Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 6 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.714.2023.1.KW

Realizowana przez Spółkę działalność B+R w ramach obszarów projektowych spełnia definicję Działalności B+R, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT. Ocena stanowiska

Interpretacja indywidualna  

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Spółkę Działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT- jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 grudnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 grudnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Spółkę Działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

A. sp. z o.o. (dalej: Spółka lub A lub Wnioskodawca) prowadzi na polskim rynku działalność gospodarczą od 2016 r.

Zgodnie z wpisem do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy, głównym przedmiotem działalności A jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z).

Natomiast do pozostałej działalności Spółki należy: sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet(PKD 47.91 .Z), działalność związana z doradztwem w zakresie informatyki (PKD 62.02.Z), pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych (PKD 62.09.Z), przetwarzanie danych, zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność (PKD 63.11.Z), działalność portali internetowych (PKD 63.12.Z), działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania (PKD 58.29.Z), badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych (PKD 72.19.Z).

Wnioskodawca jest jednym z liderów wśród firm informatycznych dostarczających oprogramowanie dla podmiotów z różnych branż. Klientami Spółki są w większości podmioty, które mają specyficzne, skonkretyzowane wymagania, zgodne ze swoimi potrzebami biznesowymi. Z uwagi na szczególne cechy/właściwości oferowanych przez nich produktów/usług, klienci nie mogą nabyć gotowych, dostępnych na rynku rozwiązań informatycznych. W tym celu zwracają się do A., który oferuje stworzenie oprogramowania skrojonego pod konkretne wymagania klienta.

Spółka każde rozwiązanie traktuje indywidualnie i przygotowuje oprogramowanie pod określone przez klienta kryteria. Konkurencyjny rynek nowych technologii i zróżnicowane, zmieniające się preferencje konsumentów powodują dla producentów konieczność wprowadzania innowacji i dostosowywania modeli biznesowych w szybkim tempie. W związku z powyższym, Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową (dalej: Działalność B+R).

Niezwykle istotnym jest dla A. sp. z o.o., aby inwestować w nowe pomysły oraz wprowadzać innowacyjne, zindywidualizowane rozwiązania informatyczne (narzędzia, systemy, aplikacje itp.), dostosowane do potrzeb konkretnego klienta. W rezultacie, Spółka stale wprowadza nowe, zmienione lub ulepszone rozwiązania w tym zakresie polegające na opracowaniu i tworzeniu narzędzi informatycznych wykorzystywanych w celu zwiększenia asortymentu świadczonych usług oraz poprawy jakości i efektywności obsługi klienta.

Zgodnie z przyjętą w Spółce strukturą organizacyjną, działalność Spółki jest podzielona na działy biznesowe rozumiane jako jednostki organizacyjne realizujące określone funkcje.

Działalność badawczo-rozwojowa (dalej: B+R) jest realizowana przez wyspecjalizowaną kadrę Spółki z Działu badawczo-rozwojowego (R&D), przy wsparciu pracowników z innych działów (zakres zaangażowania pracowników innych działów uzależniony jest od rodzaju realizowanego projektu, między innymi od tego, który dział będzie aktywnie korzystał z danego rozwiązania), którzy wspólnie realizują konkretne projekty B+R, tworząc innowacje procesowo-produktowe w postaci nowych bądź ulepszonych narzędzi informatycznych.

W ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych Wnioskodawca podejmuje następujące czynności: opracowanie i weryfikacja koncepcji oprogramowania, analizy możliwości wykorzystania dostępnych obecnie technologii, poszukiwanie nowych rozwiązań i metod realizacji różnego rodzaju procesów obliczeniowych oraz przetwarzania i prezentacji danych, tworzenie nowych algorytmów lub rozwój już istniejących, tworzenie unikalnych kodów programistycznych.

W konsekwencji prace B+R, których efektem jest wytworzenie oprogramowania przez Spółkę polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej wiedzy i umiejętności, w tym m.in. z zakresu narzędzi informatycznych, oprogramowania, matematyki i statystyki, w celu tworzenia nowych zastosowań (nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług) w postaci nowego programu komputerowego.

