Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.632.2023.3.ESZ

Nieuznanie sprzedaży stacji paliw za ZCP oraz zwolnienie z opodatkowania z możliwością rezygnacji z tego zwolnienia.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe:

  • w zakresie nieuznania zespołu składników materialnych mającego być przedmiotem sprzedaży za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i braku możliwości wyłączenia sprzedaży z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy,
  • w zakresie zastosowania do dostawy Nieruchomości zabudowanej budynkiem i budowlami zwolnienia z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 z możliwością rezygnacji ze zwolnienia i wyboru opcji opodatkowania tej sprzedaży,
  • w zakresie opodatkowania na zasadach ogólnych sprzedaży wyposażenia części hotelowej budynku.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 października 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieuznania zespołu składników materialnych mającego być przedmiotem sprzedaży za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i braku możliwości wyłączenia sprzedaży z opodatkowania podatkiem VAT, zastosowania do dostawy Nieruchomości zabudowanej budynkiem i budowlami zwolnienia z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 z możliwością rezygnacji ze zwolnienia i wyboru opcji opodatkowania tej sprzedaży oraz opodatkowania na zasadach ogólnych sprzedaży wyposażenia części hotelowej budynku.

Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwania - pismem z 28 grudnia 2023 r. (wpływ 28 grudnia 2023 r.) oraz pismem z 21 stycznia 2024 r. (wpływ 21 stycznia 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (…) Spółka jawna prowadzi działalność gospodarczą od 30 kwietnia 2003 r.

Głównym przedmiotem działalności gospodarczej jest sprzedaż detaliczna paliw do pojazdów silnikowych na stacjach paliw oraz hurtowa sprzedaż artykułów spożywczych.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności na działkach nr 1, 2 oraz 3 o łącznej powierzchni 7300 m2 wybudował stację paliw.

W skład nieruchomości wchodzą: budynek handlowy wraz z częścią hotelową ((…) miejsc noclegowych), plac manewrowy, parking, dystrybutor, zbiorniki paliw, place i drogi, seperatory, zestaw prądotwórczy, myjka (…), system monitorujący.

Wnioskodawca od nabywanych materiałów na budowę stacji oraz urządzeń i wyposażenia odliczał podatek naliczony.

Stacja działa na zasadzie umowy franczyzowej w ramach (…).

Z dniem 29 kwietnia 2024 r. upływa okres trwania umowy franczyzowej i Wnioskodawca nie zamierza jej przedłużyć, natomiast zamierza sprzedać całą nieruchomość.

Przedmiotem sprzedaży ma być zabudowana stacją paliw nieruchomość, tj. budynek handlowy wraz z częścią hotelową ((…) miejsc noclegowych ), plac manewrowy , parking , dystrybutory, zbiorniki paliw, place i drogi, seperatory, zestaw prądotwórczy, myjka (…), system monitorujący.

Wnioskodawca pozostałe na dzień sprzedaży towary handlowe, w tym paliwa odsprzeda na rzecz przyszłego nabywcy odrębną umowa sprzedaży.

Transakcja zbycia będzie stanowiła dostawę wyłącznie składników materialnych w postaci nieruchomości zabudowanej stacją benzynową z wyposażeniem.

Nie będą przedmiotem transakcji składniki niematerialne: należności, zobowiązania, umowa franczyzowa, a także systemy informatyczne do obsługi stacji.

Wnioskodawca nie zamierza przenosić na rzecz nowego nabywcy innych praw, jak i zobowiązań dotyczących zatrudnionych osób. Wszystkie umowy o pracę na dzień sprzedaży stacji będą rozwiązane.

Stacja paliw jest zespołem składników majątkowych mogącym funkcjonować samodzielnie. Nabywca stacji będzie mógł kontynuować działalność w zakresie obrotu paliwami, po uprzednim zaopatrzeniu stacji w towary handlowe i materiały, uzyskaniu koncesji koniecznej do prowadzenia działalności w zakresie obrotu paliwami.

Wnioskodawca po sprzedaży stacji paliw będzie kontynuował działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

W odpowiedzi na wezwania Organu wskazali Państwo, że na wszystkich działkach znajdują się „obiekty/naniesienia” i tak:

  • na działce nr 1: budynek handlowy z częścią hotelową, place manewrowe, parkingi, place i drogi, separatory, zestaw prądotwórczy, myjka (...) i system monitorujący;
  • na działce nr 2: place manewrowe, parkingi, place i drogi, zbiorniki paliwa i system monitorujący;
  • na działce nr 3: budynek handlowy z częścią hotelową, place manewrowe, parkingi, place i drogi, dystrybutory, myjka (...) i system monitorujący.

