Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 5 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.606.2023.3.SH
1. Czy przejęcie wydzielonego ze Spółki 1 majątku spowoduje powstanie przychodu podatkowego w Spółce 2. (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1.1) 2. Czy planowany podział przez wydzielenie spowoduje powstanie przychodu podatkowego po stronie Spółki 1. (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1.3) 3. Czy wydzielana do Spółki 2 oraz pozostająca w Spółce 1 część składników majątku stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT (…) (pytanie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 5 stycznia 2024 r., oznaczone w uzupełnieniu wniosku Nr 4)
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
19 października 2023 roku, za pośrednictwem platformy ePUAP, wpłynął Państwa wniosek wspólny z 18 października 2023 roku o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący m.in. podatku dochodowego od osób prawnych, w kwestii ustalenia, czy:
- przejęcie wydzielonego ze Spółki 1 majątku spowoduje powstanie przychodu podatkowego w Spółce 2,
- planowany podział przez wydzielenie spowoduje powstanie przychodu podatkowego po stronie Spółki 1,
- wydzielana do Spółki 2 oraz pozostająca w Spółce 1 część składników majątku stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT (…), (pytanie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 5 stycznia 2024 r. oznaczone w uzupełnieniu wniosku Nr 4).
Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 5 stycznia 2024 r. (data wpływu tego samego dnia za pośrednictwem platformy ePUAP).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
a) Zainteresowany będący stroną postępowania: K. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, (dalej: „Spółka 1”, „Spółka dzielona”): (…)
b) Zainteresowany niebędący stroną postępowania: A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, (dalej: „Spółka 2”, „Spółka przejmująca”): (…)
Opis zdarzenia przyszłego
K. sp. z o.o. (Spółka 1) jest właścicielem dwóch nieruchomości.
Nieruchomość 1 położona jest w miejscowości P. i zabudowana budynkiem handlowo-usługowym z częścią hotelową, nabyta i użytkowana przez Spółkę 1 od 2018 roku. Spółka 1 wykorzystuje Nieruchomość 1 na potrzeby własne (siedziba), a ponadto wynajmuje ją (wydzierżawia) na potrzeby prowadzania w niej działalności gospodarczej innym pomiotom, w tym biuru rachunkowemu (część biurowa) oraz czterem firmom budowlanym (część biurowa, magazynowa i hotelowa, służąca kwaterowaniu robotników budowlanych).
Nieruchomość 2 położona jest w miejscowości S. i zabudowana budynkiem zamieszkania zbiorowego, nabyta w roku 2019 i - po dokonaniu gruntownej przebudowy -użytkowana przez Spółkę 1 od roku 2020. Spółka 1 wykorzystuje Nieruchomość 2 wynajmując poszczególne pomieszczenia - wyłącznie osobom fizycznym na cele mieszkalne.
Z Nieruchomością 2 związane są dwie pożyczki, zaciągnięte przez Spółkę 1 na sfinansowanie ww. inwestycji w gruntowną jej przebudowę.
Spółka 1 wyodrębniła obie nieruchomości finansowo. Każdej z nich przyporządkowany został odrębny rachunek bankowy służący rozliczeniom (przychody i koszty) związanym z daną nieruchomością. Księgowość Spółki pierwszej prowadzona jest w taki sposób, jakby każda z nieruchomości stanowiła podstawę prowadzenia odrębnego przedsiębiorstwa, a w szczególności każdej z nich przyporządkowane są i odrębnie księgowane związane z nimi przychody, koszty, a także należności i zobowiązania, w szczególności ww. dwie pożyczki przyporządkowane są w księgach rachunkowych do Nieruchomości 2.
Działalność prowadzona przez Spółkę 1 z wykorzystaniem każdej z nieruchomości także jest wyraźnie wyodrębniona.
Nieruchomość 1 zarządzana jest przez jednego członka zarządu Spółki 1, a Nieruchomość 2 przez drugiego członka zarządu Spółki 1.
Nieruchomości położone są w innych miejscowościach. Nieruchomość 1 wynajmowana jest przedsiębiorstwom (głównie budowlanym), a Nieruchomość 2 osobom fizycznym na cele mieszkalne. Innymi słowy, nieruchomości są odrębnie zarządzane, oferta wynajmu kierowana jest do dwóch różnych grup docelowych i służy najemcom do różnych celów.