Działalność B+R prowadzona przez Spółkę, dotycząca tworzenia narzędzi informatycznych ma charakter systematyczny, twórczy i projektowy. Oznacza to w praktyce, że w celu opracowania konkretnego rozwiązania informatycznego (stworzenia konkretnej aplikacji, oprogramowania, skryptu itp.) tworzony jest projekt oraz powoływany jest zespół projektowy, którego zadaniem jest realizacja tego projektu tj. opracowanie i wytworzenie danego oprogramowania/aplikacji/narzędzia IT.

Praca projektowa w zakresie działalności B+R jest realizowana zgodnie z wewnętrznymi procedurami zarządzania A. sp. z o.o., które określają podstawowe zasady przebiegu, planowania i monitorowania każdego projektu.

Prowadzone przez Spółkę prace B+R polegają w szczególności na zdobywaniu nowych zasobów wiedzy oraz tworzeniu innowacyjnych i kompleksowych rozwiązań informatycznych zgodnie z zapotrzebowaniem rynku. W efekcie otrzymywane są nowe, ulepszone lub zmienione kompleksowe i zaawansowane rozwiązania informatyczne, składające się w szczególności z algorytmów, skryptów i kodów informatycznych. Projekty, co do zasady, realizowane są w ramach standardowego cyklu projektowego.

Standardowy cykl projektowy składa się zasadniczo z następujących faz:

  • Faza 1: Tworzenie koncepcji, harmonogramu i budżetu projektu,
  • Faza 2: Zasadnicze prace programistyczne,
  • Faza 3: Weryfikacja systemu /oprogramowania oraz wdrożenie narzędzia do wykorzystania w działalności klienta.

Faza 1 (tworzenie koncepcji, harmonogramu i budżetu projektu) polega na przeprowadzeniu wstępnych prac koncepcyjnych dotyczących opracowania projektu B+R polegającego w głównej mierze na tworzeniu nowego narzędzia/ systemu o sprecyzowanych parametrach lub rozwoju istniejącego narzędzia, zgodnie z zapotrzebowaniem konkretnego klienta lub potrzebami własnymi Spółki (innowacje procesowe).

Pierwszym etapem pracy w tej fazie jest poznanie klienta oraz wymagań produktu. Na tym etapie Spółka spotyka się zarówno z klientami, którzy mają jedynie ogólny zarys swojego pomysł oraz z klientami, którzy mają bardziej sprecyzowane potrzeby - od tego zależy zakres wsparcia w określeniu dokładnego projektu, grupy docelowej, specyficznych wymagań oraz zapotrzebowania na profesjonalne wsparcie ekspertów. Na tej podstawie sporządzana jest dokumentacja projektowa oraz wycena projektu. W tej fazie także Spółka szacuje czasochłonność wykonania poszczególnych zadań (tzw. timeline), uwzględniając potrzeby i wymagania klienta, co z kolei pozwala na dobór zespołu, który jest w stanie dostarczyć oprogramowanie w wyznaczonym czasie.

Kolejnym etapem pracy w fazie 1 jest ustalenie priorytetów projektowych, a następnie projekt podzielony jest na iteracje tzw. sprinty. Jest to zazwyczaj dwutygodniowy etap wytwarzania oprogramowania, podczas którego powstaje pewna zamknięta ustalona funkcjonalność aplikacji. Powyższe działania są oparte na doświadczeniu, wiedzy technicznej, wnioskach z przeprowadzanej analizy rynku oraz sygnałach od klientów, które stanowią podstawę do działań podejmowanych w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia nowych zastosowań. Zakres i kształt tych działań uzależniony jest przede wszystkich od wyników prac koncepcyjno-analitycznych, obejmujących przeprowadzenie badań rynku oraz towarzyszących im konsultacji biznesowych, których celem jest zidentyfikowanie potrzeb klientów. Z uwzględnieniem wyników powyżej wskazanych prac, na tym etapie opracowywane są wstępne założenia i hipotezy projektu, w tym określenie wymagań co do zasobów oraz stopnia ich zaangażowania, jak również przewidywanego czasu realizacji prac (kadra pracownicza, narzędzia programistyczne, infrastruktura techniczna, harmonogram projektu, budżet). Jest to etap o charakterze twórczym, koncepcyjnym, który w zależności od stopnia skomplikowania problemu może trwać nawet kilkadziesiąt dni roboczych.

