Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 16 lutego 2022 r., sygn. I SA/Gl 1318/21

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Kornacki, Sędziowie WSA Beata Machcińska (spr.), Anna Rotter, po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 16 lutego 2022 r. sprawy ze skargi A Sp. z o.o. w S. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności nieostatecznej decyzji określającej wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za 2012 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A Sp. z o.o. w S. (dalej: "skarżąca" albo "spółka") jest postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach (dalej: "DIAS") wydane w przedmiocie nadania rygoru natychmiastowej wykonalności nieostatecznej decyzji określającej wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych za 2012 r.

Stan sprawy przedstawia się następująco.

1. Naczelnik [...] Urzędu Celno-Skarbowego w K. (dalej: "NUCS") decyzją z dnia [...] r., numer pisma: [...], numer sprawy: [...] określił skarżącej zobowiązanie w podatku dochodowym od osób prawnych za 2012 r. w wysokości [...] zł w miejsce deklarowanej kwoty [...] zł.

2. Postanowieniem z dnia [...] r., nr [...], nr systemowy: [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. (dalej: "NUS"), działając na podstawie art. 216 oraz art. 239b § 1 pkt 1 i pkt 2 oraz § 2 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. - Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.; następnie: "o.p."), nadał rygor natychmiastowej wykonalności powyższej decyzji NUCS. W uzasadnieniu NUS wskazał, że skarżąca nie posiada majątku, którego wartość odpowiadałaby wysokości przedmiotowej zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę i na którym można byłoby ustanowić hipotekę przymusową lub zastaw skarbowy, które korzystałyby z pierwszeństwa zaspokojenia, a ponadto toczą się względem niej postępowania egzekucyjne z wniosków licznych wierzycieli, których wymienił. Celem uprawdopodobnienia, że przedmiotowe zobowiązanie nie zostanie wykonane, wyliczył z kolei posiadane przez spółkę inne zaległości i ich wysokość, odnotował czynne wnioski dotyczące zajęcia wierzytelności, zestawił złożone przez spółkę zeznania podatkowe i wskazał, że od decyzji NUCS spółka wniosła odwołanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00