Spółka 1 zostanie podzielona przez wydzielenie, o którym mowa w art. 529 §1 Kodeksu Spółek Handlowych, tj. przez przeniesienie części majątku Spółki 1 na Spółkę 2 w zamian za udziały Spółki 2, które obejmą wspólnicy Spółki 1. Podział nastąpi bez dopłat, o których mowa w art. 529 § 3 KSH. Na majątek przenoszony do Spółki 2 będzie się składać Nieruchomość 2 oraz związane z nią środki trwałe i wyposażenie (rzeczy znajdujące się na jej terenie i w budynku służące jej/jego funkcjonowaniu), należności (od najemców) i zobowiązania (wobec najemców, dostawców mediów i pożyczkodawców - Spółka 2 wstąpi w prawa i obowiązku Spółki 1 wynikające z umów tymi podmiotami).
Majątkiem tym w Spółce 2 będzie zarządzać ta sama osoba fizyczna, która zarządza nim obecnie (członek zarządu Spółki 1 zarządzający tym majątkiem będzie członkiem zarządu Spółki 2). Celem planowanego podziału przez wydzielenie jest wyłącznie reorganizacja majątkowo - zarządcza.
Planowany podział nie ma nic wspólnego z unikaniem lub uchylaniem się od opodatkowania. Zarządzanie wydzielanym ze Spółki 1 majątkiem przez Spółkę 2 będzie po prostu efektywniejsze, a posiadanie tego majątku przez Spółkę 2 będzie lepiej odzwierciedlać rzeczywiste zaangażowanie wspólników/członków zarządu obu spółek w związaną z nim działalność.
Obie spółki mają siedzibę oraz miejsce sprawowania zarządu w Polsce i prowadzą działalność wyłącznie na terytorium Polski.
Ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku przenoszonego na Spółkę 2 będzie wyższa niż jego wartość przyjęta dla celów podatkowych. Jednocześnie, Spółka 2 przyjmie wartość tego majątku dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki 1 i przypisze go wyłącznie do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku przenoszonego na Spółkę 2 będzie równa wartości nominalnej udziałów, które Spółka 2 przydzieli udziałowcom Spółki 1. Innymi słowy, kapitał zakładowy Spółki 2 zostanie podwyższony dokładnie o wartość rynkową ww. majątku.
Spółka 1 ma trzech wspólników będących osobami fizycznymi. Udziały Spółki 1 nie zostały przez jej wspólników nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów. W przypadku dwóch wspólników, na dzień poprzedzający dzień podziału wystąpi nadwyżka wartości emisyjnej przydzielonych im udziałów Spółki 2 nad wydatkami poniesionymi przez nich na nabycie lub objęcie udziałów w Spółce 1 (uwzględniającymi proporcję wartości wydzielonego majątku Spółki 1 do wartości jej majątku sprzed wydzielenia). Przyjęta przez tych wspólników dla celów podatkowych rzeczywista wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę 2 nie będzie wyższa niż rzeczywista wartość udziałów w Spółce 1, jaka byłaby przez nich przyjęta dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału.
Spółka 1 odliczyła podatek naliczony (VAT) związany z przebudową Nieruchomości 2. Nieruchomość 2 była, jest i będzie wykorzystywana wyłącznie do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT.
W uzupełnieniu wniosku z 5 stycznia 2024 r., doprecyzowując i uzupełniając opis zdarzenia przyszłego oraz odpowiadając na zadane pytania wskazali Państwo m.in., że:
- W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (…) Wnioskodawca oczekuje również oceny czy wydzielana do Spółki 2 oraz pozostająca w Spółce 1 część składników majątku stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa na podstawie art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., winno być: „t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm.”, dalej: „ustawa o CIT”), (…).
- W zakresie odnoszącym się m.in do podatku dochodowego od osób prawnych wskazali Państwo, że wydzielana do Spółki 2 i pozostająca w Spółce 1 część majątku będzie stanowiła wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, która zarazem mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania.