Do czynności podejmowanych w ramach tego etapu należy zaliczyć:

  • Zdefiniowanie problemu będącego punktem wyjściowym dla podejmowanego projektu,
  • Definiowanie zakresu czynności projektowych, kamieni milowych projektu badawczo-rozwojowego, niezbędnych do stworzenia nowego bądź znacząco ulepszonego produktu, usługi bądź procesu odpowiadającego specyfice rynku/potrzebom klienta,
  • Określenie sposobu realizacji i opracowanie wstępnej koncepcji projektu (potencjalne kierunki rozwiązania problemu, metody realizacji, w tym elementy dostępnych technologii możliwych do wykorzystania i luki techniczne konieczne do zagospodarowania, stosowane narzędzia informatyczne i technologie),
  • Analiza i zidentyfikowanie wpływu nowych rozwiązań na dotychczas funkcjonujący system z perspektywy przede wszystkim potencjalnych zysków/strat,
  • Planowanie realizowanych prac i angażowanych zasobów, wycena projektu zgodnie z przyjętymi wstępnymi założeniami technicznymi i metodologicznymi. Efektem prac koncepcyjnych jest powstanie planu realizacji projektu.

Faza 2 (zasadnicze prace programistyczne) obejmuje prace programistyczne prowadzące do opracowania poszczególnych elementów prototypu systemu/narzędzia IT, a następnie oprogramowania / aplikacji docelowej.

Prace w tej fazie projektu rozpoczynają się od ustalenia najważniejszych szczegółów projektu i uzyskanie poparcia dla kluczowych kamieni milowych. Praca nad oprogramowaniem ma charakter iteracyjny i podzielona jest na tzw. sprinty - zespół estymuje zadania oraz ustala zakres prac na najbliższe dwa tygodnie. Każdy sprint kończy się retrospekcją oraz przeglądem sprintu, który ma na celu wyciągnięcie wniosków, wskazanie elementów, które wymagają poprawy w ramach danego sprintu oraz takich, które sprawdzają się w pracy zespołu i które należy kontynuować. Wynikiem dwutygodniowej pracy (sprintu) jest kolejna wersja oprogramowania zawierająca funkcjonalności, które zostały dodane podczas iteracji.

Podsumowując, do kluczowych czynności podejmowanych w ramach tego etapu należy zaliczyć:

  • Projektowanie i modelowanie elementów rozwiązania IT na podstawie opracowanej koncepcji,
  • Pozostałe prace projektowe prowadzące do opracowywania nowych lub udoskonalenia aktualnych algorytmów,
  • Czynności programistów związane z tworzeniem oprogramowania oraz nowych rozwiązań IT,
  • Czynności służące weryfikacji działania tworzonych elementów systemu (testy wewnętrzne).

Faza 3 (weryfikacja systemu/oprogramowania oraz wdrożenie narzędzia do wykorzystania) obejmuje czynności testowe mające na celu weryfikację zaimplementowanych rozwiązań/funkcjonalności oprogramowania/aplikacji/systemu lub jego elementów w środowisku produkcyjnym. Rodzaj testów wybierany jest w zależności od wykorzystanej technologii, ilości zaimplementowanego kodu, algorytmu. Przeprowadzane są testy manualne, automatyczne oraz wydajnościowe. Ostatecznie prace w tej fazie prowadzą do pierwszego wdrożenia rozwiązania w działalności operacyjnej klienta lub Spółki.

Wnioskodawca zaznacza, że do działalności badawczo-rozwojowej nie zalicza realizowanych w fazach 1-3 cyklu projektowego prac rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do produktów, także tych, które mają charakter ulepszeń.

W ramach prowadzonej działalności B+R Spółka realizuje/ zrealizowała następujące projekty polegające na wytworzeniu oprogramowania komputerowego:

1. Platforma do inteligentnego wyszukiwania semantycznego - w ramach prac badawczo-rozwojowych zespół A. sp. z o.o. opracował i stworzył innowacyjną platformę cyfrową (oprogramowanie) do inteligentnego wyszukiwania semantycznego. Narzędzie to służy do przeszukiwania ogromnych zbiorów danych z zachowaniem kontekstu. Na przykład, pracownik (...) może znaleźć w zbiorach (...) konkretne dane (...), narzędzie to znajdzie wszystkie odpowiadające zapytaniu materiały video, tekst oraz dźwięk. Zapytania mogą być bardzo skomplikowane, a kontekst bardzo szeroki. Zespół inżynierów wykorzystał do budowy platformy zaawansowane grafowe bazy danych oraz narzędzia chmurowe do przetwarzania ogromnych baz danych. Opracowano także mechanizmy cyberbezpieczeństwa w celu ochrony przetwarzania danych klienta końcowego.