Spółka jest czynnym podatnikiem VAT.

Działki zostały nabyte przed 2003 r. jako grunty rolne nieopodatkowane podatkiem VAT. Transakcja nabycia działek 2, 3 i 1 nie była objęta podatkiem VAT.

Znajdujące się na nieruchomości (poszczególnych działkach): plac manewrowy, parking, zbiorniki paliwa, place i drogi, separatory, myjka (...) i stanowią budowle w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane, natomiast dystrybutory, zestaw prądotwórczy (agregat) i system monitorujący stanowią urządzenia budowlane (techniczne) w rozumieniu przepisów ustawy Prawo budowlane.

Na wyposażenie hotelu składają się: stoły, ławy, krzesła, łóżka, fotele, szafy, komody, telewizory, wyposażenie zostało nabyte w 2003 r. Wyposażenie hotelu było wykorzystywane wyłącznie na cele działalności opodatkowanej VAT. Wnioskodawca w części hotelowej nie prowadził działalności zwolnionej z VAT, a wyłącznie działalność opodatkowaną.

Budynki/budowle zostały wybudowane i oddane do użytkowania przez Spółkę w następujących latach:

  • budynek handlowy z częścią hotelową - 31 października 2003 r.,
  • place manewrowe, parkingi, place i drogi - 31 października 2003 r.,
  • zbiorniki paliw - 31 października 2003 r.,
  • separatory - 31 października 2003 r.,
  • myjka (...) - 4 czerwca 2009 r.

Urządzenia techniczne (budowlane) natomiast zostały wybudowane i oddane do użytkowania:

  • dystrybutory paliw płynnych - 1 lipca 2003 r.,
  • dystrybutory gazu LPG: 1 szt. - 30 grudnia 2016 r., 2 szt. - 22 marca 2019 r.,
  • zestaw prądotwórczy (agregat) - 28 czerwca 2004 r.,
  • system monitorujący - 29 lipca 2004 r.

Wymienione wyżej budowle nie były wykorzystywane w działalności gospodarczej zwolnionej z podatku VAT.

Od poniesionych nakładów na wybudowanie budynku handlowego z częścią hotelową, placu manewrowego, parkingu, dystrybutorów, zbiorników paliwa, placów i dróg, separatorów, zestawu prądotwórczego (agregatu), myjki (...) i systemu monitorującego przysługiwało Spółce prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego.

Spółka w ostatnich dwóch latach nie ponosił wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym budynku/budowli, stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej każdego z budynków/budowli.

Spółka wskazała ponadto, że jej wniosek o wydanie interpretacji dotyczy sprzedaży budynków i budowli położonych na działkach 2, 3 i 1, tj. zakresu pojęciowego, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Jednakże w celu przedstawienia stanu faktycznego podano, że wraz ze sprzedażą zabudowanej nieruchomości zostanie zbyte wyposażenie części hotelowej, na które składa się typowe dla pokoi hotelowych wyposażenie takie jak - szafy, łóżka, fotele, krzesła, ławy, stoliki, telewizory, komody.

Spółka wystąpiła o skrócenie okresu obowiązywania umowy franczyzowej. W przypadku braku zgody (…) na wcześniejsze rozwiązanie umowy franczyzowej, sprzedaż Nieruchomości (działek 1, 2 i 3) nastąpi po zakończeniu okresu trwania umowy.

Pytanie (doprecyzowane w uzupełnieniu)

Czy w przedstawionym stanie faktycznym zespół składników materialnych, który ma być przedmiotem sprzedaży stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i sprzedaż na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, czy powinna podlegać opodatkowaniu jako sprzedaż zabudowanej budynkiem i budowlami nieruchomości w trybie art. 43 ust. 10 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT?

Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu)

Opisana we wniosku sprzedaż zabudowanej nieruchomości wraz z wyposażeniem i urządzeniami nie spełnia definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e) ustawy o VAT, zgodnie z którym przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa - rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania, ponieważ przedmiotem sprzedaży będą wyłącznie składniki materialne (nieruchomość, wyposażenie, urządzenia budowlane (techniczne)).