Wyodrębnienie organizacyjne będzie się przejawiało przede wszystkim tym, że faktycznym zarządzaniem każdego z obu wyodrębnionych zespołów składników materialnych i niematerialnych zajmować się będzie inna osoba, a samo zarządzanie jednym będzie się odbywało w sposób całkowicie odrębny od zarządzania drugim (co wynika naturalnie z dalej wskazanych odrębności funkcjonalnych obu zespołów). Oba ww. zespoły już obecnie są traktowane przez członków zarządu Spółki 1 jako odrębne działy. Spółka 1 nie sporządzała w tym zakresie odrębnych dokumentów (z wyjątkiem finansowych, o czym mowa będzie dalej), ale omawiana odrębność organizacyjna będzie jasno wynikać z dokumentacji sporządzanej na potrzeby procesu podziału Spółki 1, a w szczególności z uchwały o podziale oraz planu podziału.
Każdy z obu ww. zespołów będzie posiadał samodzielność finansową, pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym. Na podstawie prowadzonej ewidencji księgowej możliwe będzie przyporządkowanie nie tylko przychodów i kosztów, ale również należności i zobowiązań do wyodrębnionych działalności (zespołów ), przez co możliwe będzie określenie wyniku finansowego odrębnego dla każdego z nich. Każdemu z obu zespołów przypisany także będzie odrębny rachunek bankowy.
Wyodrębnienie funkcjonalne obu ww. zespołów jest bardzo głębokie i sprawia, że mogą one stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące swoje zadania gospodarcze, o czym świadczą na stępujące fakty:
a) Fizyczna odrębność i oddalenie lokalizacyjne obu wyodrębnionych zespołów składników materialnych i niematerialnych. Odrębny sposób wykorzystywania każdego z nich (jeden służy świadczeniu usług zakwaterowania osób fizycznych na ich prywatne potrzeby, a drugi potrzebom własnym Spółki 1 oraz świadczeniu usług podmiotom gospodarczym w zakresie udostępnienia przestrzeni biurowej, magazynowej lub zakwaterowania pracowników budowlanych), z czego z kolei wynika odrębność grup docelowych (różne rodzaje klientów i różne zakresy ich potrzeb), odrębność polityki cenowej i zakresu świadczonych usług, różne sposoby ich obsługi.
b) Różny funkcjonalnie rodzaj składników ww. zespołów, a w szczególności kluczowym składnikiem jednego z nich jest budynek mieszkalny, a drugiego budynek handlowo-usługowy z częścią hotelową. Z różnicą tą koresponduje oczywiście różnica w lokalizacji oraz różnice w wyposażeniu i innych składników majątkowych.
W związku z planowanym podziałam przez wydzielenie poprzez przeniesienie części majątku Spółki 1 na Spółkę 2 nie nastąpi przejęcie pracowników przez Spółkę 2, ponieważ Spółka 1 żadnych pracowników nie zatrudnia. Jednakże członek zarządu, który obecnie zajmuje się w Spółce 1 zarządzaniem tej jej części, która zostanie wydzielona do Spółki 2, obejmie w Spółce 2 funkcję członka zarządu i będzie kontynuował zarządzenie tą częścią wg dotychczasowych zasad.
- Wskazane we wniosku działania związane podziałem przez wydzielenie zostaną przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych; ani głównym ani jednym z głównych celów tych działań nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
- Wspólnicy podlegają i będą podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w podatku dochodowym od osób fizycznych.
- Przyjęta przez wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów przydzielonych przez Spółkę 2 nie będzie wyższa niż wartość udziałów w Spółce 1, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do podziału Spółki 1.
- Spółka 2, na bazie nabytych składników majątkowych, ma zamiar kontynuowania działalności w zakresie wynajmu Nieruchomości 2 w dotychczasowym zakresie.
- Spółka 2 będzie miała faktyczną możliwość kontynuowania dotychczasowej działalności w zakresie wynajmu Nieruchomości 2 wyłącznie w oparciu o nabyte składniki, bez konieczności angażowania innych składników lub podejmowania dodatkowych działań.