2. Platforma cyfrowa do pozyskiwania funduszy na rozwój oraz tworzenie (...). Innowacyjność polega na stworzeniu zaawansowanych algorytmów, które zapewniają jak najkrótszą możliwą ścieżkę od pomysłodawcy do inwestora strategicznego lub finansowego z pominięciem jak największej ilości pośredników. Dla większych projektów platforma uwzględnia możliwość złożonego finansowania, tj. finansowania pochodzącego z więcej niż jednego źródła. Dodatkowo w ramach oprogramowania Wnioskodawca stworzył mechanizmy zapewniające bezpieczeństwo przepływu środków oraz zawieranych transakcji.

3. Cyfrowa platforma do zarządzania zasobami (...) które spełniają najwyższe normy energooszczędności w Unii Europejskiej. Zasoby, o których mowa to między innymi: optymalne zużycie klimatyzacji, optymalizacja przepływu czystego powietrza w przestrzeniach biurowych, optymalizacja zużycia energii, dostęp do przestrzeni z wykorzystaniem elementów sztucznej inteligencji oraz efektywne zarządzanie przestrzenią biurową przez pracowników oraz zarządzających budynkami. Innowacyjność polega na stworzenie platformy, która łączy się (...). Produkt jest aktualnie z powodzeniem używany (...) na terenie Unii Europejskiej.

4. Cyfrowa Platforma do automatyzacji inwestycyjnej - w ramach prac badawczo- rozwojowych zespół A opracował i stworzył pierwszą na świecie tego typu cyfrową platformę do przyciągania strategicznych inwestorów (...). Z drugiej strony, startup ma dostęp (....). Całość jest wsparta kompleksową analityką, a dzięki uczeniu maszynowemu narzędzie wspiera startupy w podejmowaniu optymalnych decyzji przy tworzeniu swoich kampanii. Platforma Cyfrowa jest aktualnie używana przez dziesiątki Startupów (...)

5. Cyfrowa platforma do zarządzania oraz analizy dużych zbiorów danych dla (...) - w ramach prac badawczo-rozwojowych zespół A opracował i stworzył cyfrową platformę (oprogramowanie) do zarządzania oraz analizy dużych zbiorów danych pochodzących (...). Innowacyjność w tym przypadku polega opracowaniu nowego podejścia do agregacji danych telekomunikacyjnych z danymi pochodzącymi od użytkowników (...). Powstałe zbiory danych należało przeprocesować (...).

6. Innowacyjna platforma do e-nauczania - w ramach prac badawczo-rozwojowych zespół A opracował i stworzył cyfrową platformę do e-nauczania. Innowacyjność rozwiązania polega na tym, że narzędzie uczy się wraz z postępem procesu uczenia się samego uczącego. Wraz z postępem, narzędzie odpowiednio dobiera kolejne zadania, sugeruje zadania poboczne i tworzy nowe propozycje. Co ważne odbiorcą narzędzia nie jest pojedynczy użytkownik, a duże podmioty komercyjne oraz publiczne. Narzędzie dostarcza raporty oraz sugestie do tego, jak prowadzić szkolenia swoich pracowników bądź kursantów. Dzięki temu działy kadrowe mogą stale ulepszać swoje programy szkoleniowe. Platforma jest nadal w rozwoju, a nasz klient stara się o dodatkowe środki z funduszy (...).

7. Cyfrowa platforma do automatyzacji procesu (...) w ramach prac badawczo-rozwojowych zespół A opracował i stworzył cyfrową platformę do automatyzacji zgód w (....). Jest to pierwszy tego typu produkt na rynku międzynarodowym, gdzie takie zgody mogą być wydawane w sposób automatyczny. Aktualnie na całym świecie o takie zgody przewoźnicy występują dzięki pracy zespołów pracujących na arkuszach Excel. Klient Wnioskodawcy wymyślił sposób zautomatyzowania całego proces w celu wyeliminowania ludzkich błędów oraz przyspieszenia samych aplikacji zgód. Problem z procesem realizacji zgód w lotnictwie powiększył się, gdy bo pandemii część pracowników nie wróciła do pracy, a wojna w Ukrainie wymusiła zmiany tras przelotów dla wielu przewoźników. Startup, dla którego A opracował rozwiązanie cyfrowe (oprogramowanie) został doceniony przez program (...), z którego dostał dofinansowanie do dalszych prac.

