Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 lutego 2022 r., sygn. III SA/Gd 454/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Sudoł Sędziowie: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak Sędzia WSA Alina Dominiak (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 24 lutego 2022 r. sprawy ze skargi M. M. i J. M. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 17 marca 2021 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o samodzielności lokali oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 11 lutego 2021 r. M. M. i J. M. zwrócili się do Starosty o wydanie zaświadczenia o samodzielności lokali: usługowego nr 1 oraz lokali mieszkalnych nr 2 i 3, usytuowanych w budynkach na terenie działek nr [...] i [...] w C. przy ul. K. [...] i [...].
Postanowieniem z dnia 17 lutego 2021 r. nr [...], wydanym na podstawie art. 123 i art. 219 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r. poz. 256 ze zm.) - zwanej dalej "k.p.a." oraz art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2020r., poz. 1910 ze zm.) – zwanej dalej "u.w.l.", Starosta odmówił wydania zaświadczenia o samodzielności lokali.
Zdaniem organu pierwszej instancji przedmiotowe lokale usytuowane są w nie w jednym, a w dwóch różnych budynkach. Organ wskazał również na błędy i nieścisłości operatu inwentaryzacyjnego lokali polegające na: wskazaniu, że teren nie podlega ochronie konserwatora zabytków, podczas gdy przedmiotowe budynki są wpisane do rejestru zabytków; wskazaniu błędnej numeracji budynków, tj. nr 1-3 zamiast nr 1 i 3; wskazaniu przeznaczenia budynków niezgodnie z kartoteką budynków; wskazaniu obrysów budynków niezgodnie z wyrysem z mapy ewidencyjnej; wskazaniu w sposób nieścisły powierzchni pomieszczeń; braku wskazania udziałów w nieruchomości wspólnej. Nadto organ zakwestionował formę przedłożonego pełnomocnictwa udzielonego przez wnioskodawców M. K..
W zażaleniu na powyższe postanowienie M. M. i J. M. wyjaśnili, że budynek mieszkalny jednorodzinny wybudowano na działce nr [...] i częściowo na działce nr [...] przy ul. K. w C. według projektu budowlanego oraz decyzji o pozwoleniu na budowę z dnia 9 sierpnia 1995 r., a także decyzji zatwierdzającej zmiany do projektu z dnia 7 listopada 1995 r. Wyżej wymieniony budynek wybudowano w zabudowie szeregowej jako przylegający do istniejącego budynku handlowo-usługowego na działce nr [...], którego są współwłaścicielami. Projekt budynku mieszkalnego jednorodzinnego przewidywał stropy oparte na ścianach budynku istniejącego oraz wykonanie otworów w ścianach budynku istniejącego w celu połączenia pomieszczeń istniejących z pomieszczeniami projektowanymi. Wejścia do lokali mieszkalnych zaprojektowano z istniejącej klatki schodowej w budynku istniejącym jako części wspólnej dla budynku handlowo- usługowego i budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Zaznaczyli, że budynek mieszkalny jednorodzinny uzyskał pozytywną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego w dniu 11 lutego 1998 r.