- W zakresie ewentualnych działań faktycznych lub prawnych związanych z kontynuowaniem działalności gospodarczej w oparciu o nabyte od Spółki 1 składniki majątkowe w grę mogą wchodzić jedynie drobne czynności formalne polegające na „przepisaniu” umów z dostawcami niektórych usług (mediów) lub ich aneksowaniu w zakresie zmiany nazwy (ze Spółki 1 na Spółkę 2). Zasadniczo, w celu kontynuowania ww. działalności Spółka 2 nie będzie musiała podejmować żadnych istotnych działań.
- Objęcie w Spółce 1 udziałów o wartości (…) zł nastąpiło w zamian za wkład pieniężny. Objęcie w Spółce 1 udziałów o wartości (…) zł nastąpiło w zamian za wkład niepieniężny. Łączny kapitał zakładowy Spółki 1 wynosi (…) zł.
- Ci sami wspólnicy Spółki 1 będą udziałowcami w Spółce 2.
- Spółką 2 jest A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, dla której pełnomocnictwo zostało złożone wraz z wnioskiem, a jej prawidłowy NIP to (…).
Pytania
1. Czy przejęcie wydzielonego ze Spółki 1 majątku spowoduje powstanie przychodu podatkowego w Spółce 2? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1.1)
2. Czy planowany podział przez wydzielenie spowoduje powstanie przychodu podatkowego po stronie Spółki 1? (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1.3)
3. Czy wydzielana do Spółki 2 oraz pozostająca w Spółce 1 część składników majątku stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT (…)? (pytanie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 5 stycznia 2024 r., oznaczone w uzupełnieniu wniosku Nr 4)
Stanowisko Zainteresowanych w sprawie
Stanowisko Zainteresowanych do pytania oznaczonego we wniosku Nr 1.1
Zdaniem Zainteresowanych, przejęcie wydzielonego ze Spółki 1 majątku nie spowoduje powstanie przychodu podatkowego w Spółce 2.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT, przychodem jest w szczególności ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
Zgodnie jednak z art. 12 ust. 4 pkt 3e) ustawy o CIT, w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, do przychodów nie zalicza się wartości składników majątku podmiotu przejmowanego otrzymanego przez spółkę przejmującą w drodze łączenia podmiotów, które spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu dzielonego oraz spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Z opisu zdarzenia przyszłego jednoznacznie wynika, że warunki zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy o CIT zostaną spełnione, a przepis ten stanowi lex specialis w stosunku do art. 12 ust. 1 pkt 8c tej ustawy, wobec czego różnica pomiędzy wartością rynkową a wartością przyjętą dla celów podatkowych przejmowanego przez Spółkę 2 majątku Spółki 1 nie będzie stanowiła przychodu Spółki 2.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT, przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów przydzielonych udziałowcom spółki dzielonej.
Z opisu zdarzenia przyszłego jednoznacznie wynika, że przesłanki te nie zostaną spełnione, tj. wartość nominalna, odpowiadająca wartości podwyższenia kapitału zakładowego, udziałów Spółki 2 przydzielanych wspólnikom Spółki 1 będzie odpowiadała wartości rynkowej przejmowanego majątku. W Spółce 2 nie powstanie więc przychód także na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.
Stanowisko Zainteresowanych do pytania oznaczonego we wniosku Nr 1.3 (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 5 stycznia 2024 r.)
W związku z dodaniem pytania (przypis Organu - oznaczonego w uzupełnieniu wniosku) Nr 4 oraz sformułowanym doń stanowiskiem, własne stanowisko do pytania Nr 1.3 przybiera następującą postać:
Planowany podział przez wydzielenie nie spowoduje powstania przychodu podatkowego po stronie Spółki 1. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT, w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - przychodem jest wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia. Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT, w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - do przychodów nie zalicza się wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia.
Jak wykazano w stanowisku do pytania (przypis Organu - oznaczonego w uzupełnieniu wniosku) Nr 4, zarówno majątek przejmowany przez Spółkę 2 oraz majątek pozostający w Spółce 1, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Wobec tego, art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o CIT znajdzie zastosowanie, a art. 12 ust 1 pkt 9 ustawy o CIT zastosowania nie znajdzie.
Stanowisko Wnioskodawcy do pytania (sformułowanego w uzupełnieniu wniosku z 5 stycznia 2024 r., oznaczonego w uzupełnieniu wniosku) Nr 4.