8. Algorytmy do uczenia maszynowego w procesach produkcyjnych - w ramach prac badawczo-rozwojowych zespół A tworzy algorytmy uczenia maszynowego wspierającego proces produkcyjny. Algorytmy uczą się jak przyspieszyć proces (...). Dane pochodzą bezpośrednio z samych maszyn oraz czujników zewnętrznych takich jak temperatura otoczenia oraz wilgotność powietrza. Dzięki algorytmom, fabryka może znacznie efektywniej zarządzać harmonogramem produkcji np. dachów, blach oraz płyt budowlanych. Klient Spółki dostał dofinansowanie z programu NCBiR na pozyskanie takich algorytmów.

9. Cyfrowa platforma do dostarczania niezbędnych danych i analiz w celu certyfikacji budynków (...) - w ramach prac B+R zespół inżynierów A przygotował cyfrową platformę zapewniają właścicielom nieruchomości szeroki wachlarz nowych możliwości zmniejszenia zużycia energii, poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach oraz dostarczania niezbędnych danych i analiz w celu certyfikacji budynków (...).Innowacyjność oprogramowania polega na tym, że w ramach prac powstały unikatowe na skalę europejską rozwiązania chmurowe, które pozwalają na wizualizację 3D, w czasie rzeczywistym, zmian zachodzących w budynkach, dzięki integracji setek, a nawet tysięcy czujników typu (...). Platforma wychodzi naprzeciw oczekiwaniom dyrektywy Unii Europejskiej EPBD (Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej w UE do 2050 r.).

10. Innowacyjna platforma do przeprowadzania badań rynkowych za pomocą sztucznej inteligencji - w ramach prac B+R zespół inżynierów oraz doktorów nauk ścisłych przygotował platformę cyfrową, która ma zrewolucjonizować rynek badań rynkowych w Stanach Zjednoczonych, następnie w Europe oraz na całym świecie. Badania rynkowe aktualnie opierają się na zwykłych pytaniach oraz odpowiedziach od respondentów. 

Tworzona przez A platforma, dzięki uczeniu maszynowemu oraz sztucznej inteligencji, uczy się szeroko rozumianych schematów i buduje syntetyczne profile całego przekroju społeczeństwa. Dzięki temu odpowiedzi wykreowane przez algorytmy są bardzo zbliżone do reprezentatywnej grupy społecznej, do której kierowane są badania rynkowe. W efekcie platforma umożliwi przeprowadzanie przekrojowych badań rynkowych szybko i w przystępnej cenie (odpowiedzi symuluje algorytm i nie jest konieczne pozyskiwanie czasochłonnych danych na podstawie ankiet konsumentów). Jest to do tej pory najbardziej zaawansowany technologicznie projekt A. Rezultatami projektów B+R są nowe algorytmy, kody źródłowe oraz kompleksowe i zaawansowane rozwiązania informatyczne w postaci oprogramowania komputerowego.

Każdorazowo w ramach projektów B+R powstają całkowicie nowe rozwiązania z zakresu IT lub wprowadzone są znaczące udoskonalanie (np. w postaci nowych funkcjonalności) do już istniejących urządzeń. W Spółce na potrzeby każdego z projektów angażowani są wykwalifikowani specjaliści o różnych specjalizacjach i kompetencjach, którzy co do zasady są przyporządkowani do danego zespołu projektowego. Trzon zespołów, o których mowa powyżej stanowią architekci systemów IT, programiści, testerzy, doktorzy nauk ścisłych, matematycy oraz specjaliści od uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.

Działalność B+R Spółki ma charakter twórczy i prowadzi do tworzenia nowej wiedzy lub wykorzystywania elementów wiedzy istniejącej do tworzenia nowych zastosowań. Działalność ta jest podejmowana w sposób usystematyzowany (zgodnie z opracowanym harmonogramem, w oparciu o zaplanowane zasoby osobowe, techniczne i finansowe) i regularny.

