Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 24 lutego 2022 r., sygn. I SA/Ol 618/21
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Andrzej Brzuzy Sędziowie sędzia WSA Przemysław Krzykowski sędzia WSA Katarzyna Górska (sprawozdawca) po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 24 lutego 2022 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi B. C. na decyzję Zarządu Województwa z dnia [...], nr [...] w przedmiocie zwrotu środków przeznaczonych na realizację projektu oddala skargę.
Uzasadnienie
Skarga B. C., prowadzącego działalność gospodarczą pod nazwą [...] (dalej: "Beneficjent", "strona", "skarżący") dotyczy decyzji Zarządu Województwa, pełniącego funkcję Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa na lata 2014-2020 (dalej: "IZ", organ odwoławczy") utrzymującej w mocy decyzję Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy (dalej: "IP", "organ I instancji") z [...]
w przedmiocie zwrotu części środków w kwocie 209.973,75 zł wraz z odsetkami przeznaczonych na projekt pn. "[...]" (dalej: "Projekt"), realizowany na podstawie umowy z IP o dofinansowanie z [...]. (dalej: "umowa o dofinansowanie").
Z akt sprawy wynika, że celem Projektu, zgodnie z zawartą umową
o dofinansowanie, było podjęcie zatrudnienia przez uczestników Projektu, co miało nastąpić poprzez indywidualną i kompleksową aktywizację zawodową 20 osób bezrobotnych, niezarejestrowanych w urzędzie pracy i biernych zawodowo, pozostających bez pracy, aktywnie jej poszukujących, w przypadku których kryterium udziału w Projekcie było ukończenie 30 r.ż. (od dnia 30 urodzin i powyżej). Cel projektu miał być osiągnięty poprzez następujące działania: identyfikację potrzeb zawodowo-edukacyjnych uczestników, wsparcie psychologiczne, kompleksowe i indywidualne pośrednictwo pracy, szkolenia, staże zawodowe dla grupy 50% uczestników, niwelowanie barier jakie napotykają osoby z niepełnosprawnościami w zakresie zdobycia i utrzymania zatrudnienia. We wniosku o dofinansowanie Beneficjent założył rozliczenie wydatków w ramach projektu w oparciu o pięć kwot ryczałtowych. Na każde zadanie została przypisana kwota ryczałtowa, która zostanie zatwierdzona Beneficjentowi w zamian za osiągnięcie założonego wskaźnika produktu.