Przedmiotem sprzedaży nie będą natomiast składniki niematerialne i inne wartości, w tym zobowiązania.

W związku z tym, że przedmiot sprzedaży opisany w stanie faktycznym nie spełnia definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e) ustawy o VAT, wobec tego sprzedaż zabudowanej nieruchomości , jako dostawę budynków i budowli należy opodatkować w trybie art. 43 ust. 10 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Jak wynika z tezy wyroków NSA z 14 marca 2023 r. sygn. akt I FSK 198/20 i I FSK 2023/18: „w art. 2 pkt 27e w zw. z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie chodzi o zespół składników majątkowych, które po włączeniu do majątku nabywcy i podjęciu określonych działań (np. zawarciu umów najmu, zatrudnieniu lub wydzieleniu grupy pracowników do obsługi tej działalności) będą mogły funkcjonować jako niezależny zakład (dział, wydział itp.), a o przekazanie takiego zespołu składników majątkowych, który już jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania w takim charakterze”.

Sprzedaż wyposażenia powinna zostać opodatkowana na zasadach ogólnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe:

  • w zakresie nieuznania zespołu składników materialnych mającego być przedmiotem sprzedaży za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i braku możliwości wyłączenia sprzedaży z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy,
  • w zakresie zastosowania do dostawy Nieruchomości zabudowanej budynkiem i budowlami zwolnienia z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 z możliwością rezygnacji ze zwolnienia i wyboru opcji opodatkowania tej sprzedaży,
  • w zakresie opodatkowania na zasadach ogólnych sprzedaży wyposażenia części hotelowej budynku.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.) – zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 2 pkt 22 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Stosownie do powołanych powyżej przepisów budynki/budowle oraz grunt spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Jednocześnie na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:

Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”, zatem dla potrzeb przepisów podatkowych należy stosować definicję zawartą w art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1610 ze zm.), zgodnie z którym:

Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.koncesje, licencje i zezwolenia;

6.patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.tajemnice przedsiębiorstwa;

9.księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, ustawodawca wyłączył ponadto z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W myśl art. 2 pkt 27e ustawy:

Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem wynikającym z powyższego przepisu jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań).

Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona - obiektywnie oceniając - posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

1.istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;

2.zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3.składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4.zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.

Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy lub przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego uwzględnić należy następujące okoliczności:

1.zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz

2.faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.

Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy natomiast zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.

W złożonym wniosku wskazali Państwo, że prowadzą działalność gospodarczą od 30 kwietnia 2003 r., której głównym przedmiotem jest sprzedaż detaliczna paliw do pojazdów silnikowych na stacjach paliw oraz hurtowa sprzedaż artykułów spożywczych.

W ramach prowadzonej działalności na działkach nr 1, 2 oraz 3 o łącznej powierzchni 7300 m2 wybudowali Państwo nieruchomość - stację paliw. W skład nieruchomości wchodzą: budynek handlowy wraz z częścią hotelową ((…) miejsc noclegowych), plac manewrowy, parking, dystrybutor, zbiorniki paliw, place i drogi, seperatory, zestaw prądotwórczy, myjka (...) i system monitorujący. Stacja działa na zasadzie umowy franczyzowej w ramach (…). Z dniem 29 kwietnia 2024 r. upływa okres trwania umowy franczyzowej i nie zamierzają Państwo jej przedłużyć, natomiast zamierzają Państwo sprzedać całą nieruchomość.

Przedmiotem sprzedaży ma być zabudowana budynkiem i budowlami Nieruchomość oraz wyposażenie części hotelowej budynku w postaci szaf, łóżek, foteli, krzeseł, ław, stolików, telewizorów, komód.

Pozostałe na dzień sprzedaży towary handlowe, w tym paliwa Spółka odsprzeda na rzecz przyszłego nabywcy odrębną umową sprzedaży.

Nie będą przedmiotem transakcji składniki niematerialne, tj. należności, zobowiązania, umowa franczyzowa, a także systemy informatyczne do obsługi stacji, a także inne prawa, jak i zobowiązania dotyczące zatrudnionych osób, bowiem wszystkie umowy o pracę na dzień sprzedaży stacji będą rozwiązane.

