Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 lutego 2022 r., sygn. II GSK 9/22

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Mirosław Trzecki Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia WSA (del.) Izabella Janson po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2022 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 lipca 2021 r., sygn. akt V SA/Wa 566/21 w sprawie ze skargi I. P. i P. P. - wspólników C.-Z. spółki cywilnej I. P., P. P. na decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia [...] października 2020 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu niedopełnienia obowiązków określonych przepisami ustawy o systemie monitorowania i kontroli jakości paliw 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. oddala skargę; 3. zasądza od I. P. i P. P. solidarnie na rzecz Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów 1.100 (jeden tysiąc sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 27 lipca 2021 r., uwzględnił skargę I. P. i P. P. - wspólników C.-Z. spółki cywilnej I. P., P. P. na decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia [...] października 2020 r., w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu niedopełnienia obowiązków określonych w przepisach ustawy o systemie monitorowania i kontroli jakości paliw, uchylając tą decyzję oraz orzekając o zwrocie kosztów postępowania sądowego.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

w dniu 3 marca 2020 r. przeprowadzono w siedzibie przedsiębiorstwa skarżących kontrolę przestrzegania obowiązków, o których mowa w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 660 ze zm., dalej; "ustawa systemowa"). W jej trakcie inspektorzy dokonali zakupu kontrolowanego paliwa stałego - węgla kamiennego w sortymencie orzech w cenie 1.050 zł/tonę. Waga nabytego węgla wynosiła 30 kg. Podczas transakcji sprzedający pobrał opłatę w wysokości 32,50 zł, nie wydając paragonu fiskalnego, ani świadectwa paliw stałych do zakupionego węgla kamiennego. Na żądanie inspektorów skarżący, na kartce papieru z pieczątką firmową zapisali kwotę zapłaconą za węgiel, a następnie wydali wraz z zakupionym węglem. W toku dalszych czynności kontrolnych, skarżący oświadczyli, że niewydanie paragonu fiskalnego oraz świadectwa jakości paliw wynikało z awarii komputera. W dniu 6 marca 2020 r. skarżący okazali świadectwa jakości paliw stałych przekazywanych nabywcom przy dokonywaniu zakupu. Na skutek dostrzeżonych przez inspektorów błędów w okazanych świadectwach jakości, zostały one niezwłocznie poprawione przez przedsiębiorcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00