Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 grudnia 2023 r., sygn. I SA/Kr 1043/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Dąbek (spr.) Sędziowie: WSA Inga Gołowska WSA Waldemar Michaldo po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym (w trybie uproszczonym) w dniu 22 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi W. Sp. z o.o. w K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 18 września 2023 r. nr SKO.OŚ/4170/274/2023 w przedmiocie zaliczenia nadpłaty z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Postanowieniem z 18 września 2023 r., nr: SKO.OŚ/4170/274/2023, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie (dalej: Kolegium), utrzymało w mocy postanowienie Prezydenta Miasta Krakowa (dalej: Prezydent) z 30 maja 2023r. w przedmiocie zaliczenia W. Sp. z o.o. w K. (dalej: Spółka) nadpłaty z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

W uzasadnieniu decyzji Kolegium wskazano, że w sprawie bezspornym był fakt powstania nadpłaty z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powstałej w wyniku wpłaty z 9 kwietnia 2018 r. oraz jej wysokości (828,57 zł). Bezspornym był również sposób zaliczenia nadpłaty na poczet bieżących zobowiązań. Spółka kwestionowała jedynie okoliczność braku wyliczenia i zaliczenia oprocentowania od przedmiotowej nadpłaty.

Zdaniem Kolegium w przypadku sporu co do oprocentowania nadpłaty, jak miało to miejsce w rozpatrywanej sprawie, ustalenie wysokości oprocentowania nadpłaty winno zostać dokonane w odrębnym postępowaniu, zakończonym decyzją podatkową. Nie ma bowiem przesłanek, aby w postanowieniu o zaliczeniu nadpłaty rozstrzygać sprawę przysługującego oprocentowania, skoro postanowienie to potwierdza jedynie zaliczenie określonej nadpłaty na oznaczone bieżące zobowiązanie. Postanowienie o zaliczeniu nadpłaty na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań nie kreuje nowego stanu faktycznego i prawnego, a jedynie potwierdza wykonanie czynności o charakterze rachunkowym. Postanowienie to jest aktem formalnym, który nie przesądza o istnieniu zaległych lub bieżących zobowiązań, ale informuje podatnika o sposobie zaliczenia nadpłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00