Stacja paliw jest zespołem składników majątkowych mogącym funkcjonować samodzielnie. Nabywca stacji będzie mógł kontynuować działalność w zakresie obrotu paliwami, ale po uprzednim zaopatrzeniu stacji w towary handlowe i materiały i uzyskaniu koncesji koniecznej do prowadzenia działalności w zakresie obrotu paliwami.

Państwo natomiast po sprzedaży stacji paliw będziecie kontynuować działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi.

Wobec tak przedstawionego opisu sprawy należy w pierwszej kolejności ustalić, czy przedmiot transakcji będzie stanowił przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część.

Dla uznania, że zbywany majątek stanowi przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę, itp., na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze, powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już u Zbywcy zorganizowany zespół składników gotowy realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po przeniesieniu powinno być możliwe kontynuowanie działalności gospodarczej przez nabywcę, w oparciu o nabyte składniki.

Jak Państwo wskazali transakcja będzie obejmowała wyłącznie sprzedaż składników materialnych w postaci nieruchomości zabudowanej budynkiem i budowlami wraz z wyposażeniem części hotelowej budynku, natomiast nie będzie obejmowała ani kluczowych składników wchodzących w skład normatywnej definicji przedsiębiorstwa, ani też składników niematerialnych, tj. należności, umowy franczyzowej, systemów informatycznych do obsługi stacji, koncesji koniecznej do prowadzenia działalności w zakresie obrotu paliwami czy zobowiązań. Do nabywcy nie przejdą również pracownicy stacji, gdyż wszystkie umowy o pracę zostaną rozwiązane przed sprzedażą. Tak więc nie zostaną wypełnione również warunki definiujące zorganizowaną część przedsiębiorstwa ze względu na niespełnienie przesłanek zawartych w art. 2 pkt 27e ustawy.

Tym samym należy stwierdzić, że przedmiotem transakcji nie będzie ani przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, ani zorganizowana część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy. Nie można więc w rozpatrywanej sprawie, zgodnie z Państwa wskazaniem, zastosować do opisanej transakcji sprzedaży wyłączenia spod opodatkowania podatkiem VAT przewidzianego w art. 6 pkt 1 ustawy.

W związku z tym sprzedaż Nieruchomości zabudowanej będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy, przy czym aby dana czynność podlegała opodatkowaniu musi być wykonana przez podatnika.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust 2. bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza zaś, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy:

Obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Odnosząc się do kwestii opodatkowania podatkiem VAT czynności zbycia opisanej nieruchomości należy zauważyć, że czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT może korzystać ze zwolnienia od tego podatku, albo może być opodatkowana właściwą stawką podatku VAT.

Zastosowanie zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dla dostawy towarów zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Dla sprzedaży nieruchomości zabudowanych budynkami, budowlami lub ich częściami ustawodawca przewidział możliwość zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków i budowli, jeżeli w stosunku do nich powstało pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata.

Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:

Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu – rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. „Pierwsze zasiedlenie” budynku, budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku budowli lub ich części oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku, budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika - bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku, budowli lub ich części.

W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.

W tym miejscu należy nadmienić, że dla dostawy nieruchomości, które nie spełniają przesłanek do objęcia ich zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy ustawodawca przewidział możliwość zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w myśl którego:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Co do zasady zatem, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki/budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.

Wskazali Państwo, że działka nr 1 jest zabudowana budynkiem handlowym z częścią hotelową oraz budowlami w rozumieniu Prawa budowlanego w postaci placu manewrowego, parkingu, zbiorników paliwa, placów i dróg, separatorów i myjki (...). Na działce tej znajdują się także urządzenia budowlane (techniczne) w postaci zestawu prądotwórczego (agregatu) oraz systemu monitorującego.

Działka nr 2 jest zabudowana budowlami w postaci placu manewrowego, parkingu, placów i dróg, zbiorników paliwa. Na działce tej znajduje się także urządzenie budowlane (techniczne) w postaci systemu monitorującego.

Na działce nr 3 znajduje się budynek handlowy z częścią hotelową oraz budowle w postaci placu manewrowego, parkingu, placów i dróg oraz myjki (...). Na działce tej znajdują się także urządzenia budowlane (techniczne) w postaci dystrybutorów i systemu monitorującego.

Należy się w tym miejscu odwołać do ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.), która zawiera definicję budynku, budowli i urządzenia budowlanego.