Zdaniem Wnioskodawcy, wydzielana do Spółki 2 oraz pozostająca w Spółce 1 część składników majątku stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT (…). Zawarta w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT (…) definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa określa zakres tego pojęcia jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Zarówno podlegająca wydzieleniu część majątku Spółki 1, jak i część majątku pozostająca w Spółce 1 stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Każda z nich jest wyodrębniona organizacyjnie (osobna lokalizacja, osobna osoba zarządzająca, odrębna grupa docelowa, odrębny profil/sposób świadczenia usług, funkcjonalnie powiązane składniki majątkowe) i finansowo (odrębny rachunek bankowy, odrębne zespoły kont księgowych), składa się ze składników materialnych (nieruchomość oraz rzeczy znajdujące się na niej i w budynku) i niematerialnych (umowy, organizacja, baza klientów, dokumentacja budowlana, itd.) oraz zobowiązań, i wreszcie może stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze (już obecnie są one realizowane i planowane wydzielenie niczego w tej kwestii nie zmieni, tj. ta sama osoba będzie zarządzać tymi samymi składnikami majątkowymi i realizować za ich pomocą tę samą działalność gospodarczą).
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podział spółek handlowych regulowany jest przez ustawę z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 18).
Natomiast, zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych spółki dzielonej oraz spółki przejmującej przy podziale przez wydzielenie regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2805 ze zm.).
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Jednocześnie, jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
- przychody spółki dzielonej.
W myśl art. 7b ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów.
Powołane przepisy nie stanowią jednak podstawy powstania zobowiązania podatkowego, a jedynie wskazówkę, do jakiego koszyka przychodów wskazane powyżej przychody powinny być zaklasyfikowane. Samo powstanie ewentualnego przychodu reguluje art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT,
przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT,
przychodem jest ustalona na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółek łączonych lub spółki dzielonej.
W tym miejscu należy wskazać, że przez wartość emisyjną udziałów (akcji) rozumie się, zgodnie z art. 4a pkt 16a ustawy o CIT,
cenę, po jakiej obejmowane są udziały (akcje), określoną w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku - w innym dokumencie o podobnym charakterze, nie niższą od wartości rynkowej tych udziałów (akcji).
W świetle art. 12 ust. 1 pkt 8f ww. ustawy,
przychodem jest ustalona, w części odpowiadającej udziałowi spółki przejmującej w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej, na dzień poprzedzający dzień łączenia lub podziału, wartość rynkowa majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą ponad cenę nabycia udziałów (akcji) tej spółki w podmiocie przejmowanym - w przypadku gdy spółka przejmująca posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej taki udział.
Jak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT,
w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa - wartość rynkowa składników majątkowych przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia, przy czym przepisy art. 14 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3e ww. ustawy,
do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a) spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego, oraz
b) spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
W myśl art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:
do przychodów nie zalicza się w spółce podlegającej podziałowi, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie albo podziale przez wyodrębnienie majątek przejmowany na skutek podziału oraz majątek pozostający w spółce, stanowią zorganizowaną część przedsiębiorstwa - wartości rynkowej składników majątku przeniesionych na spółki przejmujące lub spółki nowo zawiązane ustalonej na dzień poprzedzający dzień podziału lub dzień wydzielenia albo dzień wyodrębnienia.
Zgodnie z art. 12 ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
przepisów ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
W świetle art. 12 ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
jeżeli połączenie spółek, podział spółek, wymiana udziałów lub wniesienie wkładu niepieniężnego nie zostały przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, dla celów ust. 13 domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tych czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Stosownie do art. 12 ust. 15 ustawy o CIT,
Przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b mają zastosowanie wyłącznie do spółek będących podatnikami, o których mowa w:
1) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek lub podmiotów mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, albo
2) art. 3 ust. 1, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo
3) art. 3 ust. 2, podlegających w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, przejmujących albo wnoszących w drodze wkładu niepieniężnego majątek spółek będących podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1.
Artykuł 12 ust. 16 ustawy o CIT stanowi,
przepisy ust. 4 pkt 3e-3h, 12 i pkt 25 lit. b oraz ust. 4d stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy.
