Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 lutego 2022 r., sygn. II FSK 2902/19

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (spr), Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia WSA (del.) Jolanta Strumiłło, Protokolant Adrianna Siniarska, po rozpoznaniu w dniu 9 lutego 2022 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 kwietnia 2019 r. sygn. akt III SA/Wa 1763/18 w sprawie ze skargi T. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 kwietnia 2018 r. nr 0114-KDIP2-2.4010.101.2018.1.AG w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od T. sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 580 (słownie: pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 12 kwietnia 2019 r. , w sprawie III SA/Wa 1763/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną 26 kwietnia 2018 r. przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na wniosek T. [...] spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w W. Interpretacja dotyczyła podatku dochodowego od osób prawnych.

2.1. Spółka wystąpiła z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Podała, że jest polskim rezydentem podatkowym i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie [...]. W związku z tym dokonuje zakupu licencji od podmiotów z innych krajów. Umowy zawierane są na pakiety licencji, a płatności z tego tytułu dokonywane są w ratach, dotyczących pakietu. Określona jest też w nich wartość poszczególnych licencji i czas, na jaki obowiązują (w tym daty, od jakiej strona może z licencji korzystać). Z uwagi na czas korzystania część licencji zaliczana jest do wartości niematerialnych i prawnych i amortyzowana przez spółkę, część (licencje na czas krótszy niż 12 miesięcy) zaliczana jest przez spółkę do "zapasów" i jest rozliczana bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów. Ceny określane są w walutach obcych, płatności także dokonywane są w walutach obcych. Na każdą ratę wystawiana jest faktura, przy czym tylko w niektórych przypadkach do faktury tej dołączana jest specyfikacja, wymieniająca licencje, których dotyczy faktura. W większości przypadków specyfikacja taka nie jest jednak dołączana, a z uwagi na pozycję rynkową licencjodawców i pozycję spółki nie może ona narzucić licencjodawcom obowiązku załączania specyfikacji do faktury. Spółka chciała uzyskać stanowisko organu interpretującego w odniesieniu do naliczania różnic kursowych, formułując swoje wątpliwości co do wykładni i stosowania prawa w pięciu pytaniach:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00