Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Opolu z dnia 23 lutego 2022 r., sygn. I SA/Op 550/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Sędkowska Sędziowie Sędzia WSA Marzena Łozowska Asesor sądowy Anna Komorowska-Kaczkowska (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 23 lutego 2022 r. sprawy ze skargi A. M. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...], nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697,00 zł (słownie złotych: sześćset dziewięćdziesiąt siedem 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi wniesionej przez A. M. (dalej jako: Skarżący, Strona, Wnioskodawca) jest interpretacja indywidualna z dnia [...], w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej działając na podstawie przepisów art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) [dalej: Ordynacja podatkowa] uznał za nieprawidłowe stanowisko Skarżącego dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży działek powstałych po podziale działki nr a, nr b oraz c w całości lub w częściach będących we współwłasności małżeńskiej.

Zaskarżone rozstrzygnięcie zapadło w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Skarżący przedstawiając we wniosku stan faktyczny i związane z nim zdarzenie przyszłe wskazał, że posiada obywatelstwo polskie oraz podlega obowiązkowi podatkowemu na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2021, poz. 1128). Wnioskodawca nie jest czynnym podatnikiem VAT. Nadto z treści wniosku wynika, że 1 stycznia 2015 r. zawiesił prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą, której przedmiotem była sprzedaż chemii i artykułów związanych z lakiernictwem samochodowym. Następnie działalność ta była dwa razy odwieszana na kilka dni i ponownie zawieszona, odpowiednio w grudniu 2016 r. i 2018 r., aby uniknąć wykreślenia z CEIDG.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00