Biorąc zatem pod uwagę literalną treść art. 12 ust. 1 pkt 9 oraz art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy stwierdzić, że ww. przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odnoszą się do dwóch sytuacji, tj. podziału spółki oraz podziału przez wydzielenie. W pierwszym przypadku wskazanych przepisów ustawodawca wskazuje, że przychód występuje w sytuacji, gdy majątek przejmowany nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa, natomiast w drugim przypadku zawartym w tych przepisach prawodawca uznał, że przychód wystąpi w sytuacji, gdy majątek przejmowany lub majątek pozostający w spółce nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zatem, żeby skorzystać z wyłączenia z przychodów obydwie części majątku muszą stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W konsekwencji wystąpienie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uzależnione jest od posiadania przez obydwie części przedsiębiorstwa podlegającego podziałowi przez wydzielenie atrybutu zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 4a pkt 4 ww. ustawy.
Z kolei zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
Ilekroć w ustawie jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Jak wynika z cytowanego przepisu, status zorganizowanej części przedsiębiorstwa posiada tylko taka część mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:
- stanowi zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań),
- jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie,
- jest przeznaczona do realizacji określonych zadań gospodarczych,
- mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest zatem dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze.
Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, że jednym z podstawowych elementów istnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).
Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).
O wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze tego przedsiębiorstwa, np. dział, wydział, oddział, itp. Takie organizacyjne wydzielenie powinno być dokonane na podstawie statutu, regulaminu lub aktu o podobnym charakterze.
Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nie zadań gospodarczych. Nie należy jednak utożsamiać tego pojęcia z pełną samodzielnością finansową.
Wyodrębnienie funkcjonalne należy natomiast rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość, tj. obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.
Kolejną cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
Aby zatem określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa (zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), musi odznaczać się pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie całość).
Z opisu sprawy wynika m.in., że zarówno wydzielana do Spółki 2 (Spółki Przejmującej), jak i pozostająca w Spółce 1 (Spółce Dzielonej) część majątku na moment podziału będzie wyodrębniona na płaszczyźnie organizacyjnej, funkcjonalnej oraz finansowej w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej. Wydzielana do Spółki 2 i pozostająca w Spółce 1 część majątku będzie stanowiła wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, która zarazem mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania.
Wyodrębnienie organizacyjne będzie się przejawiało przede wszystkim tym, że faktycznym zarządzaniem każdego z obu wyodrębnionych zespołów składników materialnych i niematerialnych zajmować się będzie inna osoba, a samo zarządzanie jednym będzie się odbywało w sposób całkowicie odrębny od zarządzania drugim (co wynika naturalnie z dalej wskazanych odrębności funkcjonalnych obu zespołów). Oba ww. zespoły już obecnie są traktowane przez członków zarządu Spółki 1 jako odrębne działy. Spółka 1 nie sporządzała w tym zakresie odrębnych dokumentów (z wyjątkiem finansowych, o czym mowa będzie dalej), ale omawiana odrębność organizacyjna będzie jasno wynikać z dokumentacji sporządzanej na potrzeby procesu podziału Spółki 1, a w szczególności z uchwały o podziale oraz planu podziału.
Każdy z obu ww. zespołów będzie posiadał samodzielność finansową, pozwalającą na autonomiczne funkcjonowanie w obrocie gospodarczym. Na podstawie prowadzonej ewidencji księgowej możliwe będzie przyporządkowanie nie tylko przychodów i kosztów, ale również należności i zobowiązań do wyodrębnionych działalności (zespołów ), przez co możliwe będzie określenie wyniku finansowego odrębnego dla każdego z nich. Każdemu z obu zespołów przypisany także będzie odrębny rachunek bankowy.
Wyodrębnienie funkcjonalne obu ww. zespołów jest bardzo głębokie i sprawia, że mogą one stanowić niezależne przedsiębiorstwa samodzielnie realizujące swoje zadania gospodarcze, o czym świadczą na stępujące fakty.
