Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 22 lutego 2022 r., sygn. I SA/Rz 972/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S.WSA Jacek Boratyn, Sędzia WSA Małgorzata Niedobylska, Sędzia WSA Grzegorz Panek /spr./, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 22 lutego 2022 r. sprawy ze skargi Z.S. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] października 2021 r., nr [...] w przedmiocie pozostawienia bez rozpatrzenia wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

W dniu[...] kwietnia 2021 r. do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: Dyrektor KIS) wpłynął wniosek Z. S. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych częściowego umorzenia wierzytelności w spółce komandytowej.

We wniosku przedstawiono zdarzenie przyszłe z którego wynikało, że skarżący jest wspólnikiem spółki z o.o. komandytowej. W spółce dojdzie do restrukturyzacji w wyniku której nastąpi umorzenie wierzytelności wobec kontrahentów. Wartości te zostały odliczone w koszty podatkowe w latach ich powstania. Skarżący zadał pytanie, czy częściowe umorzenie wierzytelności nie będzie stanowić przychodu podatkowego.

Organ wezwał go do uzupełnienia opisu zdarzenia przyszłego, poprzez wskazanie wszelkich faktów i okoliczności niezbędnych do dokonania oceny tego stanu przez organ i wydania interpretacji, w tym w szczególności poprzez wskazanie:

a) na podstawie jakiego dokumentu i kiedy dokładnie dojdzie do umorzenia wierzytelności wobec kontrahentów? Czy spółka komandytowa, o której mowa we wniosku będzie wtedy podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych?

b) z jakiego tytułu powstały ww. wierzytelności? Czy spółka w związku z tym wystawiła jakieś dokumenty?

c) w jakim trybie, z jakiego powodu i przez kogo nastąpi umorzenie wierzytelności, o których mowa we wniosku?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00