W myśl art. 3 pkt 1, 2, 3 i 9 tej ustawy:

Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych;

Ilekroć w ustawie jest mowa o budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach;

Ilekroć w ustawie jest mowa o budowli - należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową;

Ilekroć w ustawie jest mowa o urządzeniach budowlanych - należy przez to rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

Z powyższego wynika, że urządzenia budowlane stanowią urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, w szczególności nie są to samodzielne budowle zdefiniowane w art. 3 pkt 3 ww. ustawy Prawo budowlane, które uznaje się za towar na gruncie podatku od towarów i usług.

Urządzenia budowlane należy traktować jako elementy przynależne do budynku/budowli i opodatkować łącznie z budynkiem/budowlą, z którym są powiązane, a tym samym należy przypisać stawkę (lub zwolnienie z podatku VAT) właściwą dla sprzedawanego obiektu budowlanego znajdującego się na tej samej działce, co urządzenie. Brak jest podstaw do stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla ww. urządzeń w oderwaniu od budynków/budowli, do których przynależą, gdyż w świetle obowiązujących przepisów nie mają one samodzielnego bytu.

W celu ustalenia, czy w analizowanej sprawie dla dostawy opisanej nieruchomości zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku od towarów i usług, należy w pierwszej kolejności rozstrzygnąć, czy i kiedy w odniesieniu do budynku i budowli posadowionych na ww. działkach miało miejsce pierwsze zasiedlenie.

W odniesieniu do działek nr 1 i 3 wskazali Państwo, że znajdujący się na nich budynek handlowy z częścią hotelową, budowle w postaci placu manewrowego, parkingu, placów i dróg, separatorów i myjki (...) zostały przez Państwa wybudowane i oddane do użytkowania odpowiednio 31 października 2003 r. i 4 czerwca 2009 r. i z tytułu ich wybudowania przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego oraz były one wykorzystywane w prowadzonej przez Państwa opodatkowanej podatkiem VAT działalności gospodarczej. Wskazali Państwo także, że w ostatnich dwóch latach nie ponosili Państwo wydatków na ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej wskazanego budynku i budowli.

Stwierdzić zatem należy, że do sprzedaży budynku handlowego z częścią hotelową oraz wymienionych wyżej budowli posadowionych na działce nr 1 i 3 znajdzie zastosowanie zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, bowiem doszło do ich pierwszego zasiedlenia i od tego momentu pierwszego zasiedlenia do chwili planowanej sprzedaży upłynie okres 2 lat.

Wraz z ww. budynkiem i budowlami dokonają Państwo również dostawy znajdujących się na działkach 1 i 3 urządzeń budowlanych w postaci zestawu prądotwórczego (agregatu), systemu monitorującego oraz dystrybutorów, które zgodnie z definicją nie pełnią samodzielnych funkcji budowlanych, lecz są urządzeniami związanymi z obiektami budowlanymi (tu budynkiem i budowlami), zapewniającymi możliwość użytkowania obiektów zgodnie z ich przeznaczeniem. Tym samym wymienione wyżej urządzenia budowlane, mające być przedmiotem planowanej dostawy, będą podlegały opodatkowaniu według takiej samej stawki podatku VAT, jaką opodatkowana będzie dostawa budynku i budowli, z którymi są związane, a więc zgodnie z zasadami opodatkowania dostawy budynku handlowego z częścią hotelową i budowli w postaci placu manewrowego, parkingu, placów i dróg, separatorów i myjki (...).

Ponadto, z uwagi na to, że dostawa ww. budynku i budowli będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, to zbycie gruntu, na którym są one posadowione również będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy.

Odnosząc się natomiast do działki nr 2 wskazali Państwo, że posadowione na niej budowle w postaci placu manewrowego, parkingu, placów i dróg oraz zbiorników paliwa zostały przez Państwa wybudowane i oddane do użytkowania 31 października 2003 r. i z tytułu ich wybudowania przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego oraz były one wykorzystywane w prowadzonej przez Państwa opodatkowanej podatkiem VAT działalności gospodarczej. Wskazali Państwo także, że w ostatnich dwóch latach nie ponosili Państwo wydatków na ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej każdej z budowli.

Stwierdzić zatem należy, że do sprzedaży budowli posadowionych na działce nr 2 znajdzie zastosowanie zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, bowiem doszło do ich pierwszego zasiedlenia i od tego momentu pierwszego zasiedlenia do chwili planowanej sprzedaży upłynie okres 2 lat.