Fizyczna odrębność i oddalenie lokalizacyjne obu wyodrębnionych zespołów składników materialnych i niematerialnych. Odrębny sposób wykorzystywania każdego z nich (jeden służy świadczeniu usług zakwaterowania osób fizycznych na ich prywatne potrzeby, a drugi potrzebom własnym Spółki 1 oraz świadczeniu usług podmiotom gospodarczym w zakresie udostępnienia przestrzeni biurowej, magazynowej lub zakwaterowania pracowników budowlanych), z czego z kolei wynika odrębność grup docelowych (różne rodzaje klientów i różne zakresy ich potrzeb), odrębność polityki cenowej i zakresu świadczonych usług, różne sposoby ich obsługi.
Różny funkcjonalnie rodzaj składników ww. zespołów, a w szczególności kluczowym składnikiem jednego z nich jest budynek mieszkalny, a drugiego budynek handlowo-usługowy z częścią hotelową. Z różnicą tą koresponduje oczywiście różnica w lokalizacji oraz różnice w wyposażeniu i innych składników majątkowych.
W związku z planowanym podziałam przez wydzielenie poprzez przeniesienie części majątku Spółki 1 na Spółkę 2 nie nastąpi przejęcie pracowników przez Spółkę 2, ponieważ Spółka 1 żadnych pracowników nie zatrudnia. Jednakże członek zarządu, który obecnie zajmuje się w Spółce 1 zarządzaniem tej jej części, która zostanie wydzielona do Spółki 2, obejmie w Spółce 2 funkcję członka zarządu i będzie kontynuował zarządzenie tą częścią wg dotychczasowych zasad.
Wobec powyższego z opisu sprawy wynika, że zarówno wydzielana do Spółki 2 (Spółki Przejmującej - A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), jak i pozostająca w Spółce 1 (Spółce Dzielonej) część majątku na moment podziału będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, w oparciu o które Spółka Dzielona (Spółka 1) będzie mogła jako samodzielny podmioty prowadzić działalność gospodarczą w zakresie działalności związanej z zarządzaniem Nieruchomościami 1, natomiast Spółka Przejmującej (Spółka 2 - A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) jako samodzielny podmiot w zakresie działalności przenoszonej, związanej z zarządzaniem Nieruchomościami 2.
Zatem, skoro wydzielana ze Spółki Dzielonej działalność przenoszona (związana z Nieruchomościami 2), jak i pozostająca w Spółce Dzielonej (działalność związana z Nieruchomościami 1) na dzień wydzielenia będą stanowić zorganizowane części przedsiębiorstwa, to po stronie Spółki Dzielonej (Wnioskodawcy, Spółki 1) nie powstanie przychód podatkowy na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o CIT w zw. z art. 12 ust. 4 pkt 3h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Zatem Państwa stanowisko do pytania oznaczonego we wniosku Nr 1.3 i Nr 4 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.
Odnosząc się do kwestii powstania ewentualnego przychodu po stronie Spółki Przejmującej (Spółki 2 - A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) w wyniku planowanego Podziału, wskazać należy, że z cytowanego już wyżej art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT wynika, że wartość przychodu na skutek podziału powinna zostać określona jako ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, nie wyższą od wartości rynkowej tych składników.
Przychodem po stronie Spółki Przejmującej może więc być ewentualna nadwyżka wartości majątku ponad wartość przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku.
Z wniosku wynika, że ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku przenoszonego na Spółkę 2 będzie wyższa niż jego wartość przyjęta dla celów podatkowych.
Niemniej jednak z uwagi na art. 12 ust. 4 pkt 3e ustawy CIT, do przychodów nie zalicza się w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 8c, wartości tych składników majątku podmiotu przejmowanego lub dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną w drodze łączenia lub podziału podmiotów, które:
a) spółka przejmująca przyjęła dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego lub dzielonego oraz
b) spółka przejmująca przypisała do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym za pośrednictwem zagranicznego zakładu.
Zatem do przychodów nie zalicza się ewentualnej nadwyżki wartości rynkowej majątku podmiotu przejmowanego nad wartością przyjętą dla celów podatkowych składników tego majątku, jeśli zostaną spełnione dwie przesłanki, tj.:
a) spółka przejmująca przyjmie dla celów podatkowych te składniki majątku w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych podmiotu przejmowanego (co będzie miało miejsce w analizowanej sytuacji) oraz
b) spółka przejmująca przypisze te składniki majątku do działalności prowadzonej na terytorium RP.
