Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 21 grudnia 2023 r., sygn. II GZ 468/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas po rozpoznaniu w dniu 21 grudnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia S. A. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 8 listopada 2023 r. sygn. akt II SA/Ol 932/23 o odmowie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi S. A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia 10 sierpnia 2023 r. nr SKO.522.213.2023 w przedmiocie skierowania na badania lekarskie postanawia: oddalić zażalenie

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie postanowieniem z dnia 8 listopada 2023 r., sygn. akt II SA/Ol 932/23, po rozpoznaniu wniosku S. A. o wstrzymanie wykonania decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia 10 sierpnia 2023 r. w przedmiocie skierowania na badania lekarskie, odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.

W uzasadnieniu Sąd I instancji podniósł, że S. A. wniosła skargę na ww. decyzję SKO w przedmiocie skierowania skarżącej na badania lekarskie przeprowadzone w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. W skardze strona zawarła wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji podnosząc, że jej wykonanie czynić będzie w zasadzie bezprzedmiotowym rozpoznanie skargi i spowoduje trudne do odwrócenia skutki, w razie uwzględnienia skargi.

Pismem procesowym z 12 października 2023 r. pełnomocnik skarżącej, w ślad za wniesioną skargą oraz zawartym w niej wnioskiem o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji, przedłożył pismo organu I instancji z dnia 28 września 2023 r. oraz wezwanie do złożenia orzeczenia lekarskiego o braku lub istnieniu przeciwskazań do kierowania pojazdami. Podtrzymano stanowisko, że bez wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji do czasu prawomocnego rozpoznania sprawy, wykonanie tej decyzji będzie czyniło bezprzedmiotowym rozpoznanie skargi, w tym znaczeniu, że nawet wobec następczego rozstrzygnięcia Sądu o uchyleniu tej decyzji, organ już w chwili obecnej może egzekwować od strony nałożony obowiązek. W decyzji nakłada się bowiem obowiązek poddania się badaniu lekarskiemu w terminie miesiąca od jej wydania. Za udzieleniem ochrony skarżącej przemawia fakt, że organ I instancji, mimo wiedzy o złożonej skardze, wezwał skarżącą do przedłożenia orzeczenia lekarskiego o braku lub istnieniu przeciwskazań do kierowania pojazdami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00