Wraz z ww. budowlami dokonają Państwo również dostawy znajdującego się na działce nr 2 urządzenia budowlanego w postaci systemu monitorującego, które zgodnie z definicją nie pełni samodzielnej funkcji budowlanej, lecz jest urządzeniem związanym z obiektem budowlanym (tu budowlami), zapewniającym możliwość użytkowania obiektów zgodnie z ich przeznaczeniem. Tym samym wymienione wyżej urządzenie budowlane, mające być przedmiotem planowanej dostawy, będzie podlegało opodatkowaniu według takiej samej stawki podatku VAT jaką opodatkowana będzie dostawa budowli, z którymi jest związane, a więc zgodnie z zasadami opodatkowania dostawy budowli w postaci placu manewrowego, parkingu, placów i dróg oraz zbiorników paliwa.

Ponadto, z uwagi na to, że dostawa ww. budowli będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, to zbycie gruntu, na którym są one posadowione również będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy.

Wobec możliwości zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy dla planowanej sprzedaży zabudowanych budynkiem i budowlami działek nr 1, 2 i 3 dalsza analiza zwolnień od podatku VAT dla opisanej dostawy - wynikająca z przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10a lub pkt 2 ustawy - jest w tym przypadku bezzasadna.

Należy tu zauważyć, że w myśl art. 43 ust. 10 ustawy:

Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1) są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2) złożą:

a) przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub

b) w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów

- zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Przy czym zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy:

Oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 musi również zawierać:

1) imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;

2) planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;

3) adres budynku, budowli lub ich części.

Tak więc ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków, budowli lub ich części spełniających przesłanki do korzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy po spełnieniu określonych warunków - możliwość rezygnacji ze zwolnienia od podatku i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. Przy czym podkreślić należy, że niniejsze prawo zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Zwolnienie z podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy jest więc fakultatywne i przy spełnieniu warunków wynikających z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy dostawca i nabywca mają możliwość rezygnacji z niniejszego zwolnienia od podatku i wyboru opodatkowania planowanej dostawy wskazanych powyżej obiektów.

Jak rozstrzygnięto powyższej, w przedmiotowej sprawie dostawa Nieruchomości, tj. zabudowanych budynkiem i budowlami działek nr 1, 2 i 3, spełnia przesłanki do objęcia ich zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zatem będzie Państwu przysługiwało prawo do rezygnacji z tego zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy i wyboru opcji opodatkowania tej transakcji, po spełnieniu wszystkich warunków wynikających z art. 43 ust. 10 i 11 ustawy.

Z wniosku wynika również, że oprócz przeniesienia przez Państwa na przyszłego nabywcę prawa własności budynku oraz budowli posadowionych na Nieruchomości, nastąpi również w ramach planowanej transakcji przeniesienie własności wyposażenia hotelu, tj. zostaną sprzedane stoły, ławy, krzesła, łóżka, fotele, szafy, komody, telewizory, które nabyli Państwo w 2003 r. Wyposażenie hotelu było wykorzystywane wyłącznie na cele działalności opodatkowanej VAT, a z tytułu jego nabycia przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, i który to podatek został przez Państwa odliczony.

W przypadku dostawy opisanego we wniosku wyposażenia hotelu należy ustalić, czy zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku, o którym mowa w powołanym już wcześniej art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.

W odniesieniu do opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży wyposażenia należy wskazać, że w analizowanej sprawie nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, ponieważ jak wynika z wniosku, wyposażenie nie było wykorzystywane przez Państwa wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku i z tytułu jego nabycia przysługiwało Państwu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zatem, dostawa wyposażenia stanowić będzie czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie przepisów ustawy, według właściwej dla danego składnika wyposażenia stawki podatku VAT.

Oceniając całościowo Państwa stanowisko, zgodnie z którym przedmiot sprzedaży opisany w stanie faktycznym nie spełnia definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e) ustawy o VAT i wobec tego sprzedaż zabudowanej Nieruchomości, jako dostawę budynków i budowli na niej posadowionych należy opodatkować w trybie art. 43 ust. 10 w związku z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, a sprzedaż wyposażenia powinna zostać opodatkowana na zasadach ogólnych, uznaję za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazuję, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym opisanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm. dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00