Prace badawczo-rozwojowe prowadzone przez Spółkę nie były, nie są i nie będą w przyszłości związane ze standardowymi, rutynowymi i okresowymi zmianami w tworzonym narzędziu/systemie/procesie, zaś tworzone rozwiązania charakteryzują się/będą charakteryzować się wysokim poziomem innowacyjności, który wynika z faktu, iż każde z opracowanych przez A rozwiązań jest/będzie indywidualne oraz posiada/będzie posiadać niepowtarzalne funkcjonalności.

Należy zauważyć, że prace B+R realizowane w ramach wskazanych powyżej projektów zawsze zmierzają do opracowania/wytworzenia rozwiązania (narzędzia, systemu, oprogramowania, funkcjonalności, modułu) niewystępujących dotychczas na rynku lub w praktyce gospodarczej Spółki albo są/będą na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się/będą odróżniać się od rozwiązań już funkcjonujących.

W odniesieniu do prowadzonej działalności B+R w ramach opisanych powyżej projektów, Wnioskodawca jako podatnik podatku dochodowego zamierza po raz pierwszy dokonać odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT), tj. dokonać odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych (dalej: ulga B+R) za 2023 r. Jednocześnie Wnioskodawca zaznacza, że w rozliczeniu rocznym za 2022 r., ze względu na osiągnięta stratę podatkową, nie był w stanie zastosować odliczenia kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania. Jednakże koszty kwalifikowane dotyczące 2022 r. Wnioskodawca wykazał w załączniku CIT-BR do rocznego zeznania CIT-8 z zamiarem ich odliczenia w latach kolejnych, zgodnie z regulacją art. 18d ust. 8 ustawy o CIT.

W związku z powyższym, Wnioskodawca w szczególności zaznacza, że:

  • w ewidencji rachunkowej Spółka wyodrębnia koszty kwalifikowane związane z realizacją Działalności B+R i są/zostaną one wykazane w zeznaniach podatkowych za lata podatkowe, w których Działalność B+R jest i będzie realizowana,
  • Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia lub decyzji o wsparciu,
  • Spółka zamierza odliczyć w ramach Ulgi B+R koszty kwalifikowane zgodnie z art. 18d ust. 5 i 5a ustawy o CIT,
  • Spółka zamierza dokonać odliczenia z tytułu Ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT.
  • Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Spółkę Działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, zgodnie z którym prowadzona przez Spółkę Działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, co uprawnia do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawy o CIT”), podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W myśl art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Aktualnie przez prace rozwojowe należy rozumieć zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o CIT prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: Prawo o SWiN). Tym samym, prace rozwojowe na gruncie ustawy o CIT oznaczają działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Określona działalność spełnia definicję prac rozwojowych, a w konsekwencji kwalifikuje się do ulgi B+R, jeżeli łącznie zachodzą następujące przesłanki:

  • działalność ma charakter twórczy,
  • działalność jest podejmowana w sposób systematyczny,
  • działalność ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wnioskodawca wskazuje, że kryteria te zostały wyróżnione oraz omówione przez Ministra Finansów w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej (dalej: Objaśnienia MF), które w części 3.2.1. poświęcone są pojęciu działalności badawczo-rozwojowej. Zgodnie z Objaśnieniami MF, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia. Z kolei w doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Ponadto, uznać należy, iż na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej, w stopniu minimalnym, wystarczające jest działanie twórcze na skalę przedsiębiorstwa, tzn. przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Z kolei „systematyczność” oznacza prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Należy wskazać, że pomocne w zakresie klasyfikacji prac rozwojowych są także dokumenty opracowane przez OECD. W krajach OECD do celów statystycznych w zakresie prac badawczo-rozwojowych stosowany jest Podręcznik Frascati Manual 2015 („Guidelines for Collecting and Reporting Data on Research and Experimental Development”, dalej: Podręcznik Frascati).

Zgodnie z treścią Podręcznika Frascati do działalności badawczo-rozwojowej w obszarze IT należy zaliczać:

  • rozwój nowych systemów operacyjnych lub języków,
  • rozwój technologii związanych z internetem - projektowanie i wdrożenie nowych wyszukiwarek w oparciu o oryginalne technologie,
  • rozwiązywanie konfliktów występujących pomiędzy hardwarem i softwarem wynikające z procesu,
  • działania zmierzające do rozwiązywania konfliktów w ramach sprzętu lub oprogramowania w oparciu o proces reorganizacji systemu lub sieci,
  • tworzenie nowych lub bardziej efektywnych algorytmów bazujących na nowych technikach,
  • tworzenie nowych i oryginalnych technik szyfrowania lub bezpieczeństwa,
  • prace rozwojowe ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej będące niezbędnym krokiem w procesie tworzenia programu lub systemu.

