Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 stycznia 2024 r., sygn. II SA/Gd 571/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Dobek-Rak, Sędziowie Sędzia NSA Alicja Stępień (spr.), Asesor WSA Justyna Dudek-Sienkiewicz, , po rozpoznaniu w Wydziale II w trybie uproszczonym w dniu 10 stycznia 2024 r. sprawy ze skargi W. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 28 kwietnia 2023 r., Sygn. akt SKO Gd/6545/22 w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 8 listopada 2022 r., Wójt Gminy Zblewo odmówił W. G. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad mężem F. G. W uzasadnieniu decyzji przedstawiono przesłanki przyznania świadczenia i wyjaśniono podstawy rozstrzygnięcia.

W. G. wniosła odwołanie od decyzji zarzucając organowi pierwszej instancji naruszenie prawa materialnego i procesowego.

Rozpatrując sprawę w związku z wniesionym odwołaniem Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Gdańsku decyzją z 28 kwietnia 2023 r. utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Organ odwoławczy po przywołaniu treści art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych wskazał, że ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że F. G. został zaliczony do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, momentu niepełnosprawności nie da się ustalić, ustalony stopień niepełnosprawności datuje się na 30 listopada 2021 r., a orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydano na stałe . F. G. jest osobą wymagającą stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. Z wywiadu środowiskowego wynika, że F. G. po domu porusza się tylko w uzasadnionych przypadkach, sprawia mu to duże trudności, W. G. pomaga mężowi w ubieraniu się, przygotowuje i podaje posiłki, leki, pomaga mu udać się do toalety, umawia wizyty lekarskie, towarzyszy w ich trakcie. Opieka nad mężem zajmuje około 6 godzin dziennie, w przypadku konieczności zrobienia zakupów, załatwiania spraw urzędowych, wizyt u fryzjera w opiece pomaga jej siostrzenica.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00