W analizowanej sytuacji obie ww. przesłanki zostaną spełnione, bowiem jak wynika z wniosku, Spółka Przejmująca, tj. Spółka 2 przyjmie wartość tego majątku dla celów podatkowych w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki 1 i przypisze go wyłącznie do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zatem, po stronie Spółki Przejmującej nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8c ustawy o CIT.
Zgodzić się również należy z Państwem, że w niniejszej sprawie nie powstanie przychód po stronie Spółki Przejmującej na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT, jeżeli w istocie nadwyżka, o której mowa w tym przepisie nie powstanie.
Wskazać należy, że z cytowanego również wyżej art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT wynika, że przychodem dla spółki przejmującej może być ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku podmiotu dzielonego otrzymanego przez spółkę przejmującą w części przewyższającej wartość emisyjną udziałów (akcji) przydzielonych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki dzielonej.
Jak wynika z wniosku, ustalona na dzień poprzedzający dzień podziału wartość rynkowa majątku przenoszonego na Spółkę 2 będzie równa wartości nominalnej udziałów, które Spółka 2 przydzieli udziałowcom Spółki 1. Innymi słowy, kapitał zakładowy Spółki 2 zostanie podwyższony dokładnie o wartość rynkową ww. majątku.
Z informacji powyższych wywieść można, że wartość nominalna będzie odpowiadała wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcom Spółki 1.
Zatem, jeżeli wartość nominalna będzie odpowiadać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych wspólnikom Spółki 1, a przez to ustalona na dzień poprzedzający dzień Podziału wartość rynkowa majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Spółkę Przejmującą, nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów wydawanych przez Spółkę Przejmującą, to dla Spółki Przejmującej nie powstanie przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8d ustawy o CIT.
Podział przez wydzielenie nie spowoduje również po stronie Spółki Przejmującej konieczności rozpoznania przychodu podatkowego na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT.
W tym miejscu wskazać, że z art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT, wynika że przepis ten ma zastosowania w przypadku, gdy spółka przejmująca posiada udział w kapitale zakładowym spółki dzielonej.
Z wniosku wynika, że Spółka Przejmująca nie będzie wspólnikiem Spółki Dzielonej, a zatem nie będzie posiadała udziałów w kapitale zakładowym Spółki Dzielonej.
Zatem, art. 12 ust. 1 pkt 8f ustawy o CIT nie będzie miał również zastosowania w niniejszej sytuacji.
Tym samym, zgodzić się również należy z Państwa stanowiskiem, że planowany Podział nie będzie skutkować dla Spółki Przejmującej (Spółki 2 - A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) powstaniem dochodu (przychodu) podlegającego opodatkowaniu.
Zatem Państwa stanowisko do pytania oznaczonego we wniosku Nr 1.1 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.
Wobec powyższego Państwa stanowisko w zakresie ustalenia:
- czy przejęcie wydzielonego ze Spółki 1 majątku spowoduje powstanie przychodu podatkowego w Spółce 2, z ww. zastrzeżeniem - jest prawidłowe,
- czy planowany podział przez wydzielenie spowoduje powstanie przychodu podatkowego po stronie Spółki 1 - jest prawidłowe,
- czy wydzielana do Spółki 2 oraz pozostająca w Spółce 1 część składników majątku stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o CIT - jest prawidłowe.
Ponadto podkreślić należy, że ustalenia czy przeprowadzony podział Spółki Dzielonej zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a jego głównym bądź jednym z głównych celów nie będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania, nie może podlegać ocenie tut. Organu, w trybie i na zasadach przewidzianych dla instytucji interpretacji indywidualnej. Informacja ta została przyjęta jako niepodlegający ocenie element zdarzenia przyszłego.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy wyłącznie podatku dochodowego od osób prawnych, tj. pytań oznaczonych we wniosku Nr 1.1, Nr 1.3 oraz Nr 4 (w części dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych).
W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych pytania oznaczonego Nr 2, w części pytania oznaczonego we wniosku Nr 4, w zakresie podatku od towarów i usług, pytania oznaczonego we wniosku Nr 3 oraz w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych, pytania oznaczonego we wniosku Nr 1.2 zostaną/zostały wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Zainteresowany będący stroną postępowania (K. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), na podstawie art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej, ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right