Biorąc pod uwagę powyższe należy wskazać, że działalność Spółki w zakresie wskazanych projektów wymagała/wymaga m.in. opracowania koncepcji narzędzia/systemu, analizy możliwości wykorzystania dostępnych obecnie technologii, weryfikacji wstępnej koncepcji, poszukiwania nowych rozwiązań i metod realizacji różnego rodzaju procesów obliczeniowych oraz przetwarzania i prezentacji danych, tworzenia nowych algorytmów lub rozwoju już istniejących, tworzenia unikalnych kodów programistycznych, co oznacza, że ma w pełni twórczy charakter.

O twórczym charakterze podejmowanych działań świadczy również okoliczność, że projekty przygotowywane przez A. realizowane są pod konkretne wymagania danego klienta.

Spółka każde rozwiązanie traktuje indywidualnie i przygotowuje oprogramowanie pod określone przez klienta kryteria. Nie są to zatem rozwiązania szablonowe, dostępne do nabycia w gotowej wersji na rynku. Ponadto prace w ramach projektów prowadzone były/są zgodnie ze standardowym cyklem projektowym, z podziałem na 3 fazy. Zatem prace te są prowadzone w sposób uporządkowany, według określonego planu oraz przez intencjonalnie wybrane osoby, posiadające właściwe kompetencje i wykształcenie.

Tym samym prace w ramach projektów można uznać za działalność podejmowaną w sposób systematyczny. Co więcej, jak wskazano w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego Działalność B+R Spółki obejmuje: pozyskiwanie nowej wiedzy poprzez analizy technologiczne, tworzenie nowych lub bardziej efektywnych algorytmów/ modeli statystycznych oraz czynności eksperymentalne ukierunkowane na wypełnienie luk w wiedzy technicznej jako niezbędny krok w procesie tworzenia nowego bądź znacząco ulepszonego systemu/narzędzia dopasowanego do indywidualnych wymagań klientów.

Działalność Spółki w ramach projektów ma na celu opracowanie innowacyjnych narzędzi o specyficznych cechach będących odpowiedzią na zapotrzebowanie konkretnego klienta. W konsekwencji należy uznać, że prace realizowane przez Wnioskodawcę w ramach projektów mają za cel wykorzystanie posiadanej aktualnie wiedzy do stworzenia całkiem nowego rozwiązania, przy wykorzystaniu innowacyjnych komponentów.

Mając na względzie powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, charakter realizowanych przez Spółkę prac w ramach projektów przedstawionych w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wyczerpuje opisane w ustawie o CIT kryteria kwalifikacji działalności obszaru B+R.

Jak wynika bowiem z powyższego opisu stanu faktycznego/ zdarzenie przyszłego, prowadzone przez Spółkę prace:

  • dotyczą opracowywania nowych rozwiązań informatycznych (narzędzia/systemu/aplikacji),
  • wykorzystują dostępną wiedzę lub pozyskują nową wiedzę do tworzenia nowych rozwiązań IT albo do nowego oprogramowania,
  • są prowadzone w sposób systematyczny, według określonego harmonogramu, zgodnie z standardowym cyklem projektu opisanym w stanie faktycznym,
  • mają charakter twórczy, gdyż są nakierowane na wypracowanie lub wykorzystanie dostępnych zasobów wiedzy do tworzenia nowych systemów/narzędzi i rodzajów oprogramowania,
  • są prowadzone według procedury opracowania oprogramowania, która wymaga nabywania, łączenia i wykorzystywania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w szczególności z obszaru informatyki, statystyki, matematyki, marketingu internetowego i technologii IT.

Zakończeniem prac jest stworzenie nowego zindywidualizowanego narzędzia/systemu.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, należy uznać, że realizowana przez Spółkę działalność B+R w ramach obszarów projektowych, opisanych szczegółowo w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, spełnia definicje wskazane w art. 4a pkt 26 oraz pkt 28 ustawy o CIT, a tym samym spełnia definicję Działalności B+R, co uprawnia Wnioskodawcę do korzystania z ulgi B+R, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia;
  • zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA) albo

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00