Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 22 lutego 2022 r., sygn. II SA/Łd 10/21

Dnia 22 lutego 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Agnieszka Grosińska-Grzymkowska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Sieniuć Asesor WSA Tomasz Porczyński po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 22 lutego 2022 roku sprawy ze skargi Z. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji 1. oddala skargę; 2. przyznaje i nakazuje wypłacić z funduszu Skarbu Państwa – Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi adwokatowi M. W., prowadzącemu Kancelarię Adwokacką w Ł. przy ul A, kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych powiększoną o należny podatek od towarów i usług tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej skarżącemu z urzędu. a.bł.

Uzasadnienie

II SA/Łd 10/21

U Z A S A D N I E N I E

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł., po wszczęciu z wniosku Z.P. postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji Prezydenta Miasta Ł. z dnia [...], mocą której uchylił z dniem [...]2013 r. decyzję z dnia [...]2012 r. o umieszczeniu Z.P. w Domu Pomocy Społecznej w Ł. przy ul. A 7/9 oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia [...]2010 r. o skierowaniu do domu pomocy społecznej dla osób w podeszłym wieku - decyzją z dnia [...] odmówiło stwierdzenia nieważności opisanej powyżej decyzji Prezydenta Miasta Ł.

Z.P. wniósł do Kolegium żądanie ponownego rozpatrzenia sprawy zakończonej decyzją z dnia [...].

Decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. rozpatrując powyższy wniosek uznało, iż nie zasługuje on na uwzględnienie i utrzymało w mocy własną decyzję z dnia [...] orzekającą o odmowie stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji z dnia [...].

Kolegium wyjaśniło, że instytucja stwierdzenia nieważności jest wyłomem w zasadzie trwałości decyzji administracyjnej i może mieć miejsce jedynie w sytuacji, gdy w toku przeprowadzonego postępowania ustali się w sposób, który nie budzi wątpliwości, iż przesłanki uzasadniające stwierdzenie nieważności zachodzą. Stwierdzenie nieważności decyzji organu administracji na podstawie art. 156 par. 1 pkt 2 k.p.a. polega na wyeliminowaniu z obiegu prawnego decyzji obarczonej wadą kwalifikowaną, czyli wydanej bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00