem własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odpłatne przeniesienie prawa autorskiego do programu komputerowego stanowi dochód ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tym samym, na podstawie art. 30ca ust. 1 ww. ustawy, może Pan zastosować stawkę opodatkowania 5% do kwalifikowanego dochodu osiągniętego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej za lata objęte wnioskiem, tj. za lata 2019-2023 i lata następne, jeżeli przedstawione okoliczności sprawy oraz stan prawny nie ulegną zmianie.

Należy podkreślić, że wysokość kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanego IP ustala się jako iloczyn:

dochodu z kwalifikowanego IP osiągniętego w roku podatkowym i

wskaźnika nexus obliczonego według specjalnego wzoru określonego w art. 30ca ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz

zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna stanowi rozstrzygnięcie tylko i wyłącznie w zakresie objętym pytaniami interpretacyjnymi. Nie odnosi się do innych kwestii zawartych w opisie sprawy oraz własnym stanowisku, które nie były przedmiotem zapytania.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Niniejszą interpretację wydano w oparciu o opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli w toku ewentualnego postępowania organ uzna, że zdarzenie opisane we wniosku różni się od zdarzenia występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00