Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 4 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Gl 1520/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Beata Kalaga-Gajewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Wojciech Gapiński, Asesor WSA Agnieszka Kręcisz-Sarna, , po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 4 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia 17 lipca 2023 r. nr SKO.PSŚ/41.5/2102/2023/15648 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 8 marca 2023 r. A.K. (dalej: "skarżąca") zwróciła się o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad matką – E.D. (ur. [...] r. i niepełnosprawną w stopniu znacznym od dnia 15.11.2022 r. do dnia 31.01.2025 r. - orzeczenie z dnia [...] r.).

Prezydent Miasta S. (dalej: "organ I instancji") decyzją z dnia 31.05.2023 r., nr [...], działając m.in. na podstawie art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (tekst jednolity: Dz.U. z 2023 r. poz. 390, dalej: "ustawa" lub "u.ś.r."), odmówił przyznania skarżącej wnioskowanego prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, wobec zaistnienia negatywnej przesłanki wynikającej z art. 17 ust. 1b u.ś.r., bowiem niepełnosprawność matki nie powstała do ukończenia 18 roku życia, jak również w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Dodatkowo, skarżąca wykonuje czynności dnia codziennego oraz sprawuje opiekę nad matką, jednak nie jest ona sprawowana całą dobę i nie można mówić o ciągłej gotowości do jej niesienia w sposób trwały i nieprzerwany. Pozostałe dzieci matki (syn i córka) nie pomagają skarżącej w opiece.

W odwołaniu skarżąca, reprezentowana przez pełnomocnika, zarzuciła powyższemu rozstrzygnięciu naruszenie prawa materialnego, poprzez błędną wykładnię art. 17 ust. 1 i ust. 1b pkt 1 i 2 u.ś.r. i przyjęcie, że niepodejmowanie przez nią pracy zarobkowej nie wypełnia przesłanek w tych przepisach wymienionych. Wniosła o uwzględnienie odwołania i uchylenie w całości decyzji organu I instancji oraz orzeczenie co do istoty sprawy, poprzez przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00